Міжнародний олімпійський комітет вперше очолить жінка.

Головою МОК обрано багаторазову олімпійську чемпіонку та міністерку спорту Зімбабве Кірсті Ковентрі

 

 

Новим головою Міжнародного олімпійського комітету обрано Кірсті Ковентрі (Kirsty Coventry), заслужена плавчиня та міністерка спорту Зімбабве. Про це повідомила телерадіокомпанія ВВС. 41-річна Ковентрі набрала більшість голосів членів організації (49 із 97) на таємному голосуванні в першому ж раунді та стала першою жінкою, яка очолила МОК.

 

Томас Бах, який очолює МОК з 2013 року, залишить посаду цього літа. Нова очільниця МОК вступить на посаду 24 червня 2025 року.

 

Кірсті Ковентрі – дворазова олімпійська чемпіонка з плавання, багаторазова переможниця та призерка чемпіонатів світу, неодноразова рекордсменка світу. Вона є найтитулованішою спортсменкою в історії Зімбабве. На її рахунку сім із усіх восьми олімпійських нагород, завойованих Зімбабве за всю історію країни.

 

З 2013 року Ковентрі є членкинею МОК та Олімпійського комітету Зімбабве. З 2018 року вона обіймає посаду міністра спорту, відпочинку, мистецтва та культури Зімбабве.

 

Окрім Ковентрі, яка перемогла, на посаду голови МОК претендували: голова Міжнародної федерації велоспорту Давид Лапарт'ян (David Lappartient), віцепрезидент МОК Хуан Антоніо Самаранч-молодший (Juan Antonio Samaranch Jr.); президент міжнародної асоціації легкої атлетики Себастьян Коу (Sebastian Coe); принц Йорданії Фейсал аль-Хусейн; голова Міжнародної федерації гімнастики Морінарі Ватанабе; шведський мультимільйонер Йоган Еліаш (Johan Eliasch), який очолює Міжнародну федерацію лижного спорту та сноуборду.

 

Головними конкурентами Ковентрі за посаду президента МОК вважалися Хуан Антоніо Самаранч-молодший (його батько очолював МОК протягом 1980–2001 років) та Себастьян Коу. Останній розкритикував процес проведення виборів президента Міжнародного олімпійського комітету. Коу був розчарований короткою 20-хвилинною презентацією, яку має подати кожен кандидат перед членами МОК, а також відсутністю прозорості процесу.

 

Кірсті Ковентрі на посаді президентки МОК має вирішити низку ключових питань, щоб забезпечити подальший успіх Олімпійських ігор, організація яких є головним завданням МОК, – серед них встановлення чітких правил змагань для спортсменів-трансгендерів. Це питання може потенційно викликати тертя з урядом США після того, як президент Дональд Трамп усунув спортсменів-трансгендерів від участі у змаганнях. На даний час МОК дозволяє спортсменам-трансгендерам брати участь в Іграх, проте від комітету вимагають розробити універсальні правила з цього питання замість покладатися на рішення кожної окремої спортивної федерації.

 

Новому президенту також доведеться вирішувати питання щодо майбутньої участі Росії в Іграх. У 2023 році МОК оголосив про усунення Олімпійського комітету Росії до подальшого повідомлення.

 

20.03.2025