Комуністична партія КНР скасувала свою суперечливу політику однієї дитини, але соціологи переконані, що на демографічну ситуацію в Піднебесній це вже особливо не вплине.
Усім сімейним парам в Китаї тепер дозволять мати дві дитини, а не одну. Про це 29 жовтня повідомило керівництво КПК. «З погляду прав людини це добрі новини», – вважає Патрік Ґірланд, демограф, який працює в ООН. «Однак суттєвого впливу на приріст населення в сучасному Китаї ми не очікуємо, адже в китайських жінок вже відбулася зміна цінностей, і їх зараз більше цікавить робота і кар’єра, ніж сім'я і діти».
Правило «одна сім’я – одна дитина» було запроваджене у 1979 р. і мало на меті сповільнити стрімкий приріст населення у часи, коли китайське суспільство далеко було не таке модернізоване і урбанізоване як сьогодні. Тоді кожна жінка в середньому народжувала 2,8 дитини. Вчені вважають, що якби не політика однієї дитини, то населення сьогоднішнього Китаю, яке і так становить 1,4 млрд., було б ще на 400 млн. більшим. Потрібно наголосити, що останніми роками це правило було в багатьох випадках послаблене. Зокрема, парам, у яких один з партнерів був в батьків одинаком, було дозволено народжувати і другу дитину.
За словами експертів, те, що політиці однієї дитини рано чи пізно мав прийти кінець, було прогнозованим. Низька народжуваність в розвинених країнах, таких як Японія і Німеччина, призводить до старіння населення. А це означає економічний спад і роздуті витрати на соціальне забезпечення та охорону здоров’я. Рішення китайського уряду скоріше за все було продиктоване такими самими очікуваннями.
Однак скасування державної заборони саме собою ситуацію особливо не змінить, – вважають соціологи. Нині одна жінка в Китаї народжує в середньому 1,55 дитини. Це більше, ніж в Німеччині (1,39) чи Японії (1,4). Очікують, що до середини ХХІ століття цей показник зросте максимум до 1,75. Щоб населення не вимирало та відбувалось оновлення поколінь, показник народжуваності має становити щонайменше 2,0.
«Сьогодні у Китаї дуже складна ситуація з житлом та освітою, що відбиває у пар бажання народжувати більш як одну дитину. Аналогічна ситуація в Тайвані. Там ніколи не існувало політики однодітності, але на практиці лиш невеликий відсоток пар наважувався на друге чадо», – каже П. Ґірланд.
Експерти ООН вважають, що населення Землі, яке нині становить 7 млрд. людей, продовжуватиме зростати, але набагато повільніше, ніж у ХХ ст. Прогнозують, що 12 млрд. людей на планеті буде не раніше 2100 року. Причому левова частка цього приросту ляже на Африку, де народжуваність вдвічі-втричі вища, ніж на інших континентах.
Quirin Schiermeier
China's birth rate won't be dramatically affected by end of one-child policy
Nature, 29/10/2015
Зреферував Євген Ланюк
02.11.2015