Львівські реставратори почали консервацію руїн «Золотої Рози».

 

Роботи виконують за кошти міського бюджету. Після консервації руїн їх знову відкриють для огляду.

 

Як повідомляє прес-служба Львівської міської ради, від 27 липня у Львові розпочато роботи з консервації руїн синагоги «Золота Роза». Проект реставрації та консервації руїн синагоги «Турей Загав» («Золота Роза»), що на вул. Федорова, 27 у Львові, розробили в ДП «Укрзахідпроектреставрація». Роботи до кінця жовтня має виконати ПАТ «Львів-Реставрація». На всі роботи, враховуючи археологічні, виділено 800 тис. грн.

 

 

«"Золота Роза" була зруйнована 1943 року. Фактично збереглася її тільки північна та західна стіни у фраґментах, зберігся основний вхід в синагогу. Деякі роботи тут були проведені в 1970-х роках, вона була законсервована в такому вигляді, щоб можна було її експонувати, стіни були закриті дахом, але від того часу вона значно знищилася», — пояснює причини ініціювання робіт начальник управління охорони історичного середовища ЛМР Лілія Онищенко.

 

Зі слів Онищенко, цього року зміцнять ті мури синагоги, що збереглися, і замінять підлогу. Радикальної перебудови руїни синагоги не зазнають, але їх відреставрують, щоб відкрити для туристів. Після завершення робіт знімуть металевий паркан, який встановили навколо руїн близько п'яти років тому.

 

Директор ПАТ «Львів-Реставрація» Ярослав Пащак розповідає, що на стінах відновлять цегляне муровання і тинькування. Напівзруйновані кам'яні елементи відновлять з того самого каменю, з якого вони виготовлені. Накриття стін замінять на плитку з пісковику, покладену на «гідроізоляційний розчин». Рівень підлоги у межах мурів знизять до первісного рівня, асфальт замінять на плити з пісковику. Крім того, налагодять водовідведення дощових вод, замінять каналізацію.

 

Водночас на території синагоги виконають обмежені археологічні роботи. Керівник Рятівної археологічної служби Інституту археології НАНУ Олег Осаульчук зазначає: «Археологічні роботи цього року будуть мати такий споглядальний характер, і в тих місцях, де необхідно буде проводити аварійні роботи по підсиленню решток синагоги, будуть закладатися шурфи, щоби в тому місці будівельники могли зробити свої конструкції. Стосовно наукових досліджень всієї території, то це пов'язано з великим фінансуванням. Площа ансамблю "Золотої Рози" є величезна, а враховуючи, що це місто, роботи можуть тривати роками».

 

Синагогу «Турей Загав» (відома також як «Синагога Нахмановича» і «Золота Роза») заклали у 1582 році. 14 серпня 1941 року синагогу спалили нацисти, у 1943-му вони ж таки її підірвали. Як зазначає проект «Інтерактивний Львів», внаслідок вибуху впало склепіння молитовної зали, завалилися південна стіна і ґалереї при ній.

 

 

27.07.2015