Без сюрпризів, але з адмінресурсом

На Львівщині відбулися проміжні вибори до обласної ради. За попередніми підрахунками, в шістьох із семи округів перемогли представники опозиції. Чотири мандати здобули кандидати від ВО «Свобода». Ще два — представники інших опозиційних сил: ВО «Батькіщина» та УДАР. Один депутат в обласній раді репрезентуватиме Партію реґіонів. Загалом у довиборах взяли участь понад 23% виборців (112 тисяч 755 осіб). Тим часом у Комітеті виборців України кажуть, що в районах області були спроби і прямого підкупу електорату, й адміністративного тиску.

 

Як повідомив «Z» голова Львівської ОВК Микола Щур, за попередніми підрахунками, у Львові, в окрузі № 2, де голосували три райони міста, впевнену перемогу здобуває «свободівець» Йосиф Ситник — понад 72% голосів. У Бродівському районі в окрузі №19 Юрій Шаваров від ВО «Свобода» набрав 30,5%, в окрузі №20 його соратник Роман Ковальчук — 56,5%. Ще один «свободівець», Михайло Костюк, набрав 46,5% у Кам’янка-Бузькому районі (ВО № 34). На Городоччині, в окрузі № 24, з 57,5% голосів виграє на виборах Володимир Саган від УДАРу. Наразі не цілком зрозуміла ситуація у Яворівському районі на виборчому окрузі № 58. За інформацією голови Львівської ОВК, тут перемагає висуванець від ВО «Батьківщина» Іван Стецькович (майже 40%), однак з невеликим відривом від кандидата від Партії реґіонів Миколи Романюка. Точніша інформація про це буде завтра.

 

«Сьогодні протоколи з мокрими печатками та бюлетені здав лише Сколівський район, округ № 47. Тут переміг кандидат від Партії реґіонів Михайло Гнатишин», — повідомив «Z» голова Львівської ОВК Микола Щур. За протоколами ДВК, які оприлюднив сайт ЛОДА, в Михайла Гнатишина, який є головою Сколівської райдержадміністрації, було 3 430 голосів, а в головного його опонента, Степана Цмоканича (ВО «Батьківщина»), — лише на 121 голос менше. Явка на проміжних виборах до Львівської обласної ради була нижча, ніж прогнозували експерти. Найгірше голосували у Львові: за різними даними, від 11% (КВУ) до 15% (ОВК) виборців. «Значно менше людей, ніж ми передбачали, прийшли голосувати в містах і навіть у районних центрах. Лише по селах люди ще сприймають вибори як обов’язок. Міське населення є ліберальніше, і, на жаль, партії не змогли достукатися до його серця», — пояснила голова ЛОО «Комітет виборців України» Оксана Дащаківська.

 

Найвищу явку зафіксували в Городоцькому районі — 58%. «У нас на виборах різних рівнів завжди велика явка. Громадяни є свідомі, що це важливо для них самих, і кожен проявляє своє волевиявлення. Цього разу в районі працювало 47 дільниць, серед них одна спецдільниця. У списку виборців були записані 26 931 особа. З них 15 593 проголосували. Вибори були організовані і проведені без зауважень спостерігачів чи довірених осіб. Дільниці всі відкрилися вчасно. Вчасно були сформовані виборчі дільниці. Їх склад заздалегідь опублікували в районному часописі. Всі знали, що є довибори, бо один з колишніх обласних депутатів пройшов до ВР», — розповіла «Z» головний спеціаліст сектора інформаційної діяльності та комунікації з громадськістю Городоцької РДА Марія Садова.

 

Недійсними визнали вибори лише у Львові, на дільниці № 011131, у навчальному корпусі Університету ветеринарної медицини на вулиці Пекарській. Тут спостерігачі зафіксували порушення: після голосування в скриньках виявилося на 50 заповнених бюлетенів більше, ніж видала ДВК. Як повідомив «Z» Микола Щур, члени цієї ДВК самі визнали вибори на своїй дільниці недійсними. Про застосування до них якихсь санкцій поки що не йдеться.

 

В районах були спроби і прямого підкупу, й адміністративного впливу та тиску. Як стверджує голова ЛОО «Комітет виборців України» Оксана Дащаківська, на кількох дільницях у 34-му виборчому окрузі, що в Кам’янка-Бузькому районі, кандидат від Партії реґіонів (Віталій Бобир - ред.) намагався виграти вибори через прямий підкуп громадян. «Чим особливі були ці вибори, то це тим, що в усіх районах, крім Львова, від Партії реґіонів балотувалися представники районних держадміністрацій. Хтось на рівні керівника управління, хтось на рівні голови РДА. Вони всі є чиновниками і працюють в органах виконавчої влади. Відповідно це надавало їм додаткові адміністративні можливості впливати на членів ДВК. В багатьох випадках виборців мотивували обіцянками: «ми поможемо вам з дорогами», «ми відкриємо школу», а все це за рахунок державних бюджетних коштів. Це спроби тиску на громади і на виборців», — заявила Оксана Дащаківська.

 

Ще однією «особливістю» проміжних виборів на Львівщині голова Комітету вважає кількість громадян, які побажали «голосувати за місцем перебування». З її слів, це була рекордна кількість — понад 6%, тимчасом як норма допускає 2–3%, максимум 5%. «Кількість виборців в районах, за винятком Львова, які голосували вдома, — 6 %. Це дуже багато, і це дає підстави думати, що з тими голосами відбувалися якісь маніпуляції. Крім того, як свідчить досвід, люди, які голосували за місцем перебування, віддавали свій голос за Партію реґіонів. Це дає підстави говорити, що то була зумисна технологія, аби збільшити кількість голосів для цієї партії». Спроби дрібних фальсифікацій (такі, як видавання по кілька бюлетенів одному виборцю) вчасно фіксували спостерігачі, а тому вони не вплинули на загальні результати виборів, підсумувала Оксана Дащаківська. «Можемо сказати, що в день голосування процедура підрахунку голосів в цілому відбулася досить коректно, відповідно до чинного законодавства», — додала вона.

 

На ту саму тему:

Тихі вибори

08.04.2013