На травень цього року заплановані вибори міського голови Києва. Попри заяву ЦВК про те, що обраний цього року столичний мер пробуде на посаді не більше двох років (до дати загальноукраїнських місцевих виборів), виборча кампанія заповідається гаряча. А все через те, що київські весняні вибори вважаються у нас репетицією президентських виборів 2015 року.
Хто в хаті господар
Почнемо з аксіоми: ставленик влади чесно вибори в столиці не виграє, хоч би він був навіть реінкарнацією рівноапостольного князя Володимира. В опозиційному таборі це розуміють, але як справжні інтелігенти опозиціонери створюють собі проблеми, аби гідно з ними боротися. Зараз вибори головного громадянина Києва прийнято називати майданчиком для маневрів перед головними виборами 2015 року, і вже сьогодні помітні дуже серйозні провали.
«Батьківщина» виштовхує Кличка
Насамперед, це остання «куля», яку запустили в лідера УДАРу Віталія Кличка його колеги по «терарію однодумців», а точніше з ОО «Батьківщини» (а ще точніше, з «Фронту змін»). З якогось дива вранці в понеділок (не найкращий час для поширення та сприйняття інформації) з’явився допис на сторінці Facebook нардепа від «Батьківщини» Леоніда Ємця: "Щойно на фракції прийняли рішення беззастережно підтримати Віталія Кличка на мера Києва. Ніяких додаткових умов, ні щодо президентської кампанії, ні інших. Київ потрібно звільнити" (правопис допису збережено). Мало кому відомий раніше Ємець очолював благодійну організацію "Фонд підтримки муніципальних ініціатив", знайти результати діяльності якої на просторах неозорої Вітчизни неможливо, але на Подолі знають, де містився штаб Яценюка і той самий Фонд.
Боксерові-політику довелося реагувати, і він то зробив майже невимушено і гарно. Сказав, що без нього його ж женили, себто ніяких домовленостей про київське мерство у нього з Яценюком не було. І тут виходить, що Арсеній Петрович знову зробив непристойність в контексті здобуття київського столу. Перший раз таке зафіксоване було 2008 року. Тоді спікер Верховної Ради Яценюк без належних висновків відповідної комісії (на чолі з Миколою Томенком), іґноруючи реґламент, ініціював (а БЮТ провів через парламент) дострокові перевибори київського міського голови. Арсеній Петрович був впевнений, що, коли біля мінімально симпатичного Олександра Турчинова (він тоді мав бути головною заміною Черновецькому, який ще не співав на Хрещатику і не називав себе космонавтом) на мітингах стоятиме Юлія Тимошенко, то посада столичного мера буде в кишені.
А зараз Яценюк прямо вказав, ким хоче бачити Кличка – мером дуже гарного і грошовитого Города. І не більше. Може Віталію Володимировичу настільки сподобається нова посада, що він не піде на президентські вибори? Хтось скаже, що це неймовірно, а деяким опозиціонерам – виглядає як дуже проста для доведення теорема дона Віто Корлеоне з назвою «йому зроблять пропозицію, від якої він не зможе відмовитися». От і з’явилася заява київських мажоритарників (Дмитро Андрієвський, Володимир Ар'єв, Володимир Бондаренко, Леонід Ємець, Андрій Іллєнко, Ксенія Ляпіна, Сергій Терьохін, Олександр Чорноволенко, Володимир Яворівський, Віталій Ярема, Олександр Бригінець), які переконують його, що саме тут наразі місце найвищого українського політика – допоки дійде мова до президентських виборів. "Ми, народні депутати України, обрані в одномандатних округах міста Києва, переконані в необхідності визначення єдиного кандидата від опозиційних сил на виборах київського міського голови та готові підтримати кандидатуру Віталія Кличка", - йдеться в заяві. Вони упевнені, що "опозиційні сили мають всі шанси на перемогу у київських виборах, але виключно за умови єдності". "Висунення та перемога єдиного кандидата на виборах київського міського голови – це спільний обов’язок всієї опозиції", - кажуть люди, які до УДАРу не мають відношення. І головне: "Ми також закликаємо опозиційні політичні сили, у випадку відмови від участі у виборах Київського міського голови чи відсутності рішення з боку Віталія Кличка, якнайшвидше висунути іншого узгодженого кандидата на посаду міського голови".
Після такого заклику Кличко має стати мером столиці або «предатєлєм», як колись обізвав Віктора Ющенка Олександр Омельченко.
Лава запасних: єдиний і неповторний колишній «любий друзь» і другий ешелон
Ще кільком солідним (і не дуже) людям хочеться опанувати посаду міського голови столиці.
Наприклад, Петро Олексійович Порошенко (пройшов свого часу СДПУ(о), створення Партії регіонів, був одним із деміургів «Нашої України»… унікальний чоловік) у телеефірі заявив: "Якщо буде прийняте рішення і якщо будуть об’єднані політичні сили, для того щоб продемонструвати переконливу перемогу в Києві і кардинальну зміну ситуації в Києві, чи готовий я прийняти цю пропозицію? Моя відповідь: так".
Значить і Порошенко знову є опозиціонером, незважаючи на те, що працював в уряді Януковича. Про це можна сміятися, як кажуть в Одесі.
А ще раніше Народний Рух України висунув у київські мери вже геть опозиційного Василя Куйбіду. Він свого часу двічі був мером Львова (якщо хтось не пам’ятає) і залишився в пам’яті львів’ян поетичними збірками.
Добре. Відкидаємо неопозиціонера Порошенка і майже забутого Василя Степановича. Але ж в опозиційній когорті є люди, які вже також задекларували своє бажання стати київським мером. Наприклад, Микола Катеринчук, одночасно член «Батьківщини» і керівник руху «Європейська платформа для України» (а ще керівник «Європейської партії»). Миколу Дмитровича злі язики називали «Курніковою в штанах», бо так само, як та відома російська тенісистка, Катеринчук не зумів добитися нічого серйозного, але обидва є симпатичними і відомими, що людям подобається.
Колись у мери сватали екс-віце-спікера Миколу Томенка – і було чого (на початку тисячоліття саме він був радником Олександра Омельченка – того самого, що «по-дурному» програв вибори Черновецькому).
Але зараз актуальнішою кандидатурою зі суто опозиційних хлопців є Анатолій Гриценко. Колись Анатолій Степанович під вибори Президента обрав собі цілком програшний слоґан «Перший непрохідний», який і тепер буде, на жаль, експлуатувати.
Ще має шанс кандидувати така кумедна фігура, як Олег Ляшко (переконуватиме всіх і вся, що він опозиціонер).
Таким чином, опозиціонерів для виборів головного киянина набереться…. Достатньо. Думають про вибори, до речі, тільки вони. Влада тихо втирає руки. Має «Закон про столицю», яким вона може знову призначити якогось «Попова» над якимось «мером». От тоді і подивимось, чи допекли «донецькі» киян.
21.02.2013