Міністром закордонних справ Канади стала канадка українського походження Христя Фріланд.

 

Разом із п’ятьма іншими новопризначеними міністрами вона прийняла присягу у резиденції генерал-губернатора Канади в Оттаві, повідомляє "Укрінформ".

 

Водночас, своє місце в уряді втратила інша канадка українського походження – Мері Анн Мигайчук, яка обіймала посаду міністра працевлаштування, розвитку трудових ресурсів та працевлаштування Канади. Після звільнення з уряду вона залишатиметься депутатом федерального парламенту від округу у провінції Манітоба.

 

Призначення Христі Фріланд на посаду міністра закордонних справ привітав президент України Петро Порошенко. "Пишаємося і підтримуємо!", – прокоментував голова держави у Facebook.

 

У перший день на посаді Фріланд заявила про потребу налагодити діалог із Росією. "Я дуже сильно підтримую позицію нашого уряду стосовно важливості спілкування із усіма державами світу, включно із Росією", – заявила пані Христя.

 

Фріланд додала, що дуже добре знає Росію, адже прожила чотири роки в Москві. "Вважаю, що зі своїм минулим, пов’язаним із Росією, буду цінною складовою зусиль нашого уряду із відновлення діалогу там", – зазначила міністр.

 

Фріланд однак не стала коментувати свого статусу персони нон грата у Росії (з березня 2014 року). "Це питання до Росії", – відповіла вона на запитання про неможливість подорожі до РФ.

 

Посол України у Канаді Андрій Шевченко висловив думку, що Фріланд виступатиме за збільшення ролі Канади у Східній Європі. "Христя Фріланд дуже добре знає Україну, Росію та весь наш регіон. Тому мені здається, ми обережно можемо розраховувати на те, що з новим міністром закордонних справ Канада буде готова відігравати ще важливішу роль в Східній Європі", – сказав Шевченко у коментарі "Укрінформу".

 

Керівник посольства подякував колишньому міністру закордонних справ Канади Стефану Діону за самовіддану роботу: "Дякуючи Діону за роботу із ним, при міністрі Фріланд ми можемо розраховувати лише на посилення голосу Канади, як держави, яка стоїть на сильних, правильних цінностях у світі".

 

Амбасадор зауважив, що впродовж першого року роботи канадського уряду на чолі із Джастіном Трюдо Україні вдалося налагодити добру співпрацю з офіційною Оттавою. "Ми можемо констатувати, що нам вдалося використати рік, що минув, аби допомогти новому уряду Трюдо скласти повноцінне уявлення про ситуацію в Україні", – сказав Шевченко.

 

Він додав, що Фріланд теж чудово знається на ситуації в Україні. "У цьому є свої плюси і мінуси. З одного боку, їй не треба нічого пояснювати про війну на Донбасі, про анексію Криму і про наше прагнення до свободи, але з іншого боку, вона так само достеменно знає про українську корупцію, про проблеми в українській економіці, про слабкість української еліти", – визнав Шевченко.

 

Через це, передбачає посол, розмова із міністром Фріланд має бути "дуже чесною, прагматичною і направленою у майбутнє". "Ми повинні дивитися, як Україна і Канада можуть разом бути надійними партнерами у майбутньому. Це мають бути взаємовигідні відносини двох сильних держав, які стоять на правильних цінностях", – наголосив посол.

 

Шевченко наголосив: "Якщо хтось розраховує, що її українське походження буде давати нам поблажки – це ілюзія". "Христя – це людина, яка виросла з думкою про Україну. Вона безмежно любить Україну, ростить в українському дусі своїх дітей та є великою гордістю української громади Канади. Саме за це Христя опинилася у списку нев’їзних канадських політиків, запровадженому РФ. З іншого боку, треба пам'ятати, що на цій посаді Христя Фріланд є міністром Канади, а не української громади", – сказав Шевченко.

 

Він наголосив, що Фріланд може бути дуже жорсткою у відстоюванні інтересів Канади. "Під час переговорів щодо Угоди про вільну торгівлю із ЄС ми бачили, якою жорсткою Христя може бути, коли йдеться про інтереси її країни. І тому нам, українцям, із цим треба рахуватися", – закликав посол.

 

11.01.2017