Ще нині (27 березня) зранку чиновники всіх відомств, що відповідають за безпеку столиці, в один голос стверджували, що ані паводок, ані підтоплення Києву не загрожують, що система стоків прочищена і готова прийняти розтоплений сніг. Ситуація на вулицях столиці виглядала цілком інакше, тала вода стояла по коліно, іґноруючи прочищену для неї систему стоків — але не в цьому річ.
Річ у Межигір'ї, що може принести в столицю Велику Воду.
Бо небезпеку Києву несе не рідний сніг, а той, який випав вгору за руслом Дніпра, включно зі снігом російським та білоруським.
За ідеєю ще радянської цивільної оборони, від масштабної повені Київ має рятувати дамба, що творить так зване Київське море. За ідеєю військової доктрини, це море мало б залити Київ, якщо його захопить «вєроятний протівнік». Війни нема, всі супротивники стали союзниками, але власне на берегах цього моря збудовано знамените уособлення поточної президентської каденції — «Межигір’я».
Не так давно, рятуючи маєтки місцевих бонз, спровокували повінь на Дністрі. А тут не про мале пиво йдеться, йдеться про українське альтер еґо. Ідея його порятунку вже хвилює просунутий київський нарід, бо під водою можуть опинитися Оболонь, Поділ, Осокорки...
Ніби відповідаючи на німе питання (промовити страшно), перший заступник голови Київської міської державної адміністрації (КМДА) Олександр Мазурчак заспокоював: «Є заходи, яких вживає наша гідрологічна служба. Є можливість пониження рівня води за рахунок каскадів, які є на Дніпрі. Тож рівень води буде знижено, і танення снігів, які є на території Київської, Чернігівської областей, не призведе до суттєвого підвищення рівня води в Дніпрі. Підвищення буде на 1–1,2 м, що не є загрозою для Києва». Але вже сьогодні пан Мазурчак подав у відставку, зазначивши, що він як керівник комісії з техногенно-екологічної безпеки недооцінив наслідки від негоди, не організував на належному рівні роботу цієї комісії, не зміг попередити наслідки, частину яких можна було б мінімізувати. Олександр Попов повідомив, що звільнив з посади начальника Управління з надзвичайних ситуацій КМДА Віталія Пшеничного, який не впорався з обовязками і не зумів вчасно зреагувати на наслідки негоди. Також голова КМДА наказав підготувати відповідні документи та подати їх в Київраду щодо звільнення генерального директора комунальної корпорації «Київавтодор» Георгія Глинського за погану роботу з очищення міста від снігу. Постанову про звільнення пана Глинського має ухвалити Київрада.
Першими почали бити на сполох екологи, попереджаючи, що небувалі снігопади, коли почнуть танути, можуть спричинити масштабний паводок у столиці. «Є дуже висока ймовірність, що після 20 квітня можна чекати повені. Якої повені — три, п'ять або десять метрів — поки що сказати важко, але повінь буде», — заявив у коментарі ВВС Україна директор Київського еколого-культурного центру Володимир Борейко.
Побоювання екологів поділяють і в Державній службі з надзвичайних ситуацій. Як повідомив на засіданні Кабінету Міністрів голова ДСНС Михайло Болотських, загострення ситуації з підтопленнями чекають у Львівській, Волинській, Рівненській, Тернопільській, Хмельницькій, Житомирській, Чернігівській, Сумській, Одеській областях. Він сказав, що різке потепління на великій території країни, яке можливе в Україні від 1 до 5 квітня, призведе до того, що сніги почнуть танути і виникне реальна загроза для життєдіяльності багатьох областей. Тож прем'єр-міністр Микола Азаров доручив Міжвідомчому оперативному штабові вжити заходів щодо захисту населених пунктів від можливого затоплення. «Вимагаю, щоб оперативний урядовий штаб під керівництвом віце-прем'єр-міністра Олександра Вілкула, реґіональні оперативні штаби продовжили роботу щодо остаточного проходження весняної води», — сказав прем’єр.
На жаль, отримати коментарі від фахівців, які безпосередньо відповідають за безпеку під час повені, як-от Державне аґентство водних ресурсів України та ПАТ «Укргідроенерґо», не вдалося через те, що протягом усього дня вони були учасниками міжвідомчих комісій з питань подолання повені та підтоплень. Бо ж досі найцікавішим залишається питання: чи зможе дамба на Київському водосховищі витримати збільшення води, не підтопивши президентську гордість, і чи не стане ця вода зовнішньою загрозою для прирічкових районів Києва.
27.03.2013