На Львівщині змінилася влада

Намісника Президента на Львівщині Михайла Костюка звільнено. Новим представником Януковича в реґіоні став екс-прокурор Криму, колишній народний депутат від «Нашої України – Народної Самооборони», уродженець Тернопілля — Віктор Шемчук. Указ про це з'явився нині, в понеділок, на офіційному сайті голови держави. Нині ж таки його представив колективу ОДА віце-прем'єр-міністр Костянтин Грищенко. Призначення Шимчука експерти трактують по-різному. Одні переконані, що це компромісна фіґура, яка зможе задовольнити і центр, і реґіон. Інші вважають, що екс-прокурор діятиме жорстко, а отже, опозиції варто чекати репресій.

 

Кадровий компроміс

 

Колишній народний депутат Тарас Стецьків переконаний, що призначення його екс-колеґи з «Народної Самооборони» намісником на Львівщину пов'язане виключно з президентською кампанією – 2015. «Його поставили на цю посаду не з господарськими цілями, бо він не є господарником за своєю природою. Його поставили з політичними цілями. І тому господарка розвиватиметься, як і до цього. Великого впливу на неї він не буде мати. Його завдання — забезпечити більш-менш пристойний результат Януковича на президентських виборах», — сказав у коментарі «Z» Тарас Стецьків.

Екс-нардеп розповів, що у прохідну частину списку НУНСу Шемчука взяв особисто Юрій Луценко, але згодом той начебто зблизився з іншим впливовим «самооборонівцем» — Давидом Жванією. «Після 2009 року він потрапив в орбіту впливу Давида Жванії, ну, тобто “тушкою” прямою не став, але, так сказати, і в опозиції сильно не був. Думаю, Янукович підшуковує кадри для того, щоб вони йому на Західній Україні вирішували питання президентської кампанії 2015 року. Я знайомий з Шемчуком. Він чоловік в цілому непоганий, я ніяких неґативних характеристик дати йому не можу. Достатньо професійна людина, пройшов прокурорську школу, достатньо врівноважений і не конфліктний», — пояснив Тарас Стецьків.

Інший колишній колеґа Шемчука з фракції НУНС, Геннадій Москаль,не вважає нового очільника Львівщини ані тушкою, ані людиною Президента. Він також упевнений, що новий намісник не зможе вплинути на результати президентських перегонів на Львівщині. Натомість переконаний, що мета такого призначення — стабілізувати стосунки з місцевою владою і втримати політичний баланс у реґіоні.

«Шемчук — нормальна, адекватна людина. У нього є галицьке коріння, його родичі з Тернопільської області. Ми були з ним у “Народній самообороні”. Він не переходив ні в які тушки, а у Раді VII скликання сам не захотів бути — розчарувався в українському парламентаризмі. Він дуже грамотний і професійний юрист. Ніякі "золоті верби" за ним не ростуть. Хтось в адміністрації Президента вирішив правильно, бо він компромісна фіґура. Ну, людину ж з Донецька до Львова не призначать. Ви ж розумієте, що якби таке сталося, усі пішли б знову в УПА. Тому шукають компромісну фіґуру, яка не дратувала б ні владу, ні опозицію. Повірте, компромісну фіґуру для Львівської області знайти важко. Я щиро співчуваю Віктору Шемчуку і бажаю йому знайти порозуміння. Якщо йому вдасться бути балансом між Києвом і тими настроями, що є нині в Галичині, то можна буде сказати, що Львівщині пощастило», — прокоментував «Z» нове призначення Геннадій Москаль.

Пан Москаль також додав, що, скільки він знає, Шемчук не є людиною Президента, бо навіть не знайомий з ним. «Він був знайомий з Ющенком. Можливо, когось знає з оточення чинного Президента, але з Януковичом не був знайомий. Я коли був представником Президента в Криму, то Шемчук там був прокурором. Він стояв на державницьких позиціях, розмовляв українською мовою, наради також нею проводив у прокуратурі. Не бачу вад і приводів для сумніву щодо його кандидатури», — переконаний Геннадій Москаль. Він також певен того, що жоден намісник Президента, включно з Шемчуком, не зможе вплинути на електоральні настрої галичан. «Заставити галичан голосувати за Януковича — це те саме, що змусити донеччан полюбити УПА й особисто Бандеру. Ну як можна вплинути на це? Повірте мені, я працював губернатором і в Луганщині, і в Закарпатті — це неможливо. Я це виключаю. Ти можеш бути прекрасним господарником і мати авторитет в області, але вплинути на електоральні настрої — ні».

