Від білкового дисбалансу залежить тяжкість раку

Дисбаланс регуляторних білків може бути причиною того, що пухлина поширює особливо багато метастазів. Цей негенетично обумовлений ефект у процесі захворювання раком яйників помітила команда науковців на чолі з Джоном Ландбюрі (John Ladbury) з Лідського Університету (Велика Британія). 

 

 

 

Навколо пухлин, у тканині яких переважають молекули Plcγ1, метастазів розвивається значно більше. Пацієнтки, хворі на рак яйників, у пухлинах яких фіксували більшу частку Grb2, можуть розраховувати на кращі прогнози.

 

 

Вчені досліджували сигнальний шлях генів AKT, що керують розмноженням клітин. При цьому вони визначили: елементи сигнального ланцюга самі можуть його активувати на довгий час, якщо відповідні концентрації в їхніх клітинах виходять з рівноваги. На відміну від більшості видів раку, за раку яйників ці компоненти не потребують ніяких генетичних змін у сигнальному ланцюзі. Результати дослідження стали ще одним із численних доказів того, що агресивність та перебіг хвороби залежить не лише від змін у геномі.  

 

Ландбюрі та його команда дослідили FGFR2 – рецептор, що відслідковує фактори росту за межами клітини, а потім вмикає сигнальний шлях протеїнів AKT – так клітини розмножуються.

 

Як виявилося в процесі досліджень на ізольованих клітинах пухлини яйників, сигнаьлний ланцюг реагує також на дві молекули всередині клітин, йдеться про Plcγ1 і Grb2. Обидва білки конкурують за місце «зв’язного» у FGFR2, принаймні на його внутрішньому кінці. Той, хто виграє, сам залежить від відповідної концентрації.

 

Робоча група виявила: якщо Plcγ1 (фосфоліпаза Cγ1) активує рецептор й спричиняє ріст клітин, тоді виникає проблема. Частіше власне Grb2 може покласти край хворобі. Якщо ж білка Grb2 замало, як і в досліджуваних клітинах, розмноження клітин виходить з-під контролю.

 

У процесі досліджень на мишах помітили ще один ефект: навколо пухлин, у тканині яких переважають молекули Plcγ1, метастазів розвивається значно більше. На те, що це має значення для клінічного лікування, вказують аналізи баз даних. Згідно з ними, пацієнтки, хворі на рак яйників, у пухлинах яких фіксували більшу частку Grb2, отримували кращі прогнози, що важливо для довгострокового перебігу захворювання.

 

Виявлена кореляція не є єдиним прикладом відхилень, спричинених дисбалансом білків: подібний механізм допомагає бактеріям впадати в свого роду зимову сплячку, щоби пережити дію антибіотиків.

 

 

Protein-Ungleichgewicht macht Krebs tödlich

Spektrum.de, 28/07/2015

Зреферувала Соломія Кривенко

29.07.2015