Українці спокійно ставляться до абортів і нетерпимі до наркотиків, зброї та одностатевих стосунків.

 

 

Згідно з результатами дослідження аналітичного центру Rating Pro, українці далі посилююють консерватизм у своїх поглядах, а найбільшої заборони, на їх погляд, потребують доступ до легких наркотиків, одностатеві відносини, вільний продаж зброї та проституція. Більш лояльним є ставлення до абортів.

 

В динаміці (з 2012 року) посилилася підтримка заборони доступу до легких наркотиків, вільного продажу громадянам зброї, одностатевих відносин, а також працевлаштування міґрантів з інших країн. Не змінилося ставлення до лібералізації показів на телебаченні еротичних фільмів та проституції. Натомість більш лояльним стало ставлення до абортів та заборони смертної кари. Загальною лишається тенденція: чим молодшою є людина, чим вищі її доходи та рівень освіти, то ліберальніші її погляди. До того ж жінки та мешканці сіл зазвичай консервативніші у своїх переконаннях.

 

Клацніть для збільшення

 

Так, за повний доступ або принаймні не обмеження вільного продажу зброї для громадян виступають 11% респондентів, 17% – вважають, що варто суттєво обмежити, але не забороняти, водночас більшість (69%) – за повну заборону. В динаміці зменшення підтримки вільного продажу зброї для громадян спостерігається передусім серед жінок, людей старшого віку та з нижчим рівнем освіти, а збільшення – серед молоді.

 

Клацніть для збільшення

 

22% опитаних вважають, що не потрібно обмежувати працевлаштування в Україні міґрантів з інших країн, 28% – вважають, що варто суттєво обмежити, але не забороняти, водночас більшість (39%) – за повну заборону. В динаміці фіксується погіршення ставлення до працевлаштування в Україні міґрантів в усіх соціально-демографічних групах, окрім молоді та мешканців Донбасу та Заходу, які налаштовані лояльніше.

 

Клацніть для збільшення


31% опитаних вважають, що потрібно не обмежувати аборти в Україні, 27% – вважають, що варто суттєво обмежити, але не забороняти, водночас чверть – за повну заборону. В динаміці збільшення лояльності до абортів зафіксовано передусім серед чоловіків, молоді, мешканців сіл. При тому загалом жінки більш ліберально налаштовані до абортів, аніж чоловіки. В реґіональному аспекті найнеґативнішим є ставлення до абортів на Заході країни, насамперед це стосується Галичини, де більше половини респондентів – за повну заборону.

 

Клацніть для збільшення

 

Лише 3% респондентів вважають, що потрібно не обмежувати легкі наркотики (типу марихуани) в Україні, 10% згодні на суттєве обмеження, але не забороняти, водночас абсолютна більшість (85%) – за повну заборону. В динаміці рівень підтримки леґалізації легких наркотиків погіршився серед жінок, людей старшого віку, з нижчим рівнем освіти, а також мешканців міст. Натомість серед молоді підтримка зросла.
15% респондентів вважають, що не потрібно обмежувати показ на телебаченні фільмів еротичного характеру, 32% – думають, що варто суттєво обмежити, але не забороняти, водночас майже половина (46%) – за повну заборону. В динаміці ліберальнішими в цьому питанні стали чоловіки, люди молодшого і середнього віку, з вищим рівнем освіти та мешканці сіл. Меншу лояльність демонструють жінки та люди з початкової освітою.

 

Клацніть для збільшення


12% респондентів вважають, що потрібно не обмежувати проституцію в Україні, 21% згодні на суттєве обмеження, але не забороняти, водночас 53% виступають за повну заборону. Незважаючи на те, що в динаміці мешканці сіл стали більш лояльні до лібералізації проституції, підтримка в містах досі вища. Вже традиційно лояльніше ставлення до проституції демонструють чоловіки, люди молодшого і середнього віку, натомість серед жінок посилюється тенденція до заборони проституції.

 

Клацніть для збільшення


Лише 8% респондентів вважають, що не потрібно обмежувати одностатеві відносини в Україні, 15% – думають, що варто суттєво обмежити, але не забороняти, водночас більшість (69%) – за повну заборону. В динаміці ставлення до одностатевих відносин погіршилося у всіх соціально-демографічних групах. Зберігається тенденція: чим старший вік та нижчий рівень освіти, то більше підтримують їхню заборону. Більш ліберальні погляди – серед молоді, людей з вищим рівнем освіти та доходів.

 

Клацніть для збільшення

 

31% опитаних підтримують повну заборону смертної кари в Україні, 20% виступають за суттєве обмеження, але не заборону, 14% вважають, що не можна обмежувати, стільки само (14%) – за повне відновлення смертної кари в Україні. Жінки більше підтримують заборону смертної кари, ніж чоловіки. Крім того, фіксується чітка тенденція: чим вищі доходи людини, тим більше вона підтримує заборону смертної кари. Натомість відновлення смертної кари більше підтримують в центрі та на півдні країни, передусім це старші люди та мешканці сіл.

 

Опитування здійснила Соціологічна група «Рейтинґ» на замовлення Аналітичного центру RATING Pro. Протягом 21–28 червня 2016 року опитано 2 200 респондентів в усіх реґіонах України, крім АР Крим та непідконтрольних частин Донецької та Луганської областей. Помилка репрезентативності – не більше 2,1%.

08.09.2016