Компанія «SpaceX» успішно вивела на орбіту ракету-носій, а потім вперше в історії космонавтики повернула її неушкодженою на Землю.
Falcon-9 — одноразова ракета-носій сімейства «РН Фалькон», яку запускає американська приватна конструкторська компанія «SpaceX». Вперше Falcon-9 потрапив до космосу 2010 року. Базова конфігурація ракети складається з двох ступенів.
20-тий запуск Falcon-9, що відбувся 21 грудня 2015 року, став історичним. О 20:29 за місцевим часом ракета-носій успішно стартувала з космодрому на мисі Канаверал в Атлантичному океані (штат Флорида, США). На низьку навколоземну орбіту вона вивела 11 телекомунікаційних супутників Orbcomm OG2.
Фото. Falcon-9 перед запуском. Ракета заввишки 23 поверхи (Elon Musk. Twitter).
Після цього багаторазовий перший ступінь апарату відокремився від самої ракети й уже за 10 хвилин вперше в історії космонавтики здійснив м’яку вертикальну посадку на базі ВВС США, що віддалена від місця старту на 10 км.
Працівники SpaceX вибухнули оплесками, спостерігаючи за приземленням у прямому ефірі. «Ласкаво просимо додому, крихітко», – написав у Twitter голова компанії Ілон Маск. «Я не можу описати ту радість, яку зараз відчуває наша команда, що є частиною історичного приземлення ракети-носія», – цитує «ВВС» Вейна Монтейта, бригадного генерала бази військово-повітряних сил США на мисі Канаверал.
Зліт і приземлення Falcon-9 в одному кадрі. Фото:oracleherald.com.
Посадити Falcon-9 вдалося не відразу – до цього інженери SpaceX чотири рази помилялися. В січні та квітні цього року ракети вибухали після невдалого приземлення на платформу. В лютому Falcon-9 приземлився успішно, але в океан – через погану погоду. 28 червня ракета Falcon-9 з космічним апаратом «Dragon» вибухнула по дорозі до Міжнародної космічної станції (МКС), пролетівши всього три хвилини. Корабель повинен був доставити на станцію близько двох тонн вантажу, зокрема продовольство, обладнання та матеріали для наукових експериментів. Ймовірна причина аварії – несправність першого ступеня.
У компанії вважають: якщо перший ступінь буде багаторазовим, тобто його заправлятимуть й відправлятимуть до космосу раз за разом, то запуск ракети стане значно дешевшим. Адже зазвичай запуск на орбіту – дуже витратний, бо металеві ступені ракет згорають, потрапляючи вдруге до земної атмосфери.
Поки повторно ракету до космосу не відправляв ніхто в світі — літальні апарати всіх компаній не приземляються, а падають в океан. Щоправда, місяць тому американській компанії «Blue Origin» також вдалося посадити ракету, але в цьому випадку йшлося про суборбітальні польоти, а не про виведення вантажів на навколоземну орбіту.
Як би там не було, ракету, що повернулася на Землю 21 грудня, використовувати не будуть: Маск хоче залишити її на Землі, для історії.
SpaceX – приватна космічна конструкторська компанія, яку в Каліфорнії створив засновник «PayPal» Ілон Маск. Компанія співпрацює із НАСА, доставляючи вантажі до МКС за допомогою ракет Falcon та модулів Dragon.
Зреферувала Соломія Кривенко
24.12.2015