Патріотичні пориви (1978, коментарі)

Вперше надруковано в журн. «Громадський друг», 1878, № 1, с. 2 – 6. Передруковано в перекладі польською мовою під назвою «Patriotyczne porywy. Nowela» у львівському тижневику «Ruch», 1887, № 10, с. 299 – 302. Тоді ж цей польський переклад вийшов окремим відбитком (Львів, 1887. 13 с).

 

Оповідання ввійшло у збірку «Рутенці. Типи галицьких русинів із 60-тих та 70-тих рр. мин. в.», Львів, 1913, с. 34 – 42, з такою авторською приміткою: «Друковано уперве в часописі «Громадський друг», 1878, ч. 1, стор. 1 – 7».

 

Текст оповідання, надрукований у журн. «Громадський друг», майже не відрізняється від тексту збірки «Рутенці». Письменник зробив незначні стилістичні правки, у двох місцях опустив частини речень. Ось ці уривки (викреслена частина подається в квадратних дужках):

 

«Ви знаєте, – говорив знов о. Ілія по хвилевій перерві, – як тяжкі часи прийшли тепер на нашу народність, як наші відвічні вороги ляхи і тепер працюють на згубу руськості [(замітити треба факт, що всі наші патріоти в своїх промовах і письмах найчастіше уживають абстрактів: народність, руськість і т. д. замість конкретів. Що за високий, правдиво благородний політ мислі, котрий гірш усього боїться ткнути тої низької обдертої дійсності!)], як удалося їм усілякими хитрощами підійти часть нашої молодіжі, що, забувши свої святі обов’язки, чепилася якихось пагубних заграничних ідей і враз із ворогами працює над загладою руського імені!»

 

«Не знаю, чи в житті селянина, і так повнім нужди, пониження та деморалізуючих впливів, бувають хвилі тяжчі, більше понижаючі та деморалізуючі, як коли приходиться йому, з болеем і жалем на душі в найбільшім нещасті, яким буває страта дорогої людини, [торгуватися про похоронення її тіла], торгуватися, як за худобину, з чоловіком просвіченим, котрий свою діяльність цінить, -як йому забагнеться».

 

Польський текст оповідання є перекладом українського першодруку цього твору з дуже незначними доповненнями (на кілька слів) проти оригіналу та скороченнями (опущено гострий сатиричний уривок з другої частини оповідання – викриття загребущості, зажерливості духівництва).

 

Подається за виданням: «Рутенці. Типи галицьких русинів із 60-тих та 70-тих рр. мин. в.», с. 34 – 42.

 

«Ruch» – польський громадсько-політичний і літературний журнал прогресивного напряму. Виходив у Львові в 1887 – 1888 рр.

 

…війна… на Балканах… – Російсько-турецька війна 1877 – 1878 рр.

 

«Слово» – щоденна газета, орган «москвофілів», монархічно-клерикальне видання. Виходила у Львові з 1861 по 1887 р. Орієнтувалась на російський царизм.

 

 

03.09.1978