Війна проти пам'ятників

6-7 березня в 4 населених пунктах Галичини вчинено напади на пам'ятники та меморіальні таблиці, встановлені провіднику ОУН Степанові Бандері та головному командиру УПА Романові Шухевичу.

 

У с. Білогорща, що поблизу Львова, невідомі пошкодили меморіальну таблицю головному командиру УПА Роману Шухевичу. А в с. Тюдів, що на Косівщині, облили фарбою погруддя Командирові. У Грабівці поблизу Калуша зловмисники облили фарбою бюст провідникові ОУН Степану Бандері. В селі Воля-Задеревацька, що на Стрийщині, пошкодили пам'ятник і барельєф, встановлені керівникові ОУН. Відбувалися акції вандалізму в ніч проти 7 березня також поза межами Галичини. Так, у Здолбунові, що на Рівненщині, зруйнували пам'ятну дошку Степанові Бандері на Здолбунівській центральній районній лікарні.

 

Організована акція зі знищення пам'ятників та меморіальних таблиць, ймовірно, є відповіддю на нещодавнє знесення пам'ятника Леніну в Охтирці. Прокоментувати таке припущення «Z» попросив активного учасника подій в Охтирці, народного депутата від ВО «Свобода» Ігоря Мірошниченка. Він заявив, що не вважає за гідне порівнювати випадки знищення пам'ятників провідникам ОУН та УПА зі знесенням пам’ятника Леніну.
 

«Не варто постійно звертатися до випадку Охтирки. Є герої України, а є ті, хто її знищували. Незалежно від того, хто і що б не робив, пам’ятники Леніну не повинні стояти в Україні. Ми зробимо все, щоб максимально швидко декомунізувати Україну. А що стосується таблиць та меморіальних пам’ятників та інших знаків, які вшановують пам’ять тих, хто боровся за українську незалежність, то вони мають бути у нашій державі. Більше того, вони мають бути належним чином захищені і те, що сьогодні з ними відбулося, є тестом для влади. Те, що вона не знайде цих вандалів, свідчитиме про відсутність представництва нею інтересів України», — сказав пан Мірошніченко. «Свободівці», додав він, «спіймають, наб’ють пики вандалам і віддадуть їх в суд».
 

Львівський осередок «Свободи» вже оголосив про те, що бере під свій контроль охорону пам’ятників на Львівщині. «Низка актів вандалізму, які зафіксовано впродовж двох минулих діб, свідчать про сплановану акцію. Вандали мали на меті не тільки сплюндрувати пам’ятники національним героям, а й принизити українців. Цілком можливо, що злочинці на цьому не зупиняться. Тому наша організація вирішила організувати нічні чергування в найважливіших місцях, пов’язаних з національною пам’яттю», — зазначила голова Львівської обласної організації ВО «Свобода», народний депутат України Ірина Сех.

 

Інший нардеп від «Свободи», Юрій Михальчишин, пояснив «Z», що перш ніж робити заяву, мусить отримати детальнішу інформацію про інциденти. «Коментувати випадки у Білогорщі на Стрийщині та у Грабівці наразі я не готовий. Вже прозвучало багато заяв загального змісту від "свободівців" у міській та обласній радах, зокрема Петра Колодія, навіть від "Батьківщини". Я хотів би оперувати точнішими фактами, які будуть відомі після прийомів у керівників СБУ та прокуратури у Львівській області».

 

«Свободівці» також поставили вимогу силовикам, зокрема начальникові ГУ МВСУ у Львівській області Олександру Рудяку та начальникові СБУ у Львівській області Володимиру Федірку, вжити невідкладних заходів для розслідування актів вандалізму і взяти ці справи під особистий контроль.

 

Олександр Голуб, народний депутат, фракція КПУ:

«Я думаю, що це якраз зворотня реакція на війну пам’ятників, яку розпочали вкрай націоналістичні та фашистські сили в Україні. Моє ставлення до цього вандалізму? Я неґативно ставлюся до пошкодження або руйнування будь-яких пам’ятників, які вже сьогодні існують».

 

 

 

Дивись також:

 

Уночі невідомі облили фарбою бюст Провідникові ОУН Степану Бандері.

Вночі невідомі пошкодили меморіальну таблицю Шухевичу.

Знищили ще один пам'ятник Роману Шухевичу.

Бандеру і Шухевича хочуть охороняти цілодобово.

В Івано-Франківську зародилася громадянська ініціатива на захист пам'ятників.

07.03.2013