Годі вже, мамо-Європо, кліматом торгувати…

Найважливіший інструмент для захисту клімату від незворотних змін перетворився на непридатний бюрократичний папірець. Європейську Унію практично усунуто від торгівлі квотами на викиди вуглекислого газу після відповідної ухвали Європейського Парламенту. У вівторок євродепутати відмовилися підтримати пропозицію Єврокомісії щодо зменшення квот і водночас підняття їхньої ціни.

 «Край вечірнього сонця» віддавна претендує на звання лідера в галузі охорони довкілля. Утім цього тижня, ці претензії зведені фактично нанівець. Спершу 27 країн-членів Європейської Унії відмовилися ухвалити спільну програму щодо поступового зменшення емісії парникових газів. Тепер свій внесок у ламання доброго екологічного реноме вніс Європейський Парламент. Народні представники відхилили давно назрілу реформу торгівлі квотами на викиди вуглекислого газу. Від колишнього оптимізму і бажання зробити все, щоб майбутні покоління отримали придатне для життя довкілля майже нічого не залишилося.

Парламентське голосування щодо квот ознаменувало собою поворотний пункт в європейській політиці захисту клімату. Десять років тому європейці стали новаторами в справі опрацювання й випробування системи торгівлі квотами на емісію парникових газів.  Це був престижний проект: підприємства й бізнесмени мали через ринкові механізми отримати мотивацію, щоб інвестувати в екологічно нешкідливі технології. Захист довкілля й передовсім захист клімату від невідворотних змін мав стати рентабельним і вартим вкладних у нього грошей.

Але тепер можна стверджувати, що проект провалився. Підприємці, котрі довірилися обіцянкам політиків й інвестували в екологічні технології, так і не дочекалися своєї винагороди. Навіть навпаки, вони були покарані, адже довелося підвищити виробничі витрати, а отже програти в конкурентоздатності. Торгівля емісійними сертифікатами – тобто дозволами на викиди певної кількості парникових газів – фактично провалилася. Причина напрочуд банальна й безпосередньо пов’язана з елементарними ринковими механізмами: сертифікатів виявилося явно забагато на ринку, тож пропозиція нівроку перевищувала попит. Згідно з тими ж ринковими механізмами, ціна на сертифікат почала катастрофічно падати. Таким чином компанії, які навіть євроцента не інвестували у справу захисту клімату, могли за безцінь накупувати собі індульгенцій, тобто емісійних сертифікатів, скільки душа забажає, і жити собі й далі, пританцьовуючи.

Шанс щось змінити в цій ситуації був, і його намагалася використати Європейська Комісія, опрацювавши реформи до норм торгівлі емісійними сертифікатами. Тобто, знову за тими ж ринковими механізмами, пропонувалося зменшити квоти на викиди парникових газів, піднявши відповідним чином ціну на них. Хоча б на певний час. Пропозиція була віддана на розгляд Європейського Парламенту. Комітет ЄП з екологічних питань і захисту клімату гаряче її підтримав, та комітет індустріальної політики та само гаряче виступив проти. Залишалося лише визначити, кого в страсбурзькому парламенті більше: лобістів довкілля чи промисловості.

Промисловість перемогла. А значить ціна на сертифікати буде й надалі безжально прямувати до нуля. Втрачатимуться останні мотиви для інвестування в екологічно нешкідливі технології

Відповідальні за це фіаско сидять у столицях країн-членів Європейської Унії і в самій столиці ЄУ – Брюсселі.  Як стверджує єврокомісар з питань захисту клімату Конні Гедеґаард, програне голосування – це один з елементів-пуцлів  невдалої екологічної політики ЄУ. Ще обіймаючи посаду данського міністра навколишнього середовища, пані Гедеґаард була живим свідком того, як у грудні 2009 року провалилася  Міжнародна конференція з питань захисту клімату в її рідному Копенгагені. Причина невдачі полягала  в тому, що країни-учасники не могли знайти консенсусу навіть для досягнення елементарних цілей. А вже сидячи на високому кріслі єврокомісара, данійці так і не вдалося організувати необхідну більшість прихильників для ініціювання розумної й ефективної кліматичної політики для європейців.

Це видається ще більш дивним, оскільки одним з її союзників була чи не найвладніше особа Європи – канцлерка Німеччини Анґела Меркел. Остання не раз виступала з палкими промовами на захист довкілля. Проте останнім часом, вона мов до рота води набрала. Очевидно гору взяли національно-господарські мотиви, які випливають з необхідності всіма силами й засобами підтримати національну індустрію, особливо напередодні виборів до Бундестагу, які відбудуться наступного року.

17.04.2013