Районні ради. Реанімація

Цими днями несподівано у Львові ожила тема відновлення ще одного міського самоврядного інституту — районних рад, які саморозпустилися тут ще у 90-х. Депутат Львівської міської ради Уляна Пак зареєструвала проект ухвали, якою передбачається утворення в місті шести районних рад та проведення виборів до них протягом року. Чіткі позиції з цього приводу мають «Свобода» та «Самопоміч» — перша цілком «за», а друга категорично проти. «Свободівці» вважають, що владу у Львові монополізувала партія Садового, натомість бурмистер каже, що в такий спосіб його політичні супротивники вдаються до маніпуляцій, аби завадити проведенню виборів до районних рад у Києві.

 

Депутати підуть «у тираж»?

 

Владу ближче до народу?

 

Авторка ухвали «Про управління районами Львова» Уляна Пак у міській раді є представницею БПП «Солідарність». У розмові із «Z» депутатка зазначила, що ініціатива покликана «максимально надати повноваження громаді міста вирішувати питання, які турбують мешканців».

 

«Ми знаємо, що в районах багато болючих питань, але не завжди їх вирішують першочергово. Треба, щоби мешканці могли активно впливати на те, куди саме витрачати кошти, та на програми розвитку конкретних районів. Це такий елемент децентралізації для того, щоби передавати владу безпосередньо громадам», — підкреслила вона.

 

Зі слів пані Пак, колеґи з депутатського корпусу по-різному сприйняли цю ініціативу. «Самопоміч» висловилася проти утворення районних рад, а «Свобода» виступає «за». Решта фракцій поки що вивчають питання.

 

Міський голова Львова Андрій Садовий розповів журналістам, що виступає проти утворення районних рад, оскільки понад 20 років тому вони у Львові самоліквідувалися через неефективну роботу.

 

«Час показав, що воно не дало позитивного ефекту, і самі райради у 90-х роках прийняли рішення про свою ліквідацію. Це відповідь на ті питання, які сьогодні звучать. Треба бути реалістом і реально оцінювати ситуацію сьогоднішнього дня», — наголосив він.

 

Появу такої ініціативи у Львові міський голова пов'язує з ситуацією довкола виборів до районних рад у Києві, які активно підтримує «Самопоміч», але не підтримує президентська політична сила.

 

«Я переконаний, що районні ради потрібні у Києві, бо там деякі райони за населенням такі ж, як Тернопіль чи Житомир. Тому там мають бути районні ради… Було ж прийнято рішення про вибори в районні ради Києва, і що? Через суди його зупиняють. Ви вірите, що воно відбувається просто так, без "височайшого позволєнія"? Я в це не вірю. Це бажання і дальше узурповано контролювати столицю нашої держави», — вважає Андрій Садовий.

 

Натомість депутат від ВО «Свобода» Андріан Гутник у коментарі «Z» вказав на неоднозначність позиції лідера «Самопомочі». На його думку, політична сила бурмистра Львова підтримує вибори до райрад у Києві, бо хоче більше влади у столиці, і водночас не підтримує утворення районних рад у Львові, бо не хоче ділитися владою тут.

 

У Києві віддавна борються за вибори до райрад — аж «відрикошетило» до Львова

 

«ВО "Свобода" виступає за послідовність своїх рішень і думок, — сказав Гутник. — Ми підтримуємо ініціативу відновлення районних рад у Києві. Чому у Львові виконавчі органи міської ради не хочуть цього робити? Бо у нас зараз правління у Львові наближене до монархічного, де є представник — керівник політичної сили, і під його контролем більшість міської ради, виконавчий комітет, районні адміністрації, тому ділитися владою він не хоче. Представники "Самопомочі" у Києві кажуть, що там районні ради потрібні, бо вони там не мають тотальної влади, а у Львові районні ради вже не потрібні, бо вони й так мають тотальний контроль».

