Амулет з Мергара, якому 6 000 років, є унікальним з двох причин. По-перше, виявлений у Пакистані, він є найстарішим зразком металевого лиття, в процесі якого використовували воскову модель. Незвичним виявилося й те, що до складу амулета входить чиста мідь, розповідають науковці в журналі Nature Communications. Цей матеріал для лиття незручний, що дає підстави припустити: майстри ще тільки вправлялися.


Амулет з Мергара, якому 6 000 років. Зображення: D. Bagault, B. Mille / C2RMF 


 

Поселення Мергар в сучасному Пакистані належать до найважливіших пам'яток ранньої кам'яної доби в Азії. «У Мергарі зосереджувалися інноваційні технології часів неоліту та мідної доби в давній Південній Азії», — пояснюють Метью Турі (Mathieu Thoury) та його колеґи з синхротрону SOLEIL, що у французькому місті Жиф-сюр-Іветт.

 

До найважливіших знахідок з Мергара належить й мідний амулет, якому близько 6 000 років. Він складається з кільця завбільшки два сантиметри, крізь яке проходять 6 мідних спиць.

 

Протягом тривалого часу археологи припускали: артефакт виготовили інноваційним для свого часу методом — так званим литтям по восковій моделі. Для цього спочатку потрібно було підготувати воскову форму, навколо якої потім створювали глиняну.

 

Дотепер це припущення не вдавалося підтвердити — метал був надто пошкоджений корозією, щоб визначити процес його обробки і точний склад. Проте нещодавно Турі з колеґами проаналізували амулет новою для археології технікою — фотолюмінесценцією.

 

Для цього артефакт під спеціальним флуоресцентним мікроскопом опромінювали різним світлом — від ультрафіолетового до інфрачервоного. Спектр випромінювання, що відбивалося від об'єктива, й надав свідчення про хімічний склад та кристалічну структуру амулета.

 

 

Амулет з Мергара створили методом лиття по восковій моделі. Зображення: IPANEMA CNRS / Renaud Chabrier 2016

 

 

Аналіз підтвердив: амулет з Мергара створили методом лиття по восковій моделі. Спочатку його творцям довелося створити шаблон з воску або подібного матеріалу. Потім його тісно обліпили глиняною формою. Розігрівши, її перевертали, щоб віск розплавився й витік, розповіли Турі з колеґами.

 

Щоби зробити глину міцнішою й позбутися решток вологості, її випалювали за ще вищих температур. Потім вона виконувала функцію ливарної форми для розтопленої міді. Аналіз мікроскопічних структур амулета підтвердив: об'єкт заливали в отвір — не кували і не виготовляли будь-яким іншим способом, інформують науковці.

 

Найбільше їх здивувало те, що амулет створили не зі звичної для того часу сильно забрудненої міді, яка містила велику частку арсену й інших металів. Ні, амулет з Мергара виготовили з на диво чистої міді. Навіть у сучасному сильно пошкодженому ерозією стані дослідники виявили оксиди міді та сполуки міді й хлоридів, що походять з ґрунту, однак жодних слідів інших металів.

 

«Такий склад амулета з Мергара є дуже нетиповим», — кажуть Турі з колеґами. Адже ливар мав би розігріти цю чисту мідь до неймовірних 1 085 градусів за умови доступу повітря. Це підтверджують найтонші голки червоного оксиду міді (Cu2O), що мали б утворитися під час лиття між більшими відгалуженнями чистої міді. Тонка структура амулета дає змогу й сьогодні розгледіти ці голочки.

 

Завдяки здобутим свідченням про амулет з Мергара вперше з'явилася можливість поглянути на процес зародження воскового ливарного виробництва. Дослідники вважають: тодішні ливарі ще експериментували з цією новою технікою й не були свідомі всіх її переваг. Адже шляхетна і майже чиста мідь амулета надавалася для лиття лише умовно. Вона має дуже високу температуру плавлення й позбавлена особливих реологічних ознак.

 

Попри те ливарі з Мергара навчилися з нею поводитись: «Вони швидко з'ясували, що додавання великої кількості свинцю покращує плинність», — інформують науковці.

 

Випробуваний 6 000 років тому метод лиття по восковій моделі пізніше став одним з найважливіших для ливарів: і тих, що створювали дзвони, й тих, що виробляли прикраси.

 

«Навіть сьогодні цей метод належить до найточніших технік обробки металу. Наприклад, його застосовують до високопродуктивних сплавів зі сталі й титану в авіації», — не приховують свого захвату Турі з колеґами.

 

 

Das Geheimnis des Kupfer-Amuletts

Nature / CNRS, 16/11/2016

Зреферувала Соломія Кривенко

 

 

17.11.2016