Вічні істини від Владики Любомира Гузара

«Багатим треба вміти бути… Кожен мусить виробити свій ідеал, яким він хоче бути: чи хоче блистіти своїми діамантами, чи хоче блистіти своїми чеснотами… Робіть те, що робите. Добре і чесно. Тоді будете успішними. Україна потребує багатих і чесних людей», — звернувся Блаженніший Любомир Гузар до тих українців, котрі обрали для себе шлях підприємництва, на одній із зустрічей, що їх організовувала Львівська бізнес-школа УКУ (LvBS). Загалом таких зустрічей Блаженнішого з бізнесменами відбулося три, і тепер за їх вислідами видали книжку, яку у Вербну неділю (24 квітня) Любомир Гузар презентуватиме на «Книжковому Арсеналі» у Києві.

 

 

Книжка суть відповіді Блаженнішого Любомира Гузара на питання підприємців, які стосувалися моралі та цінностей в особистому житті, у бізнесі, загалом у державі та суспільстві, перемежовані цитатами з послань митрополита Андрея Шептицького, які перегукуються з тим, що говорив Любомир Гузар.

 

ЯК НЕ ЗНЕВІРИТИСЯ?

 

У житті трапляються моменти знеохоти. Треба мати приятелів, до яких можна звернутися, щоб вони підтримали і не дали впасти на дусі, підштовхнули нас і не дозволили скласти руки. Щоб не зневіритися, потрібна молитва. Молитва — це не є щось абстрактне, а дуже конкретна річ, це можливість духовно скріпитися, поговорити з Богом. Людина, яка вірить у Бога, повинна підтримувати себе молитвою. Молитва важлива, бо коли приходить момент зламу чи знеохоти, при Божій помочі людина підноситься і йде далі.

 

«Книга "Де скарб Твій..." повною мірою відображає феномен проповідництва Блаженнішого Любомира Гузара: він уміє про складні речі говорити простою й цілком зрозумілою мовою. За цим стоїть величезний душпастирський досвід Владики, який вислухав незліченну кількість людських сповідей і стільки ж дав духовних чи життєвих порад. Тому чимало ситуацій, зокрема зі світу бізнесу, які комусь виглядають важкими загадками й нерозв'язними проблемами, насправді мають у своїй основі типові конфронтації між добром і злом, що їх легко відчитує досвідчений душпастир, — ділиться своєю думкою із «Z» редактор видання, віце-ректор УКУ Мирослав МАРИНОВИЧ. — Є іще одне спостереження, яке стосується також і міркувань Блаженнішого. Мудрі, а тому вічні істини часто сприймаються сучасним розумом як банальні. А все банальне ми легко відкидаємо. Тому радив би читачеві ставитися до правил духовного здоров'я як до правил дорожнього руху. Це ж абсолютно банальна заборона: "Не виїжджайте на зустрічну смугу (у недозволених місцях)". Але кожен розуміє, що коли таки зіґноруєш пересторогу і виїдеш — матимеш серйозні проблеми. Так і з Божими заповідями. Бо ж на життєвих дорогах у нас багато проблем ще й тому, що ми всі їздимо по них, як собі хочемо...»  

 

 

Книжка Блаженнішого Любомира Гузара — це невевеличке видання і за розміром, і за кількістю сторінок. Втім оформлене водночас вишукано й елеґантно. Працювала над ним велика команда. Упорядниця видання Вероніка САВРУК сказала «Z», що робота над книжкою була дуже цікавою і дуже відповідальною.

 

ЯКА НАЙВИЩА МРІЯ МОЖЕ БУТИ У ПІДПРИЄМЦЯ?

 

Бути добрим бізнесменом (усміхається). Бути таким бізнесменом — означає бути людиною. Мені здається. що тільки ті люди, які свідомі своєї гідності, талантів і покликання, можуть бути великими підприємцями. Тут я маю на увазі не величину бізнесу, а якість роботи... Кожен, хто береться до підприємництва, — незалежно від величини, — повинен думати не лише про бізнес, а й про себе як творчий елемент економічного світу, і про своїх працівників.

 

«Великий внесок у процес підготовки видання зробив історик та проректор з програмного розвитку Українського католицького університету Олег Турій. У цей проект уся наша команда намагалися вкласти усю любов, вміння та професіоналізм. Ми шукали різні рішення на перетинах, аби книга була цікавою і за змістом, і за формою. Маємо надію, читач це оцінить.

Сподіваємося, що ця книжечка стане для кожного (не лише для підприємців) можливістю по-новому поглянути на буденні речі, переосмислити те, як ми балансуємо у своєму житті між роботою та особистим; які наші взаємин з Богом, з рідними, друзями, колеґами на роботі. Загалом глибше пізнати фундаментальні засади духовного життя», — каже Вероніка Саврук.

 

ЯКЩО ЛЮДИНА ЗАСУДЖЕНА НЕСПРАВЕДЛИВО, АЛЕ ХАБАР МОЖЕ ДОПОМОГТИ ЇЇ ЗВІЛЬНЕННЮ, — ДАВАТИ, ЧИ НІ?

 

Теоретично давати хабара не треба — і тоді нехай людина сидить до смерті у в'язниці. Я не відступаю від думки, що хабарів давати не можна, але усвідомлюю ті труднощі, з якими люди стикаються. Легко сказати: "Не давай хабара", проте є величезний біль і душевний тягар людини, яка хоче врятувати невинного. І мені здається, що ми повинні боротися проти всієї системи нечесності, мусимо шукати способів, щоби вийти з зачарованого кола. Треба добре думати і добре організовувати свої сили, щоб це коло розірвати. Якщо ми продовжуємо жити у заданій системі координат, то це також наша вина і наша відповідальність. Може, часом доведеться у випадку невинно звинуваченого піти на такий крок, хоч це не можна робити легковажно. Але водночас треба боротися проти системи в цілому. Це вимагає великих зусиль і консолідації чесних людей.

 

Перший наклад видання «Де скарб Твій. Бесіди Владики Любомира Гузара з підприємцями» становить 1 000 примірників. Продаватимуть книжку на «Книжковому Арсеналі» по 150 грн, і 30 грн з кожного примірника віддадуть на потреби військовиків, що воюють на сході України.

 

Підготувала Тетяна НАГОРНА

 

22.04.2016