 

Водночас представник Української галицької партії Тарас Чолій вбачає в проекті ухвали радше політичну гру, яка не має перспективи реалізації. «Ця ідея не має ніякої перспективи, бо це нереально — повертатися до того, що було і не було надто ефективним. Я думаю, що це якась гра», — сказав він у коментарі «Z». Зі слів очільника фракції УГП у Львівській міській раді, якщо повертати районні ради, то треба передбачати, на яких засадах працюватимуть депутати. «Якщо партії знову делеґують своїх представників, то це буде такий же хаос, як і тут, тільки у менших масштабах», — резюмував Тарас Чолій.

 

Забагато депутатів не буває

 

Думки співрозмовників «Z» збігалися в тому, що у Львівській міській раді депутатів забагато. Андрій Садовий вважає, що число депутатів у міській раді варто скоротити, але треба не ради на рівні районів утворювати, а просто розширювати місцеве самоврядування. Водночас бурмистер не пояснив, що саме мала б означати ця теза.

 

Натомість Андріан Гутник певен, що число депутатів у ЛМР варто було би зменшити до 20–30 осіб за рахунок створення саме районних рад, представники яких розглядали би поточні проблеми мешканців районів.

 

«На мою думку, 64 депутати, як це є зараз, — забагато; думаю, 20–30 депутатів у ЛМР було би достатньо, але були б депутати районних рад, які могли б вникати в дрібні проблеми, а з таких дрібних проблем складається все життя наших містян. Це були б депутати від кількох вулиць, які всіх знають і яких знають всі виборці, а депутати міської ради виконували б більше представницькі функції», — зазначив він.

 

Директор Першої львівської фундації Роман Кошовий наголосив у коментарі «Z», що, згідно із законом, вибори до районних рад у Львові мала б оголошувати Верховна Рада і, найпевніше, таку постанову народні депутати не ухвалять.

 

«Я не думаю, що буде така постанова ВРУ, тим більше, що це не перспективне питання. Я вважаю, що це питання сьогодні піднімати неконструктивно. Воно сьогодні не внесе суттєвих змін, бо нема у нас мажоритарних округів», — зазначив Кошовий.

 

Він нагадав, що ліквідація районних рад у Львові суперечила законові, бо районна рада не може саморозпуститися, а лише припинити свої повноваження, тому мають відбуватися нові вибори. А в цьому випадку районні депутати взяли на себе функції Верховної Ради і вже понад 20 років ніхто не виправляє цю ситуацію.

 

Попри те, що, згідно із законом, Львів мусить мати районні ради, це питання радше ретроспективне, аніж перспективне, вважає Роман Кошовий, бо з огляду на чинне виборче законодавство утворення рад у районах Львова нічого принципово не змінить. Адже депутатів все одно обиратимуть за партійними списками, а не в одномандатних округах. Тож вони репрезентуватимуть свої політичні сили, а не виборців.  Наблизити депутатів до виборців могла би хіба мажоритарна система, але вона залишилася на рівні сіл та селищ.

 

Роман Кошовий назвав ще один аспект, з огляду на який утворення рад у Львові не надто доцільне, — адміністративно-територіальну реформу, на порозі якої стоїть вся держава. На його переконання, варто було б змінювати чинну систему самоврядування на щось подібне до того, що є у Великій Британії чи Польщі, де виборці реально залучені до процесу вирішення проблем.

 

«Я палкий прихильник зміни системи самоврядування на кшталт британської чи польської моделей, де є невелика кількість депутатів, але це не означає, що вони не є репрезентантами думок. До прикладу, там у депутатські комісії входять не лише депутати, вони залучають до роботи фахівців, громадських активістів та зацікавлених жителів і доносять вироблену думку до місцевої ради. А в нас є обмежене число людей, які, згідно із законом, перебрали на себе всю повноту влади, і виборець не відчуває, що має свого представника у раді», — пояснив експерт.

 

12.02.2016