4 серпня 1837 року Самюель Морзе представив електромагнітний телеграф: апарат перетворював мову в електричні сигнали. Це відкриття швидко перевернуло уявлення про комунікацію в цілому світі.
Капела св. Марії в Суб'яко. Самюель Морзе.
На папері, запханому в унікальний апарат, побачили тільки зубчасту лінію. Але винахідник Самюель Морзе пояснив здивованим глядачам в Нью-Йоркському Університеті: загострення відповідають цифрам. Разом вони становили криптографічну комбінацію «214-36-2-58-112-04-01837». Завдяки коду, який розробив Морзе, числа перекладалися так: «Успішне випробування телеграфа серпень 4. 1837». Спроба вдалася: вперше транслювали текст з допомогою електрики.
Самюель Морзе народився 1792 року в американському штаті Массачусетс. Спочатку він не цікавився технікою взагалі, а вивчився на продавця книжок. Потім став шанованим художником. Багато полотен Морзе дотепер можна побачити в поважних музеях. Згодом він став президентом американської Академії дизайну. Кілька разів безуспішно балотувався на посаду мера Нью-Йорка.
Якось Морзе повертався з Європи до США на кораблі, тоді й став випадковим свідком розмови двох пасажирів про електромагнетизм. Вона й наштовхнула Морзе на ідею про телеграф вперше. Він взявся за роботу й вже скоро зупинитися не міг.
У щоденнику він писав: «Щоби зекономити час та закінчити свій винахід, я місяцями жив і їв у майстерні. Продукти купував в магазині, але готував їх сам».
Час підганяв, і Морзе знав, що не один він працював над винайденням функціонального телеграфу. Для прикладу, в Німеччині тоді науковці Вільгельм Вебер і Карл Фрідріх Гаус здійснювали аналогічний проект.
Зрештою художник Морзе завдяки оригінальному підходові випередив своїх конкурентів і першим представив телеграф. З мольберта, олівця, старих частин годинника й маятника він змайстрував тоді ще громіздкий прилад. Принцип його дії був простим: коли не тече струм, олівець креслить пряму лінію; коли струм поступає, маятник відхиляється й на лінії виникають загострення.
Морзе постійно вдосконалював свій апарат. Разом з колегами він розробив названу на його честь азбуку. Так відпала необхідність перекладати криптографічну послідовність цифр, потрібно було лише відправити дані, що складалися з трьох різних сигналів: короткий, довгий, пауза.
Довго й марно винахідник шукав інвесторів та політичної підтримки для впровадження системи телеграфів. Та в кінці-кінців конгрес США ухвалив будівництво майже 60-кілометрового з’єднання між Балтимором і Вашингтоном. «Що творить Бог?» («What hath God wrought») – такими були перші слова, які винахідник передав телеграфом 1844 року. Потім влада й фірми розширили мережу, апарат Морзе став міжнародним стандартом.
Незважаючи на успіх проекту, до самої смерті в Нью-Йорку 1872 року Морзе переживав з приводу майбутнього свого винаходу, та й з приводу власної слави. «Винахіднику не позаздриш. Як тільки успіх його творіння стає неминучим і він здобуває повагу й прибуток, багато людей починають відбирати його славу й стверджувати, що брали участь у створенні винаходу», – писав Самюель Морзе в листі другові.
Зреферувала Соломія КРИВЕНКО
Оригінал за посиланням: http://www.br.de.
09.09.2014