Тихі вибори

У неділю в реґіоні відбудуться проміжні вибори до Львівської обласної ради. В територіальній виборчій комісії наперед прогнозують невисоку явку електорату, а експерти стверджують, що перемогу отримають ті, кому вдасться мобілізувати свого виборця.

 

Післязавтра обиратимуть депутатів у семи округах Львівщини. Два з них — у Бродівському районі, по одному — в Кам’янка-Бузькому, Сколівському, Яворівському та Городоцькому районах, один — у Львові. У Львові вибори відбуватимуться в окрузі № 2 (Личаківський, Шевченківький, Залізничний райони Львова).

На дільниці № 11120, що на вул. Короленка, 1, готуючись до виборів, старалися зробити все, що можливо.«На нашій дільниці — 1783 виборці. Запрошення ми отримали минулого тижня, рознесли їх ще в понеділок-вівторок, останні — в середу. До кого не могли достукатися, то залишили в поштових скриньках, а на вхідних дверях розвісили оголошення про дату виборів і графік роботи дільниці», — розповіла голова ДВК Жанна Кравець.

 

Ажіотажу навколо проміжних виборів на Львівщині не було. Насамперед тому, думають експерти, що кандидати чи партії, які їх висунули, не стали ані витрачати коштів на передвиборчу аґітацію, ані марнувати часу на зустрічі з електоратом. Хоч конкуренція буде чимала: на 7 місць в обласній раді зареєструвалися 66 кандидатів. «Передвиборча аґітація відбувається досить скромно, нема багато візуальної реклами. Хіба у Львові (Залізничний, Шевченківський та Личаківський райони міста, де особливо «рясніє» реклама Богдана Хруставчука, який йде від Партії реґіонів), у Городоцькому, Яворівському районах. А по інших округах досить спокійно. І очевидно, що виграє вибори той, хто краще мобілізує власних виборців. За нашими прогнозами голосувати прийде 25–30% виборців, однаково у міських та сільських населених пунктах. Сприяє цьому і те, що члени ДВК, до повноважень яких входить інформування виборців і вручення запрошень, довго ці запрошення розносили. Хіба станом на сьогодні справа із запрошеннями значно покращилася», — описала ситуацію голова ЛОО «Комітет виборців України» Оксана Дащаківська.

 

Вона вирізнила Яворівський район (округ № 58), де йде досить гостра боротьба за крісло в обласній раді поміж одинадцятьма кандидатами. «Тут змагаються: висуванець від ВО "Батьківщина" Іван Стецькович, від Партії реґіонів — Микола Романюк. Втручаються в боротьбу Сергій Савуляк — "Громадянська солідарність", який був кандидатом на вибори до ВР, Ростислав Новоженець — УРП, Мирослав Кропивницький — НРУ. Тобто є люди досить амбітні, які борються за це місце», — зазначила Оксана Дащаківська.

 

В обласній раді, тим часом, обурені пасивністю і кандидатів, і членів виборчих комісій. Найбільше через те, що область віддала ледь не останні фінансові ресурси, аби не зірвати довибори вдруге. «26 лютого із загального фонду було виділено 7 мільйонів 86 тисяч гривень, і управління ресурсного забезпечення ЛОДА стало розпорядником коштів. Ми довго займалися пошуком того фінансового ресурсу. Тепер очікуємо змін до закону про вибори місцевих рад і повернення цих грошей до обласного бюджету, де вони будуть використані на галузь охорони здоров’я», — сподівається голова бюджетної комісії ЛОР Ярослав Качмарик. І додає: «Ми хочемо, щоб кожна гривня була використана на мобілізацію виборів, щоб та сума, яка була виділена, повернулася як зарплата членам дільничних виборчих комісій. Але нині ми маємо ситуацію, коли значна частина ДВК так і не сформована в повному складі. Всі ці проблеми має вирішувати ЛОДА».