 

Жорсткість і репресії

 

Директор Інституту трансформації суспільства і водночас голова Української Національної Консервативної партії Олег Соскін переконаний, що «нічого доброго» від цього призначення чекати не варто. «Костюк вже не міг задовольнити ні львівську еліту, ні “Сім'ю”. В останній є кілька груп впливу і, я думаю, що в питанні львівського намісника перемогла так звана група “яструбів” , які націлені на вплив на Галичину через репресії. Йдеться про синів Януковича і всіх, хто за ними стоїть. Там син Пшонки і інші — це ціле угрупування. Вони тиснуть на Януковича, щоб він тут “закручував гайки”, йшов шляхом Лукашенка. Прокурор Шемчук — це буде ще гірша спроба, ніж коли поставили міліціонера. Основна мета призначення прокурора — арешти і репресії. Я про це галицькій еліті вже пів року говорю. Оточення Януковича переходить в наступ. Треба давати відсіч. А чи спроможна обласна рада давати відсіч? Але нехай ставлять — буде радикалізація. Можливо, Галичина прокинеться. Київ перший революцію не почне — він нині окупований донбасько-криворізькою гідрою. Піднятися може тільки Галичина», — висловив переконання «Z» Олег Соскін.

Голова УНКП також охарактеризував Віктора Шемчука як «виконавця, що вміє зіштовхувати групи людей між собою». «Більш нічого не вміє. А що ще може людина, яка працювала прокурором? Вона що, вміє керувати областю, чи розуміє якісь політичні чи культурні процеси? А якщо він погодився, то привезе із собою команду таких же, як він, церберів. Тому пора готуватися до війни. Сім'я сама владу добровільно не віддасть, награбоване не поверне, тому їхні кадри ставатимуть все більш кровожерними і все менш компетентними. А як з хижаками треба боротися? Хижак розуміє тільки кулю — більше нічого не розуміє», — сказав Олег Соскін.

Тим часом політолог Кость Бондаренко переконаний, що нині на Львівщині призначили не так голову ОДА, як керівника передвиборчої кампанії Януковича. Що ж до манери поведінки нового керівника, то, на думку Бондаренка, вона буде жорсткою.

«Оскільки Шемчук є людина, яка входить в найближче оточення не лише Давида Жванії, а й Юрія Луценка, то відповідно він зможе знайти спільну мову з націонал-демократами, зможе переконати їх перейти в інший табір. А з іншого боку — він колишній прокурор Криму, тому діяти буде доволі прямо і жорстко, зокрема й стосовно опозиції. Це не є підготовка до виборів 2015 року, бо з минулого тижня вони вже стартували. Тому в цій ситуації Шемчук фактично буде керівником передвиборчої кампанії Януковича», — поділився думками зі «Z» політолог. І додав, що постанова звільнити Костюка свідчить про посилення впливу в оточені президента лобістської групи Давида Жванії.

 

Довідка:

Віктор Шемчук народився 4 листопада 1970 у Тернополі. Закінчив Львівський національний університет імені Івана Франка. У 1993–1998 роках працював у тернопільській прокуратурі. Від 2005 року — на посаді заступника Генерального прокурора України (спершу Святослава Піскуна, а згодом — Олександра Медведька). У березні 2005 року очолив прокуратуру Автономної Республіки Крим. Народний депутат України 6-го скликання від листопада 2007 від блоку «Наша Україна — Народна самооборона», № 33 у списку. Від червня 2010 року — член депутатської групи Давида Жванії «Право вибору». Від березня 2013 року — голова Львівської обласної державної адміністрації. Одружений, має доньку.

04.03.2013