Сьогодні минає рік від дня трагедії, яку ми звикли означати сухими літерами й цифрами: MH17. Сьогодні ж таки австралійська медіа-корпорація News Corp Australia оприлюднила невідоме дотепер відео з місця падіння Boeing Малайзійських авіаліній у селі на Донеччині невдовзі після того, як літак було збито.
Фільмував один з екстремістів «ДНР». З розмов бойовиків чути: вони вважали, що збили в небі над Донбасом український військовий літак. За якийсь час сепаратисти вирішили, що поцілили у два літаки. Та на запитання: «Де ж тоді "Сухий" (літак бюро Сухого. — "Z")?» котрийсь із банди відповідає: «Ось це він і є».
На відео видно, як екстремісти нишпорять в особистих речах пасажирів, викрадаючи мобільні телефони та інші цінні речі. Один з бойовиків наполегливо шукав «чорну скриньку».
Звірством назвав те, що побачив на цьому відео, прем'єр-міністр Тоні Ебботт, а міністр закордонних справ Джулі Бішоп ствердила, що перегляд був «огидним».
Рік тому 298 осіб стали жертвами обстрілу пасажирського авіалайнера Boeing 777 Malaysia-Airlines. Слідство у цій справі триває, хоча імена винних практично відомі. Чи настане кара за цей злочин?
Отже, 17 липня 2014 авіалайнер Boeing 777 віз майже три сотні пасажирів маршрутом Амстердам — Куала-Лумпур. О 16.20 за київським часом він пролітав над селом Грабове Донецької області, за 50 кілометрів від кордону з Росією. Тут його й наздогнала фатальна ракета. Ніхто з пасажирів чи членів екіпажу не вижив. З-поміж 298 загиблих 195 були громадянами Нідерландів, 43 — Малайзії, 27 — Австралії, 12 — Індонезії, 10 — Великої Британії, 4 — Бельгії, 4 — Німеччини, 3 — Філіппін. Досі не вдалося знайти й ідентифікувати тіла ще двох осіб.
У процесі слідства та експертиз вже практично стовідсотково встановлено, з чого було здійснено постріл. Зброєю вбивць став зенітно-ракетний комплекс «Бук-М1». На цьому наполягають члени міжнародної групи, яка провадить у Нідерландах кримінальне розслідування трагедії. Це підтверджують і журналістські групи на підставі власних незалежних розслідувань, зокрема Correctiv, Bellingcat і кореспонденти російської «Новой газеты».
Версію про ракету з «Бука» підтверджує і російський виробник цих зенітно-ракетних комплексів концерн «Алмаз-Антей», хоча його речники намагаються переконати світову спільноту, що йдеться про такий тип ЗРК і такі ракети, які є лише на озброєнні армії України. Вони також стверджують, що фатальний постріл було вчинено з підконтрольної українському війську території. Хоча, здавалося б, що мають ракетні експерти до з’ясування батальних диспозицій? Але для того, щоб відвести від себе провину, російська сторона не гребує жодними методами.
Пригадаймо, яких лише версій щодо збиття авіалайнера не висували російські урядовці та прокремлівські пропаґандисти. Спершу в новинах на російських телеканалах поширили версію про те, що практично відразу після падіння авіалайнера і в тому самому місці сепаратисти підбили український штурмовик Су-25, який, як вони стверджують, і збив Boeing 777. Хоча фактично наступного дня після того з'явився коментар головного конструктора Су-25 Володимира Бабака, який щиро визнав, що «хоч технічно Су-25 може досягати ешелону, на якому летів Boeing, однак здійснити атаку з використанням ракети Р-60 в таких умовах дуже і дуже складно». Крім того, Бабак також визнав, що ракети Р-60, яка стоїть на озброєні в літаків такого типу, не досить для знищення такої великої цілі.
Російським генералам інформаційної війни довелося терміново перелаштовуватися. Вони зробили це дуже незґрабно, замінивши штурмовик Су-25 на український винищувач МіГ-29. Аби версія виглядала правдоподібнішою, у російських ЗМІ з'явилася навіть історія про таємничого іспанського диспетчера, на ім'я Карлос, який нібито працював у Борисполі. Він нібито опублікував у Твіттері повідомлення про те, що за три хвилини перед зникненням малайзійського авіалайнера з радарів було помічено бойові літаки. Але згодом сторінку Карлоса в соцмережі знищили, і з'ясувалося, що такого диспетчера в природі не існує.
