Над прірвою вічності

У реґіоні працюватиме перший в Україні дитячий госпіс. Його створять на базі Надвірнянського будинку дитини. Ініціатори проекту, спираючись на світовий досвід, залучили до реалізації ідеї громаду. На рахунок Благодійного фонду допомоги невиліковно хворим «Мати Тереза» вже надійшло понад 800 тисяч гривень. Збір коштів триває.

 

Перший в Україні паліативний центр для дітей створять на базі обласного будинку дитини, що у районному центрі Надвірна. Кількість немовлят, які залишилися без батьківської опіки, постійно зменшується, і нині в дитбудинку перебувають близько 40 дітей, хоч розрахований він на 250 місць. Тож вивільнені ресурси — персонал, приміщення та кошти, які виділяють з обласного бюджету на роботу закладу — постановили скерувати на допомогу дітям, які страждають від невиліковних хвороб і потребують постійного догляду. «Це є заклад охорони здоров’я обласного підпорядкування. На його утримання з обласного бюджету щороку витрачається 7 мільйонів гривень. З цих грошей буде фінансуватися і госпісне відділення при Надвірнянському будинку дитини», — розповіла «Z» заступник директора Департаменту охорони здоров’я Івано-Франківської ОДА Зоя Ціхонь.

Організатори проекту вирішили залучити суспільність до збору коштів на його реалізацію. Зоя Ціхонь покликається на світову практику: «В усьому світі госпіси функціонують за підтримки держави та громади у відношенні 50 на 50. Є і повністю недержавні установи». Запровадження такої практики на Івано-Франківщині буде «не тільки матеріальною, а й моральною підтримкою», — переконана пані Ціхонь. Люди справді змогли відчути свою відповідальність перед знедоленими дітьми, активно посприяти полегшенню їхнього важкого становища. «Для початку ми хочемо створити затишну атмосферу для дітей і батьків. А двері госпісу будуть відкриті для всіх», — зазначила також Зоя Ціхонь.

Благодійники, медики та департамент охорони здоров’я ОДА взялися переобладнувати порожні приміщення закладу. Найперше завдання — капітальний ремонт, адже до осені вже заплановано відкрити дитяче госпісне відділення на 15 ліжко-місць. Пацієнти матимуть змогу перебувати там цілодобово або відвідувати денний стаціонар для матері і дитини. Крім того, працюватиме програма психологічної реабілітації, проводитимуть роботу з батьками. Організують також роботу виїзної бриґади для допомоги важкохворим дітям вдома. Діятиме і програма «Горювання» — моральна підтримка батьків, що втратили дитину.

 

Мобільна бриґада – ще одна ідея франківчан, яка заслуговує на загальну підтримку. Адже не всі батьки хочуть чи можуть довірити останні дні своєї дитини чужим людям. Натомість воліють бути з нею вдома. В такому разі психологічної та професіональної медичної допомоги потребують і дорослі, і діти. Виїзна бриґада медиків зможе за потреби приїхати, надати психологічну допомогу, медичну консультацію.

 

Загалом же важкохворих діток в області налічується близько тисячі. Як госпіс планує надавати допомогу всім, хто її потребує, «Z» запитав у головного лікаря Надвірнянського будинку дитини Галини Кузнєцової. «Цифра 15 ліжкомісць — це початок. В перспективі будемо розширюватися. Але я думаю, що треба почати з малого. Зробити це якісно, створити всі умови для комфортного перебування в госпісі матері і дитини, а тоді вже думати про щось більше. Крім того, люди не будуть у нас перебувати роками. Можливо, комусь вистачить місяця-двох, як ми називаємо, для "морального відпочинку батьків". Бо лікувати і підтримувати важкохвору дитину в домашніх умовах насправді дуже важко. Будуть денні стаціонари, реабілітаційні кабінети, будуть працювати психологи, буде сформована виїзна бриґада. Тому рух пацієнтів все одно буде. І ми зможемо допомагати багатьом, навіть без цілодобового перебування у відділенні».

