Політика: зовнішність має значення

Зовнішній вигляд має значення: якщо політик здається компетентним і привабливим, тоді за нього проголосує щонайменше половина виборців. Це засвідчило нещодавнє американське дослідження. У ньому науковці змогли передбачити, якими будуть результати виборів, використавши особистісне ставлення піддослідних до політиків, зображених на портретах. При тому виявилося, що старші та молоді виборці звертають увагу на різні ознаки зовнішності політичних кандидатів.

 

Чи  успішність політика залежить від його зовнішності? На фото три чинні сенатори США

 

 

Хоч риси обличчя безпосередньо не відображають особистості людини, все ж несвідомо ми дозволяємо зовнішньому виглядові співрозмовника на нас впливати. Це заходить так далеко, що «фейсизм» визначає результати виборів і розподіл посад на підприємствах. Нещодавно науковці визначили, що гладенька шкіра робить враження серйозності та компетентності, а ніжне обличчя приносить жінкам-політикам успіх.

 

З огляду на те, що в США зараз тривають праймеріз, Роберт Франклін з Університету Андерсона та його колеґи ближче дослідили, які риси обличчя будять симпатії у старших і молодших виборців Америки і з якою ймовірністю на підставі цих преференцій можна передбачити результати голосування.

 

Для свого дослідження 21 молодій та 17 старшим особам різної статі науковці показали попарно обличчя американських політиків, які претендували на місце в сенаті. При тому вибирали політиків, чиїх облич та імен виборці не знали, що не дозволило попереднім знанням сфальсифікувати результати розвідки.

 

Піддослідні мусили вказати, наскільки вартим довіри, компетентним, привабливим і «милим» вважають кожного політика, а також — чи проголосували би за нього на виборах. Науковці порівняли отримані відповіді зі справжніми результатами голосування, в якому брали участь політики, чиї обличчя демонстрували суб'єктам дослідження.

 

Результати підтвердили: учасники наважувалися голосувати за політика, чиє обличчя їм здавалося компетентним, привабливим і гідним довіри. Що вище оцінювано ці позитивні риси певного політика, то більшою була ймовірність, що за нього проголосують насправді.

 

Проте оцінки піддослідних і реальні результати виборів збігалися лише в пункті рівня компетентності: політики, які піддослідним здавалися найкомпетентнішими, на виборах до сенату були успішнішими, ніж їхні конкуренти. Щодо оцінки того, наскільки політик заслуговує на довіру, кореляції з результатами виборів не помітили, розповідають науковці.

 

Виявилося, що важливим є також вік самих виборців: для молоді найвагомішим чинником є компетентний вигляд претендента на політичну посаду. Ця ознака для неї є найкращим показником того, хто з політиків буде попереду і в реальних, і в гіпотетичних виборах.

 

Для старших виборців інакше: пріоритет компетентності для них менше виражений, довели науковці. Люди літнього віку надають перевагу зрілому обличчю і вважають його привабливішим, ніж юнацькі, милі личка.

 

«Впадає у вічі, що на підставі того, як старші виборці оцінили привабливість політика, можна передбачити справжні результати виборів краще, ніж на підставі будь-яких інших показників», — констатує Франклін.

 

На думку науковців, ця тонка відмінність між уподобаннями молоді та старших виборців може бути вирішальною для результатів виборів. «Старші люди йдуть на вибори частіше, ніж представники інших вікових груп, це підтверджено в багатьох демократіях», — пояснюють дослідники. Проте дотепер було невідомо, наскільки сильно на виборців впливає зовнішність кандидатів-політиків і які ознаки тут відіграють найбільшу роль. Нещодавнє дослідження це пояснило.

 

 

Politiker: Auf das Gesicht kommt es an 

Scinexx.de, 04.03.2016

Зреферувала Соломія Кривенко

 

 

05.03.2016