Розпалювання антитехнологічних настроїв має значення, тому що каліфорнійські ідеї мають звичку поширюватися.
Один з найбільш несподіваних моментів у сучасній політичній історії США трапився чотири роки тому, коли новини про смерть Стіва Джобса дісталися до сил Occupy Wall Street («Захопи Волл-Стріт»), які тоді займали чималу територію в міському парку. Деякі протестувальники вельми засмутилися звісткою й зайшли у Twitter висловити скорботу з приводу втрати одного з найбільших в історії творців капіталу.
Смуток на вулицях міста виявив одну з найцікавіших сліпих плям більшості з теперішніх американських лівих. Демонстранти були розгнівані впливом, який має найбагатший відсоток населення, але вони готові зробити виняток для одного з керівної верхівки промисловості технологічного сектору.
На думку багатьох молодих людей, які били в барабани вночі в парках, такі керівники, як Джобс, не були частиною проблеми. Вони були частиною рішення, руйнівниками традиційного бізнесу та творцями комунікаційної інфраструктури, що дала можливість активістам-власникам смартфонів виражати себе як ніколи перед тим.
Але часи можуть змінюватися. Докази того, що американські проґресисти відвертаються від своїх старих героїв у Кремневій долині, з'явилися цього тижня в гостроцікавій місцевості — у Сан-Франціско, місті в Каліфорнії біля затоки, яке стало дуже дорогим місцем для життя завдяки присутності й, можливо, продукції високотехнологічної еліти.
Протест відбувся у формі опитування голосуванням за дві вимоги на підтримку пропозиції доступного житла в місті. Одна з них мусила б завадити орендодавцям перетворити їхнє житло на постійну пропозицію на сайті пошуку помешкань Airbnb, обмеживши короткотермінову оренду до 75 днів на рік. Інша мала б на 18 місяців зупинити спорудження розкішного житла у міському традиційно робітничому районі Мішн.
Обидві місцеві пропозиції провалилися у вівторок. Але я б хотів зазначити, що їх підтримали десятки тисяч мешканців Сан-Франціско, зібравши більш ніж 40 відсотків голосів в обох випадках. Таке розпалювання антитехнологічних настроїв є важливим, тому що каліфорнійські ідеї мають звичку поширюватися на інші місця. Рух гіппі — це один з прикладів. Антиподатковий хрестовий похід, що почався з каліфорнійської ініціативи винести це на голосування у 1978 році, — це інший. Так само, як і iMac'и, iPod'и, iPhone'и та iPad'и просувалися з відомого нині Купертіно в Каліфорнії компанією, яка час від часу наймала Джобса.
Випадок із Сан-Франціско також є певним тривожним дзвінком для країни, в якій жодна велика політична партія не показала жодного наміру стати на шляху в Кремнієвої долини — ані через антимонопольне законодавство, ані через інші закони.
Добре це чи погано, але республіканці схильні в наш час зосереджуватися на старих технологіях — погляньте на заклик Дональда Трампа до США, щоб йти за прикладом китайської династії Цінь і збудувати велику стіну на мексиканському кордоні.
Президентська кампанія демократів характеризується чималою кількістю ударів по великому бізнесу, оскільки їхнього лідера — Гілларі Клінтон — «потягнув» вліво соціаліст Берні Сандерс. Однак коли демократи нарікають на капіталістів, вони здебільшого говорять про тих, які працюють у великих банках, демонструючи тенденцію політиків, які подібні на генералів, що воюють так само, як в останній війні (коли Волл-Стріт насправді розвалювалася під час кампанії 2008 року, кілька лідерів у кожній з партій говорили багато, аж поки не стало запізно).
Якщо ви цими днями зіткнетеся з відомими демократами, які говоритимуть про Кремнієву долину, то є шанси, що вони чинять як працівники технологічних компаній. Коли Airbnb почав кампанію вартістю 8 мільйонів доларів супроти вимоги Сан-Франціско щодо короткострокових оренд, то найняв Кріса Ліхейна, колишнього радника президента Білла Клінтона. Девід Плауфф, менеджер президентської кампанії Барака Обами 2008 року, надавав подібну допомогу компанії Uber, сервісу для пошуку таксі, тимчасом як Джея Карні, колишнього прес-секретаря Обами, можна побачити, коли він здіймає галас від імені щасливих камперсів на Amazon'і.
Готовий закластися, що політики з обох партій іґнорують небезпеку для себе антитехнологічних рухів у таких містах, як Сан-Франціско, — навіть попри те, що пропозиції для голосування щодо міського житла на цьому тижні були далекими від досконалості. Адже здавання в оренду на Airbnb могло б допомогти домовласникам зі скромнішими статками звести кінці з кінцями. Будівництво сучасного житла у районі Мішн також могло б створити робочі місця для людей з низькими прибутками, які інакше залишаться безробітними.
Важливішим є те, що існують вагомі підстави непокоїтися через чудовиська з Кремнієвої долини. Нерівність у статках між мешканцями Сан-Франціско у технологічному секторі та інших сферах ставить питання про те, як місто може залишитися домом для обох груп. Транспортні сервіси, такі як Uber, становлять загрозу для заробітків водіїв таксі по всьому світу. Систематичне онлайн-стеження суб'єктів приватного сектору за нашими особистими справами вказує на потребу створення нових правил взаємодії (щодо цього я погоджуюся з Волтером Кірном, автором статті в журналі Atlantic з назвою «Якщо ви не параноїк, то ви — божевільний»).
Політична розплата з великими групами Кремнієвої долини є закономірною — подібно, як це було з провідними банками, коли вони простягали свої щупальця протягом останнього десятиліття. Усе, що треба для початку, — один кандидат в президенти, достить серйозний для того, щоб поговорити з американцями про це.
Gary Silverman
Silicon Valley faces a new political problem
The Financial Times, 6.11.2015
Зреферувала Леся Стахнів
11.11.2015