91% польських жінок стикалися з сексуальним насиллям, 20% — зазнали згвалтування.

 

Тільки 9 відсотків дорослих (старше 15 років) жінок в Польщі не зазнало жодної форми сексуального насилля - такі шокуючі результати опитування оприлюднено в рапорті фундації Ster "Переламати табу", повідомляє нині "Gazeta Wyborcza".

 

До нинішнього року згідно різних джерел масштаб насилля щодо жінок оцінювався на рівні від 10 до 25%, і з цими цифрами Польщі виглядала значно краще, аніж, скажімо, Швеція чи Данія.

 

Ситуація різко змінилася, коли дослідники застосували до Польщі ту саму методику, що й ці країни. До сих пір методика дослідження базувалась на суб'єктивному сприйнятті жінками насильства, а, виявляється, багато його проявів жінками насильством не сприймалося.

 

У новому ж дослідженні дослідники скаталогалізували типові випадки насильства в загальноєвропейському розумінні, що до сих пір нині не враховувався — наприклад, коли хтось незнайомий публічно оголив себе перед жінкою (як виявилось цього зазнало 60% жінок), зробив непристойну пропозицію, робив зауваження стосуються її тіла (50%).

 

Окремо досліджувалось невербальне насильство — від спроби поцілувати чи доторкнутися до інтимних місць (60%) до зґвалтувань (25%, в тому числі знайомими жінці чоловіками — в попередніх опитуваннях багато жінок не трактували це як сексуальне насилля)

 

Тобто, основний мотив дослідження — незгода з польською "культурою насильства", яка толерує цілий спектр насилля, що в інших країнах є недопустимим (кілька років в Польщі прогримів скандал з засудженням в Британії поляка, який лапнув за груди дівчину; в суді він виправдовувався, власне "культурною традицією" в Польщі).

 

Натомість, як пояснює пов'язаний з Інститутом запобігання насилля Міхал Тройнар, домагання — це кожна дія з сексуальним підтекстом, яка породжує в жінки почуття загрози чи якої вона не хоче. Чоловіки ж, переступаючи межу інтимності жінки, насолоджуються певного роду культурним імунітетом. Авторам (точніше авторкам) дослідження, власне, йдеться про зміну цієї свідомості: щоб жінки вміли чинити опір поведінці, яку сприймають як насилля, щоб чоловіки поважали цю межу інтимності.

 

При цьому до 85% насильств спричиняються близькою особи: колишнім або нинішнім партнером. Це, в т.ч. результат типового сексистського переконання, що насильства серед партнерів не існує, що дружина завжди має бути сексуально доступна. Донедавна в Польщі для поліції не існувало такого явища як сексуальне насильство в подружжі. В січні 2014 р. стали чинними нові положення, тепер заяви про це приймають і доходить до судових вироків. Хоча реально це не вплинуло на статистику сексуального насильства: якщо в 2010 році було зафіксовано 1567 заяв, то в 2015 р. — 1230.

 

 

16.08.2016