Президенти України та Польщі Петро Порошенко й Анджей Дуда з нагоди святкування 25-річчя Незалежності України підписали спільну декларацію. У документі йдеться про стратегічне партнерство, підтримку прозахідних прагнень України та потребу історичного діалогу.

 

Про це повідомляє "Польське радіо".

 

Також у декларації згадано про те, що Польща була першою країною світу, котра визнала Незалежність України.

 

Президенти зазначають, що в історії обох країн були трагічні сторінки. Доцінено вагу діалогу в цій сфері, що спирається на історичну правду та дії польських і українських політиків, істориків, інтелектуалів та церковних єрархів. На думку президентів, польсько-український діалог має спиратися на примирення та порозуміння між народами.

 

В цьому контексті згадано слова Івана Павла ІІ, які прозвучали під час прощі Папи в Україну 2001 року: "щоб помилки минулого не повторилися в майбутньому", "щоб пам’ять про них не стала перешкодою на шляху до взаємопізнання, яке є джерелом братерства і співпраці".

 

Президенти Анджей Дуда і Петро Порошенко підкреслили, що відновлення миру в Україні має ключове значення для безпеки всіх європейських держав, у тому й Польщі. Варшава декларує, що підтримуватиме зусилля України з метою повернення її територіальної цілісності.

 

Голови держав закликають міжнародне співтовариство посилити зусилля, зокрема політику санкцій проти аґресора. Підтверджують, що Україна має право здобути в майбутньому повноправне членство в НАТО. У документі згадано також про європейську інтеґрацію України, яку Польща послідовно підтримує. Варшава виступає за скасування віз ЄС для українців. Президенти зазначили, що Польща підтримуватиме українські реформи.

 

Варшава і Київ декларують, що будуть підтримувати і захищати польську та українську національні меншини.

 

Коментуючи історичний пласт двосторонніх взаємин, Петро Порошенко наголосив, що треба продовжувати діалог. "Ні в якому разі цей діалог не має працювати на користь третьої країни. Від будь-яких ускладнень стосунків не виграють ні поляки, ні українці", – заявив голова держави, за повідомленням відомчої прес-служби.

 

На думку Президента України, політики мають сказати своє слово щодо того, що "ми пробачаємо і просимо пробачення". Натомість історичні питання мають розглядати історики.

 

Порошенко виступає за формування концепції, яка влаштує обидві країни. "Українська сторона готова до відвертого та конструктивного діалогу з питань трагічних сторінок нашої спільної історії", – зазначив президент.

 

Натомість Анджей Дуда підкреслив, що спільними зусиллями Україна та Польща будуть намагатися зробити діалог щодо історичних питань більш продуктивним. "Можете сподіватись наших узгоджених дій в цьому питанні. І вже в грудні, думаю, ми будемо в змозі говорити про конкретні речі", – анонсував президент Польщі.

 

24.08.2016