Війна в картинках

У Львові презентували перший український комікс «Звитяга» про війну на сході України. Доросла історія, в основу сюжету якої лягли сучасні події у зоні АТО, не приховує брутальних деталей. А отже має відповідне маркування 16+ на обкладинці, з-під якої бризкає кров, чутно постріли, вибухи та козацький заклик до бою: «Рубай бусурманів!».

 

 

На 24 повноколірних сторінках переплітаються дві різночасові історії однієї географічної та історичної височини – Савур Могили. Цією сакральною місциною безкрайого українського степу крізь віки пролягав умовний кордон, що відділяв світ вільних людей від земель ординського рабства. А в наш час – це територія, контрольована терористами, хоч в 2014 за Савур-Могилу тривали кровопролитні бої. За сценарієм, саме сюди на блок-пост приїздить молодий корумпований прокурор, аби постоявши там кілька днів, згодом отримати посвідчення учасника бойових дій.  В спекотні дні серпня 2014-го рука долі вирвала з теплого насидженого місця і жбурнула сюди людину, яка, здавалося б, не могла попасти на цю війну. Але історія вирішила змішати карти: герой чи то антигерой знайде козацького меча, а відтак перетвориться на визволителя...

 

Автором сценарію є Денис Фадєєв з Миколаєва – середньостатистичний представник покоління молодих: полюбляє рок-музику і працює менеджером проектів у GameDev компанії. За освітою – політолог. За покликанням – історик. Про себе каже – звичаний  громадянин, що спробував видавати вітчизняні комікси.

 

– Виникло бажання створювати конкурентоздатний український контент, – пояснює Денис. – Для початку комікси здалися найкращим варіантом, адже їх можна робити за власний кошт. Фільми, серіали, ігри і т.ін. потребують значно більших фінансових вливань. Комікси для нас – то лише перший щабель для отримання досвіду у створенні конкурентоспроможної розважальної продукції. І так, комікси ми всі полюбляли з дитинства. Хоча я виростав на голлівудських героях – Термінатор, Робот Поліцейський і т.ін. Навіть не знаю, добре це чи погано.

 

За станом здоров’я Денис не міг бути учасником дій у зоні конфлікту, тому про події у Савур-Могилі писав із розповідей бойовиків, заручившись підтримкою Андрія Мочурада – учасника АТО та члена правління Молодіжного Об'єднання «Граніт», яке власне й ініціювало ідею випуску коміксу.

 

 

Восени 2013 року ми зробили два пілотні комікси під однією обкладинкою, – пригадує Андрій. – З одного боку була історія про майбутнє і робота Кузю, який замість прибирати в хаті почав грати пісні Гадюкіних. Комікс називався  «Я, кохання, рок-н-ролл». З іншого боку – «Летюча Бригада» – детектив про пограбування Пошти у Львові бойовиками УВО (попередники ОУН). Тобто про те, як фантастичним чином за п’ять хвилин, без жодного пострілу, з під носа поліції винесли більш як 100 тисяч злотих. Ймовірно за ці гроші й розбудовувалась ОУН, а потім і УПА. Словом, історія крутіша за «11 друзів Оушена», але реальна, вона ось тут в нас відбулась не так давно. Чи багато львів’ян про неї знають? Отож. Комікс був в стилі нуар – його можна було дарувати дітям як розмальовку. На жаль, зараз його уже не знайти, наклад був мінімальний – до сотні штук. А потім трапилася війна і ми поїхали на передову. Відслуживши і повернувшись (після поранення), командно знову взялися до роботи й оголосили конкурс на патріотичний комікс серед молоді віком до 28 років. За літо надійшло понад десяток заявок. Тематика запропонованого була найрізноманітніша, але більшість не дотягували ні по якості, ні за сюжетом. Нам заімпонувала ідея Дениса Фадєєва та художника, який побажав залишитися наразі неназваним, адже служить на даний момент у зоні АТО. Відтак, ми підтримали хлопців організаційно, Львівська Міська Рада підтримала  фінансово, частину коштів доклав сам Денис – так з’явився пілотний тираж «Звитяги». Наразі це 1000 штук, частину з яких передамо в рамках проекту «Фронтова бібліотека» для дітей на Сході.

 

Андрій Мочурад на презентації коміксу

 

 

До речі, не дивуйтеся, що герої першого українського коміксу говорять не тільки українською, але й російською. За словами Андрія Мочурада, питання про мову стояло досить гостро, але компроміс знайшли. Адже не варто тиражувати міф, що у ЗСУ говорять солов’їною, як на уроках в школі, а у зоні АТО лише україномовні військовослужбовці. Тож у коміксі звучатиме і козацька українська, і російська, і навіть трохи сурж.

 

 

Комікс, хоч і читається досить швидко і сприймається легше, ніж монографія – справа не одного дня, і не лише сценариста та художника. Над першим номером «Звитяги» працювали кілька місяців десяток людей. Маршрут до друкарні лежав через сотню етапів підготовки, серед яких пропрацьовка тез,  сюжетний і композиційний ескіз, безкінечні правки, композиційна промальовка, промальовка рис облич, поз, деталей, кольорування...  Втім, команда набирається сил та вже готується до випуску нового коміксу навесні.

 

 

Сюжет другого випуску стартує з моменту закінчення першої частини, – анонсує Денис Фадєєв. – Історія вибудовуватиметься довкола жіночого персонажа. А також нас чекає історичний екскурс у часи Громадянської війни 1917-1923 років. Загалом, плануємо три випуски, але якщо тема буде запотребувана, будемо продовжувати. А ще серія «Звитяга» була запланована, як збірник коміксів від різних авторів. Єдина вимога – мають бути описані події цієї війни із прив’язкою до історичних подій на цій самій території. Тому всіх охочих закликаємо пропонувати свої ідеї, ми відкриті до співпраці.

 

23.12.2015