Коли дані експертиз західних слідчих безсумнівно вказували на «Бук», то й російським пропаґандистам не забракло розуму врешті-решт пристати до цієї версії (хоча версія про українські бойові літаки й донині остаточно не списана в архів). Отже, вирішили в Кремлі, «Бук», то й «Бук», але — український «Бук». Відомі своєю «правдивістю» російські телеканали Russia Today та LifeNews озвучили нову карколомну версію, що мотивом знищення Boeing 777 міг бути замах на президента Росії Володимира Путіна, вчинений українськими «карателями». Далі вони пояснюють: російський «борт номер один» і малайзійський авіалайнер перетинались в одній точці в тому самому ешелоні, тож українські пепеошники буцімто просто переплутали.
Але з'ясувалося, що перетин маршрутів, якщо й був, то лише десь поблизу Варшави, у 330-му ешелоні на висоті 10 100 метрів. Малайзійський авіалайнер був там приблизно годиною раніше за літак Путіна. А загалом маршрут польоту з Варшави до Москви йде зазвичай майже на 1 000 км північніше від Донецька…
На підставі версій російських пропаґандистів щодо MH17 можна написати цілі детективні романи. Залишмо це сценаристам, які працюють для Голлівуду. А наведені приклади потрібні лише для того, щоб продемонструвати, як катастрофа з малайзійським літаком змусила російське керівництво викручуватися, мов короп на пательні.
Нині ми майже зі стовідсотковою певністю можемо стверджувати, що ракету з «Бука» запустив російський офіцер. Сам ЗРК дислокувався в той момент у селищі Сніжному, яке перебувало під контролем донецьких сепаратистів.
Німецькі журналісти з розслідувального проекту Correctiv змогли встановити маршрут руху того самого «Бука» з території Росії і назад на тягачі Volvo 17. Вони теж встановили, що налаштувати ЗРК і здійснити точний постріл могли тільки російські офіцери-фахівці протиповітряних сил. І наказ їм міг віддати лише старший офіцер, зрозуміло, російських збройних сил. Найімовірніше, що «Бук», який стояв у Сніжному, привезли з 53-ї бриґади ППО, яка дислокується під Курськом.
Міжнародна слідча комісія оприлюднить свій звіт щодо MH17 до кінця цього року. Можна з великою часткою ймовірності стверджувати, що він мало чим відрізнятиметься від версії німецьких журналістів. Про це зайвий раз свідчать ті витяги зі звіту, що потрапили до рук журналістів CNN. Зокрема, там йдеться про «Бук» і про територію, яку контролюють сепаратисти. «Імена підозрюваних не названі, але їх особи встановлені», — стверджують джерела, близькі до міжнародної групи слідчих. Йдеться і про безпосередніх виконавців, і про командирів, які віддали наказ збити літак.
Тож скоро нададуть всі докази того, що у смерті трьох сотень людей винен Кремль. Російське керівництво, чуючи близьку небезпеку, починає діяти на випередження, хоча всі його дії лише стають зайвим доказом провини.
Так, з критикою розслідування виступило МЗС Росії. Кремлю не сподобалося те, що представникам Москви відмовили в повному доступі до матеріалів технічного розслідування. Російські можновладці починають виступати з безглуздими заявами, що, мовляв, Захід наперед визнав винною Росію і тепер робить усе, щоб виправдати цю версію.
За цієї ситуації для Росії, яка намагається довести свою невинуватість, мало б бути доречним створення міжнародного трибуналу щодо MH17 під егідою Ради Безпеки ООН. Проте Росія щосили опирається цьому. Так, президент Володимир Путін вже встиг заявити, що ініціатива створення такого трибуналу є «передчасною і контрпродуктивною». Тому, найпевніше, 21 липня, коли в Раді Безпеки ООН голосуватимуть за резолюцію про створення такого трибуналу, Росія скористається правом вето. Але це її вже навряд чи врятує.
17.07.2015