 

Нема жодних підстав хвилюватися, що вибори зірвуть удруге, заспокоюють у Львівській облдержадміністрації. «З моєї точки зору виборчий процес організований правильно. 403 дільниці розпочали свою роботу, виборці поінформовані, знають коли і куди прийти. Що ж до формування складу дільничних виборчих комісій, то традиційно цей процес відбувається до останнього дня виборів: хтось ще зараз пише заяву, щоб скасувати реєстрацію його як члена ДВК, хтось, навпаки, просить його внести в список. Зважаючи на це, можу сказати, що всі виборчі дільниці є проблемними, а водночас — жодна. Оскільки такою ліберальною є норма закону, яка каже, що в день голосування рішення можуть приймати і три члени ДВК», — розтлумачив «Z» начальник відділу адміністрування ЛОДА Федір Алєйніков.

 

 

Дільниці почали працювати за 15 днів перед виборами, однак перший тиждень лише «розігрівалися», «формувалися», вирішували кадрові суперечки. Тому й спізнилися із запрошеннями. «Роботи багато, бо обслужити треба майже 480 тисяч виборців і кожному виборцю доставити іменне запрошення. Крім того, ДВК мають підготувати самі приміщення, розвісити плакати. Є невеликі затримки. Зверталося багато виборців, що вони ще не отримали запрошень. Ми всіх просили зачекати, насправді об’єм робіт дуже величезний», — розповів «Z» голова Львівської обласної виборчої комісії Микола Щур.

 

В січні, коли коштів на довибори не було, депутати та представники ТВК обдумували можливість мінімізації числа виборчих дільниць. Однак на сьогодні їх є стільки, як і під час парламентських виборів в жовтні минулого року, а саме 403. В неділю відкриються всі дільниці, запевнив Микола Щур. «Це специфіка будь-яких проміжних чи повторних виборів — нема загальнонаціонального та політичного ажіотажу. Виборці швидше за все і не знають про день голосування. Проміжні вибори вже відбувалися і на Східній Україні, в Дніпропетровській області. Можемо порівняти також і з сусідніми областями: Івано-Франківською, Рівненською. Там явка була невисока. Лише в одному з округів Франківської області було поза 40%. Ми б хотіли, щоб в нас була більша», — зазначив Микола Щур. Грошей, зі слів голови обласної ВК, справді вистачає. «Левова частка — три мільйони гривень — піде на оплату праці членам ДВК, решта — на забезпечення їх необхідними матеріалами. Можливо, ще й залишиться”, — припустив він.

 

На думку Оксани Дащаківської, ці довибори не матимуть істотного впливу на роботу Львівської облради та розподіл політичних сил. Тепер у раді працюють 109 депутатів. Після виборів їх буде 116. Нині найбільше депутатів налічує фракція ВО  «Свобода» — 36. «Фронт змін» має 18 представників. Від Партії реґіонів та  Партії промисловців і підприємців України — по 9 обранців, від Народного Руху України — 8 депутатів. По 5 мандатів мають партії «Відродження», УДАР та УНП, 2 депутати репрезентують Конґрес Українських Націоналістів і 12 обранців — позафракційні. Рішення на сесії ухвалюють більшістю голосів, тобто 56 голосами. Щоб подолати вето голови ЛОР, треба набрати 2/3 голосів (тобто проголосувати мають 73 депутати). Після недільних виборів розклад сил в облраді істотно не зміниться. 7 депутатських мандатів не допоможуть ані «Свободі», ані будь-якій іншій партії сформувати одноосібну більшість. Тим паче, що в оновленому складі ради для ухвалення рішень потрібні будуть вже 59 голосів. Щоправда, «Свобода» і «Фронт змін» мають шанс сформувати більшість без залучення третьої фракції. Але лише в тому разі, якщо сукупно на недільних виборах від цих партій переможуть принаймні п'ятеро кандидатів. 

05.04.2013