17-річна учениця Львівського технологічного ліцею Єлизавета Подкопаєва винайшла спосіб позбутись у місті неприємного каналізаційного запаху через забрудненість каналізації. Її винахід зауважили на Міжнародній учнівській олімпіаді з екології у Грузії, де вона перемогла серед представників тридцяти країн світу, передає Радіо Свобода.

 

Єлизавета Подкопаєва проживає в одному із районів Львова, де особливо відчутний неприємний запах. Причина – в забрудненій каналізації.

 

«Я думала, як можна уникнути цього запаху, дивилась в інтернеті, як промивали робітники імпульсом так само, чистою водою з труби, сильним потоком. Ми робили великий патентний пошук, понад 300 патентів знайдено, різних систем. Чому вони не використовуються, бо потребують повної реконструкції всієї каналізації, різких ухилів, а це затратно. Метою моєї роботи є повна автоматичність і дешевизна пристрою», – розповідає Єлизавета Подкопаєва.

 

Її ідея переросла у проект «Імпульсний сантехнічний модуль для очищення каналізаційних колекторів». Суть винаходу у тому, щоб підтримувати каналізацію у робочому стані, її потрібно очищати від твердого сміття. Чистять зазвичай чистим струменем води, що переформатовується у короткі потужні імпульси. У конструкції школярки у пластмасовий ківш об’ємом 150 літрів набиратиметься дощова вода, після наповнення ківш перевертається, вода виливається імпульсом, тобто хвилею, у каналізацію, очищаючи її від твердого сміття, а ківш повертається на місце. Цей пристрій можна встановити в існуючий каналізаційний колодязь, демонтувати чи монтувати систему слід через люк. Відтак, коли робітникам потрібен доступ до колодязя, пристрій легко знімається і потім встановлюється на місце.

 

Такий пристрій дешевий і був би дуже ефективним, особливо для Львова, де старі каналізаційні системи, каже Віктор Колдун, науковий керівник Єлизавети Подкопаєвої.

 

«Ми цю методику перевірили на практиці у львівській каналізації, що була в запущеному вигляді, й ефект дуже гарний», – говорить Віктор Колдун.

 

Хоча Львів потерпає від неприємного запаху через забруднення каналізації, до того ж відбувається і незаконне зливання виробничих відходів, але наразі винаходом ще ніхто з міської влади не зацікавився.

 

«У травні Єлизавета Подкопаєва представлятиме свій винахід у США, а також Україну на міжнародному конкурсі науково-технічної творчості школярів Intel ISEF. Оцінюватиме проекти журі у складі 1200 осіб. Відтак конкуренція дуже велика. До того ж, кожна з країн намагається якомога професійніше підготувати своїх юних конкурсантів, щоб вони могли якнайкраще представити свою роботу і країну. Водночас в Україні про це вельми не дбають. Єлизавета поїде зі своїм уручну зробленим пристроєм і старатиметься якомога доступніше і фахово розповісти про роботу. Опісля поїздки на неї очікують тести зовнішнього незалежного оцінювання. Вона мріє про навчання у виші», – йдеться у матеріалі.

28.04.2016