 

Послугами закладу зможуть користуватися діти з онкохворобами, яких зараз в області налічується близько 150. На підтримку та лікування зможуть розраховувати і діти з тяжкою неврологічною патологією, дитячим церебральним паралічем, вадами розвитку нервової системи, діти з наслідками нейроінфекції та іншими невиліковними хворобами.

 

21 березня на ОТБ «Галична» відбувся перший в області телемарафон «Жити і вірити» з ініціативи директора департаменту охорони здоров’я ОДА Романа Мельника. У телемарафоні взяли участь відомі медики, науковці, священики, митці та бізнесмени краю. П'ять годин фахівці та громадські активісти розповідали, яким суспільно важливим є вирішення проблеми допомоги важкохворим дітям та їх батькам. Завдяки цій промоакції вдалося зібрати близько 350 тис. грн. А загалом, від початку збору коштів, на рахунку благодійного фонду допомоги невиліковно хворим «Мати Тереза» акумульовано близько 800 тис. грн. Тому ремонтні роботи вже розпочато.

 

На сайті palliative.if.ua розміщено звіт про перерахунок коштів на потреби дитячого госпісу. До збору коштів долучаються окремі благодійники, працівники організацій (перераховуючи одноденний заробіток), приватні та державні установи. Більше половини зібраної суми становлять внески від медичних установ краю.

 

У фонді «Мати Тереза» пояснили, що ситуація з допомогою важкохворим діткам дуже важка. Батькам практично нема до кого звернутися по допомогу. Вони приходять у госпіс для дорослих. Але там немає потрібних умов для надання допомоги дітям. Віце-президент Благодійного фонду «Мати Тереза» Людмила Андріїшин розповіла «Z» таке: «Коли створювався госпіс для дорослих, перші два місяці людей, практично, не було. А тепер є черга до госпісу. Для дітей таких умов взагалі не створено, вони лежать або у звичайних стаціонарах, або лікуються вдома. У госпісі для дорослих немає лікаря-педіатра. Немає необхідної для дітей атмосфери. У дитячому госпісі дітки, попри медичну допомогу, будуть отримувати спілкування з однолітками. Багато з них відчувають брак такого спілкування вдома. Ідея зародилася ще два роки тому. Ми їздили в Мінськ, вивчали досвід функціонування аналогічного закладу. Тепер з’явилась можливість цю ідею втілити в життя». В дитячому госпісі зможуть перебувати діти від народження до 18 років.

 

На ремонт приміщень планували витрати 600–700 тис. грн. «Щоразу, як ми туди їдемо, бачимо, що коштів потрібно все більше і більше. Там є можливість відкрити басейн, обладнати рухові та сенсорні кімнати. Крім того, для роботи виїзної бриґади необхідний укомплектований реанімобіль, відповідний персонал. Це все дуже затратно. Тому кошти продовжуємо збирати і далі. На літо плануємо знову проведення гучних акцій. Але це ще поки що на рівні ідей. Будемо й надалі залучати громадськість. Ідея громадянського суспільства працює в цілому світі», — зазначила Людмила Андріїшин.

 

Здавна госпісами (з англ. — гостинний, гостинність) називали будинки відпочинку для далеких подорожніх, прочан, тих, хто занедужав дорогою. Ця назва стала символічною. Сьогодні персонал таких закладів надає поміч усім тим, хто «захворів дорогою життя». Тут стражденні можуть відпочити фізично та морально під медичним наглядом, отримати кваліфіковану психологічну підтримку. Мінімум лікарів і максимум молодших медичних працівників — формула, за якою працюють паліативні центри у світі. Їх функція полягає в тому, щоб допомогти людині жити з хворобою. Годі уявити, яка це важка праця — дивитися на людські страждання, тим паче, коли йдеться про дітей.

Керівники майбутнього закладу впевнені, що дадуть собі раду з новим проектом. В будинку дитини завжди були важкохворі діти, яких залишали батьки. Тож для медиків така робота не нова, і вони вірять у свої сили та Божу поміч.

 

Довідка:

Реквізити благодійного фонду для пожертв на створення дитячого госпісу.

 

 

05.04.2013