Нинішнім найбільшим економікам варто брати приклад з підходу рабовласницького стародавнього Риму
Правителі стародавнього Риму вважали податок на прибуток заходом, якого треба уникати. Все одно оподаткування зарплати не надто би підняло надходження; найтяжче працювали раби, які складали від 15 до 25% населення і взагалі не мали доходів. Натомість римляни обкладали податком майно. Громадяни платили збір на все, чим володіли – на свою землю і дім, який на ній стояв, на домашню худобу, золото, рабів. Замініть останніх «роботами», і це буде підходом, що його нинішнім розвинутим економікам варто наслідувати.
Більшість західних податкових систем були створені у 1950-х рр., коли люди працювали повний робочий день на одній роботі все своє життя. Правила, які ми отримали, не надто добре дають собі раду з короткотерміновими контрактами, працівниками, зайнятими неповний робочий день, низькою зарплатою, індивідуальною трудовою діяльністю, тими, хто працює на кілька компаній одночасно, і глобалізацією. В міру того, як ці тенденції вкоренилися, податкові надходження стали волативними і часто не виправдовують сподівань.
Вам непотрібні обчислювальні потужності R2-D2, аби зв’язати ці тенденції з роботизацією. Приклади є повсюди. Перевірку опор ліній електропередач, яка колись вимагала досвідчених альпіністів, тепер можуть виконувати невеликі безпілотні дрони. Електронні системи заміняють помічників юристів. «Юбер», американський мобільний додаток для пошуку таксі, зменшує заробітки традиційних таксистів по цілому світові.
Дослідники з Оксфордської школи Мартіна і Оксфордського університету вважають, що 35% усіх робочих місць у Великій Британії зникнуть через роботизацію впродовж наступних кількох десятиліть. І це хвилює не лише робітників, але також уряди, які обкладають їх податками. Більш ніж половина податкових доходів у Великій Британії надходять від податків на прибуток і державних страхових зборів. Одного дня бюджетний сектор не зможе себе фінансувати, якщо цю формулу не вдосконалять.
Чиновники сподіваються, що, оскільки режим роботи змінюється, вищі грошові надходження від самозайнятих осіб доповнять податки на зарплату тих, хто працює на традиційній роботі на повний робочий день. Але такі надходження скоротилися після фінансової кризи, лише через шість років повертаючись до рівня 2008-09 рр. Чи зростуть вони знову, залишається питанням відкритим. Хоча кількість самозайнятих осіб є найбільшою за останні 40 років, їхній середній дохід після 2008 р. зменшився на 22%. Тим часом 23% працівників поза Лондоном заробляють менше прожиткового мінімуму. Є межа того, наскільки можна підняти податки для таких груп осіб з низькими доходами.
Якщо робітники, які обкладаються податком, більше не працюють, то як щодо того, аби обкладати податками роботів? На перший погляд це доволі легко: просто порахуйте їх і примусьте кожного власника заплатити щорічний грошовий збір. Біда в тому, що ця автоматизація набуває різних форм. Варіантами є податок на транзакції і вищі відрахування з роялті. Та позаяк роботи все більше заміняють робітників-людей, буде важче визначити вартість компоненту робочої сили в товарах.
Кращою ідеєю є ширше обкладати податками майно. Член британського парламенту лейборист Трістрам Гант минулого місця запропонував це як спосіб рішуче взятися за нерівність, переконуючи, аби Об’єднане Королівство наслідувало приклад США та 13 інших країн-членів ОЕСР, які підняли поточні податки на вартість житлової нерухомості. Королівський інститут оподаткування також бачить переваги обкладання податком землі та будівель. Як зауважив політичний директор Джон Каллінейн, «нерухоме майно… не може переїхати».
Однією з основних цілей оподаткування є перерозподіл доходів на користь незаможних. «Ми зіткнемося з питанням, чи ми дозволимо людям піти на дно, якщо вони втратили роботу, чи надамо їм засобами до існування через допомогу по соціальному забезпеченню або програми перепідготовки», — говорить Робін Вільямсон, податковий директор Групи із податкової реформи малозабезпечених. В Римі, каже він, кожен громадянин мав право на невеличку допомогу, навіть якщо вона означала отримання хліба чи борошна.
Обкладання податком власності є надійним джерелом доходів для уряду. Це дозволило би кожному долучитися до звільнюючих результатів технологій. Це зробило би громадянами всіх людей. Нашими рабами були би роботи.
Neasa MacErlean
Property levies would ease the robot attack on income tax
Financial Times, 3.01.2016
Зреферувала Галина Грабовська