23 грудня у бразильському місті Куритиба, серці української Бразилії, помер 97-річний Іван Бойко – член ОУН, майстер-бандурист, емігрант, який 42 прожив «особою без громадянства» та став героєм документального фільму бразильського режисера Гуту Пашко "Iван" ("Iván").

 

Про це пише "Новинарня".

 

Народжений 1919 року на Тернопільщині, юнаком Іван Бойко став активним членом юнацтва ОУН. За той час польська окупація змінилася на радянську, а потім на німецьку. У 1942 році Іван потрапив на примусові роботи до Німеччини, де пробув до самого 1945-го. Як “західняк” він міг почуватися у відносній безпеці лише в західному секторі окупації, оскільки українців, народжених у Польщі, не видавали примусово у СРСР.

 

З Анною, українкою, теж забраною німцями на роботу, Іван познайомився та одружився вже у Німеччині. Подружжя прожило разом 65 років, аж до 2013-го, коли 90-річна жінка померла.

 

1948 року родина емігрувала в Бразилію, обравши собі для життя тихе та спокійне місто Куритиба. У Бразилії Іван Бойко все своє життя працював на різних роботах, а з виходом на пенсію почав виготовляти бандури: до його появи в Бразилії не існувало культури гри на цьому інструменті.

 

Дуже довгий час Іван Бойко жив зовсім без громадянства, оскільки він не мав документів про своє народження, і лише у листопаді 1990 року нарешті отримав громадянство своєї нової батьківщини. В одному зі своїх інтерв’ю в документальному фільмі Іван Бойко говорить про цінність громадянства: “Бразилія є країною, яка дала мені впевненість та гарантувала безпеку мого життя, надавши мені бразильське громадянство. Сьогодні я – громадянин Бразилії та сподіваюся тепер, що колись відпочиватиму на цій землі назавжди”.

 

З режисером Гуту Пашком Іван Бойко познайомився у 2005 році, коли той знімав свій перший повнометражний документальний фільм “Made in Ucrânia”, присвячений українській еміграції у Бразилії. Одного разу Іван схвильовано вручив Гуту два блокноти свого особистого щоденника, де розказує про ціле життя, про жахи, які він та його родина пережила під час панування радянського комунізму та примусові роботи у нацистській Німеччині.

 

Фільм "Іван" документує повернення 91-річного Бойка на Батьківщину: у 2010 році, тобто через 78 років після того, як він полишив Україну, Іван Бойко вперше повернувся на рідну землю, і провідав батьківську хату, зустрівся зі своє рідною сестрою та її родиною. Стрічку “Іван” у 2015-2016 роках було показували на кількох кінофестивалях та, пізніше, у кінотеатрах Бразилії – в Сан-Паулу, Ріо-де-Жанейро, у столиці – Бразиліа, хоча здебільшого на півдні країни, у штаті Парана, де проживає велика українська діаспора.

 

26.12.2016