Прихований кодекс міштеків

 

Чимало доколумбових культур, зокрема майя, фіксували важливі події у кодексах — манускриптах, накреслених на шкірі тварин, складених віялоподібно. Із них збереглися одиниці. Одним із таких реліктів є п'ятиметровий Кодекс Селден, міштекський документ, написаний приблизно 1560 року. На ґрунтованій шкурі білого кольору символи, картинки та фарби розповідають про династію правителів й історичні події однієї з культур давньої Мексики. Та нещодавно науковці з'ясували, що цей кодекс був розмальований не один раз.


Техніка гіперспектрального аналізу дає змогу просвітити й сфотографувати документи в різних, близьких одна до одної, довжинах хвиль (вгорі). Внизу: реконструкція двох сторінок Кодексу, отримана на підставі цього методу. Світлина: Лейденський університет

 

 

Вже довший час історики підозрювали, що ґрунт сторінок Кодексу Селден може приховувати давніші рисунки. Адже в деяких подряпинах на зворотному боці кодексу виднілися фарби.

 

З огляду на те, що міштеки використовували органічні піґменти, гіпотетично приховані рисунки неможливо було переглянути у рентґенівських променях, що зазвичай спрацьовує для старих манускриптів.

 

У поміч дослідникам стала сучасна техніка гіперспектрального аналізу. Вона дає змогу просвітити й сфотографувати документи в різних, близьких одна до одної, довжинах хвиль. За допомогою спеціальних фільтру й програмного забезпечення частини зображень можна так поєднати, що вони зроблять видимим те, що раніше ховалося від ока.

 

«Після чотирьох років апробації різних технік ми розкрили повноту прихованих малюнків, не пошкодивши надчутливий манускрипт, — інформує керівник дослідження Лудо Снайдерс (Ludo Snijders) з Лейденського університету. — Ми можемо підтвердити, що Кодекс Селден є палімсестом» (палімсестом історики називають використаний багато разів і перероблений пергамент або інший манускрипт).

 

На знимках сторінок Кодексу частково видно понад 20 раніше схованих фіґур, зображених стоячи чи сидячи. Зафарбовані жовтим, помаранчевим і червоним, зображені фіґури тримають палиці та списи, декотрі є жінками з червоним волоссям чи в головних уборах, а також можна розгледіти символи місцевості з позначеннями річки, розповідають науковці.

 

Захоплює не те, що міштекський манускрипт старший, ніж Кодекс Селден, — він наповнений цілком новим змістом: «Текст, який ми знайшли, не відповідає жодному іншому ранньому міштекському манустриптові, — інформують Снайдерс з колеґами. — Генеалогія, відображена на ньому, є унікальною — вона може виявитися безцінною для інтерпретації археологічних старожитностей Південної Мексики».

 

Одна фіґура повторюється на оголеному документі кілька разів. Йдеться про піктограму, позначену скрученою мотузкою і кременевим ножем. Науковці вважають, що цей елемент подібний на інший, який зустрічається у двох уже відомих кодексах. Він може зображати праотця двох міштекських родів, чиї рештки знайшли під час розкопок у Саачилі й Теосакуалько (Zaachila & Teozacualco) в Мексиці.

 

На наявність прихованих знаків науковці дослідили дотепер 7 із 20 сторінок Кодексу Селден. Але припускають, що перемальований манускрипт є під ґрунтом і на наступних сторінках документу.

 

«Гіперспектральна візуалізація допомагає нам реконструювати історію цього прихованого кодексу і надає нам сьогодні нову інформацію про міштекську історію й археологію», — розповідає співавтор Девід Говел (David Howell) з Бодліанської бібліотеки в Оксфорді.

 

 

Verborgener Mixteken-Codex entdeckt 

Scinexx.de, 23/08/2016

Зреферувала Соломія Кривенко

 

25.08.2016