Учені з Чиказького університету (США) на основі емпіричного дослідження дійшли висновку: аносмія або втрата здатності розпізнавати запахи є тривожним сигналом, адже може свідчити про наближення смерті. Дисфункція нюхових рецепторів сама по собі не призводить до фатальних наслідків, вона радше сигналізує про погіршення здатності організму до самовідновлення. Це загрожує серйозними й незворотними проблемами зі здоров'ям, – пишуть у журналі «PLOS ONE».
Ольфактометричний тест на гостроту нюху провели 2005 року. Дослідники використали спеціальні ароматні палички, що нагадують з вигляду фломастери, в них помістили один з п'яти різних запахів: м'яти, риби, апельсина, троянди чи шкіри. Добровольці повинні були ідентифікувати ці одоранти.
У дослідженні взяли участь понад 3 000 добровольців у віці від 57 до 85 років. 39 % учасників, що не пройшли тесту на розпізнавання запахів, померли впродовж 5 років після діагностичної процедури. Серед піддослідних із меншими проблемами з нюхом смертність була значно нижчою – 19 %. Серед тих, в кого з нюхом все було гаразд, п'яти років не прожили лише 10 %.
«Людина, яка не відчуває запахів, перебуває під більшим у кілька разів ризиком померти впродовж наступних п'яти років, – повідомив Джаянт Пінто, провідний автор дослідження, ад'юнкт-професор Чиказького університету. – Це свідчить про те, що нюх є важливим індикатором загального стану здоров'я».
Дослідник вважає втрату нюху тривожним сигналом: «Аносмія не спричиняє смерть, вона попереджає: "щось працює зовсім непраивльно"».
Ольфактометричний тест на гостроту нюху провели 2005 року. Дослідники використали спеціальні ароматні палички, що нагадують з вигляду фломастери, в них помістили один з п'яти різних запахів: м'яти, риби, апельсина, троянди чи шкіри. Добровольці повинні були ідентифікувати ці одоранти.
Майже 78 % піддослідних зуміли розпізнати принаймні 4 з 5 ароматів, тоді їхній нюх визнали нормальним. Близько 20 % правильно визначили 2-3 запахи. Решта 3,5 % учасників або ідентифікували лише один, або взагалі не вгадали жодного аромату.
Науковці опитали піддослідних, щоб врахувати різні контрольні змінні та фактори ризику: пристрасть до куріння чи алкоголю, наявність психічних захворювань, загальні показники здоров'я, вік, расу, стать, соціально-економічний статус.
У 2010-2011 рр. дослідницька команда перевірила, скільки добровольців померло. Загалом за 5 років з життя пішло 430 з 3 005 учасників, тобто - 12,5 %.
В результаті помітили чітку закономірність: втрата нюху означає більшу ймовірність, що життя обірветься впродовж наступних 5 років. «Виявлений зв'язок доволі міцний», – зазначив Пінто.
Дослідники пояснили: здорова ольфакторна система має стовбурові клітини, що самовідновлюються. Втрата нюху може сигналізувати про погіршення здатності організму відбудовувати старі чи пошкоджені тканини. Це тривожний симптом, що часто передвіщає появу значно серйозніших проблем зі здоров'ям.
На думку Пінто, коли в літньої людини погіршується нюх, лікарі отримують попередження, отже, за таким пацієнтом слід приглядати пильніше.
Зреферував Олег КАЧАН
Оригінал за посиланням: http://www.businessinsider.com.
03.10.2014