З відповідною ініціативою виступив Верховний комісар Організації Об'єднаних Націй з прав людини Зейд Раад аль Хусейн.
Виступаючи з пропозиції про обмеження права вето постійних членів Радбезу ООН у вівторок, 4 жовтня, в Женеві, Зейд Раад аль Хусейн заявив, що такий крок дозволить передавати справи про воєнні злочини в Сирії до Міжнародного кримінального суду – повідомила інформаційна аґенція Reuters.
«Я твердо вірю, що настав час для сильного керівництва і рішучих дій, а також в те, що Рада Безпеки ООН має без будь-яких подальших зволікань затвердити критерії, які стримуватимуть членів від використання права вето в тих випадках, коли існують серйозні побоювання, що, можливо, були скоєні воєнні злочини, злочини проти людяності або геноцид», – йдеться в заяві Верховного комісара ООН з прав людини.
На думку Раада аль Хусейна, передача справ про воєнні злочини в Сирії до Міжнародного трибуналу «була б більш ніж виправданою, з огляду на нестримну і глибоко шокуючу безкарність, яка характеризує даний конфлікт, а також масштаби скоєних злочинів, деякі з яких можуть дійсно кваліфікуватися як воєнні злочини й злочини проти людяності».
Кремль очікувано виступив проти такої ініціативи. Прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков заявив, що Росія «ставляться негативно» до пропозиції про обмеження права вето постійних членів Радбезу ООН.
Питання про обмеження права вето постійних членів РБ ООН раніше піднімала Франція. Пропозиція Парижа полягала в тому, щоб члени Ради Безпеки ООН добровільно відмовлялися від свого права вето при ухваленні резолюцій в разі масових порушень прав людини, які підпадають під визначення злочинів проти людяності або геноциду. Росія і тоді виступала проти ініціативи, озвученої президентом Франції Франсуа Олландом.
04.10.2016