Сотні лелек, що повернулися на Галичину з теплих країв, загинули. Після перельоту на відстань близько 10 тисяч кілометрів «галицькі» бузьки стали заручниками екстремальних погодних умов. Мороз та брак їжі — дві головні причини загибелі птахів. Від холодної та голодної смерті їх рятують місцеві мешканці та екологи.
Лелеки прилетіли в Україну у другій половині березня — як і щороку. Але замість сонця й тепла їх зустріли сніг і холод. І хоч у березні сніг та мінусова температура — не рідкість, проте аж таких снігопадів і лютих морозів не було давно. У пошуках їжі лелеки таборяться на місцевих сміттєзвалищах, таловинах і поблизу водойм. На Львівщині півсотні птахів примістилися на сміттєзвалищі поблизу Самбора. «Лелеки прилітають на смітник близько п'ятої-шостої години. Охоронці їх там підгодовують. Опісля бузьки розлітаються», — розповів «Z» заступник міського голови Самбора Юрій Леськів. 26 березня він виїздив на місце розташування лелечої зграї. Харчі для птахів радо виділяють дошкільні навчальні заклади та самбірські підприємці. Наприклад, дев'ять мішків хліба пожертвував місцевий хлібокомбінат. Представники місцевої влади запевняють, що загинути бузькам не дозволять. «Я думаю, ці складні дні вони переживуть», — додав Юрій Леськів.
Близько 30 птахів зауважено на території очисних споруд «Львівводоканалу», поблизу підльвівського села Кривчиці. Тутешні працівники вже кілька днів підгодовують їх. Директор Львівського міського дитячого еколого-натуралістичного центру Ігор Антахович розповів «Z», що близько 20 лелек також бачили у Львові в мікрорайоні Рясне-2 і на сміттєзвалищі «Збиранка» біля села Грибовичі Жовківського району. А ще — поблизу села Куровичі на Золочівщині. Люди можуть допомогти бузькам, підгодовуючи їх, каже пан Антахович. «В їжі лелеки невибагливі: харчуються тваринними та рибними відходами, можна давати і кашу з вареної картоплі та зерна». Експерт застерігає: не змушуйте птахів їсти, а тільки акуратно розкладіть їжу в місцях, де вони розтаборилися. Пернаті самі підійдуть до харчів, тим більше, коли бачитимуть, що їжу їм приносять реґулярно.
Лелек з ознаками обмороження треба не лише нагодувати, а й зігріти. «Якщо птахи обмерзли, їх варто акуратно зловити і на кілька днів поселити в приміщеннях з плюсовою температурою», — радить директор Львівського міського дитячого еколого-натуралістичного центру. Для лелек безпечною є температура +10 градусів і вище. Це вдень. А нічний холод минеться для бузьків без наслідків, якщо вони будуть ситі. Нагодовані птахи легше витримують таку негоду.
Скрутно ведеться й лелекам на Тернопiльщинi та Івано-Франківщині. Члени тернопільської громадської організації «Ноїв ковчег» знайшли лелечі зграї на річці Серет між селами Івачів і Плотича, поблизу Горинки в Кременецькому районі та на 20-му кілометрі автошляху Тернопіль–Чортків. Аби врятувати птахів від голоду, активісти ставлять для них годівнички з поліетиленових сіток, наповнені вареною картоплею, змішаною з рибними відходами та хлібом, пише «УМ». До порятунку птахів у Тернопільській області долучилися і правоохоронці — вони взяли на себе підгодівлю найбільших зграй лелек у Тернопільському та Козівському районах.
На Прикарпатті десь зі сотню лелек врятували мешканці Нижнева (на Дністрі, поблизу Тлумача). З обважнілими від снігу крилами бузьки не могли літати. Працівники місцевого осередку Українського товариства мисливців і рибалок разом з односельцями вже п'ять днів підгодовують птахів. Чотирьох лелек з ознаками обмороження нижнівчани взяли додому, щоб відігріти та нагодувати.
В українському Товаристві охорони птахів дають кілька порад, як правильно забрати лелеку в тепле приміщення для зігріття: «Підходити потрібно повільно, без різких рухів, щоб не злякати птаха. Якщо лелека не підпускає до себе близько (з дистанції, більшої ніж витягнута рука, перебігає чи намагається перелетіти подалі), тоді викласти на сніг рибу (можна морожену), шматочки курячого чи телячого м’яса/фаршу і відійти від птаха, щоб не турбувати. Далі дистанційно стежити за птахом (періодично — раз на одну-три години — виходити до місця, де перебуває лелека, та пробувати підійти до нього, щоб взяти в руки і перенести у приміщення). Під час повторного виходу звернути увагу, чи викладена їжа з’їдена. Якщо так, тоді підкладати їжу й далі, підгодовувати лелеку. Якщо м'ясо залишилось не з’їденим, тоді періодично відвідувати птаха, і коли він підпустить до себе близько, перенести у приміщення для перетримки. Крім того, можна влаштувати "теплу" стоянку поблизу місця перебування лелек — викласти сіно, солому, кукурудзення тощо».
У Товаристві застерігають, щоб люди в жодному разі не відловлювали лелек сітками, не лякали їх надмірно, бо в такий спосіб птахам можна нашкодити або загнати в недоступні місця, де вже не буде змоги до них дістатися, щоб допомогти. «Кожен зайвий рух чи політ птаха — це величезні втрати енерґії, яка для такого великого птаха зараз найважливіша», — пояснюють захисники птахів.
А в міністерстві екології та природних ресурсів тим часом звітують, що популяція лелеки білого в Україні налічує понад 30 тисяч птахів. З огляду на те, що незабаром в Україні сподіваються потеплінння, загрози для популяції бузьків немає.
27.03.2013