Хвости на наступний рік

Життєрадісні й марнотратні італійці викидають, прощаючись з роком, що минає, старі непотрібні речі. Сумні й ощадливі українці тягнуть за собою весь мотлох протягом усього життя.

 

 

Кошторис тижня

 

У традиційний «джентльменський» набір роботи Верховної Ради, крім бійок, співів, кнопкодавства і просторікування, входить щорічне перетворення процедури ухвалення державного бюджету на скандальне дійство з елементами психічних відхилень. Голосування за головний кошторис країни в якихось Нідерландах чи Австралії є нудним процесом, коли тихо і спокійно домовляються зацікавлені лобістські групи і пильнують, щоб те, що буде на виході, не спричинило невдоволення звичайних платників податків.

 

Україна ж має щодо бюджету свою концепцію — ухвалювати його треба вночі, з криками і звинуваченнями у зраді кожного, хто на язик навернеться. Перед тим, як бюджет потрапляє у парламент, Кабмін обов'язково продемонструє свою обтяженість прокрастинацією (схильністю відкладати підготовку чогось серйозного на останній момент — як студенти на сесії) і подасть свої цифри не 15 вересня, як книжка пише, а три місяці по тому.

 

Потім факт ухвалення ґросбуха на 700–800 сторінок з незліченною кількістю цифр подаватиметься як нова перемога, і обов'язково акцентуватимуть увагу на чомусь надзвичайно важливому.

 

Цього разу головне, чим хизуються бюджетотворці, є факт виділення на оборону максимальної за всю історію країни суми — 113 млрд грн. Щоравда, потім виявляється, що на ці гроші утримуватимуть не лише ЗСУ і Нацґвардію, а й міліцію, але про то говорити офіційні особи не будуть.

 

А експерти вкажуть, що нереалістично виглядають і досить скромний показник інфляції в 12%, закладений в бюджеті, і заплановані 17 млрд грн. від приватизації, бо у 2015 році вже планували від роздержавлення підприємств заробити 10 млрд, а заробили 200 млн, а головне — обіцянка влади, що долар наступного року не коштуватиме більше «четвертака».

 

У дивний спосіб ухвалення бюджету-2016 збіглося з презентацією в Нацбанку нової 500-гривневої купюри, необхідність появи якої пояснили тим, що старі банкноти цього номіналу зношуються.

 

 

Суд тижня

 

Крім бюджету, вночі можна «ухвалити» лідера партії УКРОП Геннадія Корбана, привезти його з Дніпропетровська до Києва і влаштувати довгий водевіль у суді з народними депутатами, які традиційно кидаються посудом, операцією на серці самого затриманого та жвавим обговоренням всього дійства в електронних засобах масової інформації.

 

Справу Корбана, як і бюджет, перетягнуть у наступний рік. Фіндокумент почнуть рихтувати добре якщо на початку осені, а бранця режиму експлуатуватимуть до нікому не відомої дати. Вигідно це всім. Затриманий ліпить зі себе «жертву злочинної влади», влада показує боротьбу з глитаями-олігархами, законослухняні громадяни мають заміну для «Іронії долі», яку не рекомендовано демонструвати телеканалам, бо виконавиця епізодичної ролі нещодавно бовкнула дурницю на адресу України. Заміна не найкраща, бо арештант на інвалідному возику поки що виглядає непереконливо і не навчився ефектно непритомніти, але на все свій час.

 

 

Вибори тижня

 

27 березня наступного року мешканці Кривого Рогу матимуть можливість ще раз піти до виборчих дільниць, поставити в бюлетенях «хрестики», «галочки» чи написати там-таки якийсь дотепний матюк і потім вже отримати леґітимного міського голову. Після багатотижневих баталій в самому місті й показових виступів у парламенті виявилося, що в жовтні вибори були неправильні. Так вирішила Верховна Рада цього тижня.

 

З юридичного погляду народні депутати вчинили порушення закону і взялися до справ, що не належать до їхньої компетенції, але самі нардепи кажуть, що ухвалили політико-правове рішення (щось на кшталт «третього туру» виборів Ющенка в 2004 році) і весна покаже всю справедливість вищого законодавчого органу країни. Для досягнення результату один з нардепів погрожував охороні Верховної Ради ґранатою, потім перепрошував і казав, що його неправильно зрозуміли.

 

Цікаво буде, якщо такі політико-правові рішення комусь спаде на думку зробити більш реґулярними. Тоді українські вибори можуть стати явищем перманентним.

 

 

Акція тижня

 

Ориґінально буде виглядати телереклама «Руху за очищення», яку крутитимуть між роликами з містерами Проппером і Мускулом. До того може дійти, бо на першому Антикорупційному форумі, який зі скромною помпою відбувся в Києві, створили продукт з назвою «Рух за очищення», а його треба популяризувати всіма можливими способами. 

 

Гедлайнером заходу і майбутнього руху став Міхеїл Саакашвілі, якого експерти-політологи тепер вже менше «сватають» на прем'єрське крісло. Вони кажуть, що парламентські вибори таки будуть наступного року і чинний голова Одеської обласної держадміністрації стане на них головною «родзинкою».

 

Якщо електоральний здвиг усе ж відбудеться, то згадуємо про Кривий Ріг і наслідки походу народу до урн, нардепівської активності та загальної неадекватності, яка стала нормою.

 

28.12.2015