1102-й день війни Росії в Україні. Хроніка

18:30 Генеральний секретар НАТО Марк Рютте заявив, що Зеленському потрібно знайти спосіб відновити відносини з президентом США Дональдом Трампом.

 

 

17:55 Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан у листі до президента Євроради Антоніо Кошти закликає Європейський Союз розпочати прямі переговори з Росією, пише Financial Times.

 

 

17:20 Україна не може змінити свою позицію щодо Росії, заявив Зеленський, пояснюючи свою позицію після скандалу на зустрічі з Трампом.

"Росіяни вбивають нас. Росія – ворог, це наша реальність. Україна хоче миру, але це має бути справедливий і сталий мир. А для цього ми маємо бути у сильній позиції за столом переговорів. Мир може настати лише тоді, коли у нас будуть безпекові гарантії, коли наша армія буде сильною, і наші партнери будуть нас підтримувати… Ми не можемо просто припинити боротьбу, не маючи гарантій, що Путін не повернеться завтра".

 

 

16:45 Прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер і Зеленський зустрінуться вже сьогодні, пише The Guardian з посиланням на пресслужбу британського уряду.

 

 

16:10 Країни Балтії "дуже незадоволені" тим, що Велика Британія не запросила їхніх лідерів взяти участь у саміті щодо України 2 березня, пише Sky News з посиланням на джерела. Зазначається, що британський прем’єр Стармер матиме телефонну розмову з лідерами країн Балтії, але, як зазначає джерело, це погана заміна неучасті в саміті.

 

 

15:35 Норвезький уряд попросить парламент збільшити фінансову підтримку України, заявив прем'єр-міністр Норвегії Йонас Гар Стере. Раніше парламент погодив надання Україні близько 3,12 мільярда доларів допомоги до 2025 року.

 

 

15:00 Міністр закордонних справ Туреччини на зустрічі європейських лідерів у Лондоні повторить пропозицію Анкари провести прямі мирні переговори між Україною та Росією, пише Reuters з посиланням на джерела.

 

 

14:25 Зеленський прилетів до Великої Британії, пише BBC. В неділю український президент візьме участь у великому саміті в Лондоні щодо безпеки України і Європи, який організовує глава уряду Британії Кір Стармер.

 

 

13:50 Адміністрація президента США Дональда Трампа не відмовиться від спроб закінчити війну в Україні, але після сварки між лідерами у Білому домі, ймовірно, прямих контактів із Володимиром Зеленським уникатимуть, пише Bloomberg.

 

 

13:05 Адміністрація Трампа розглядає можливість припинення всіх поточних поставок військової допомоги Україні, пише The Washington Post з посиланням на джерела. Якщо рішення буде ухвалене, воно стосуватиметься радарів, транспортних засобів, боєприпасів і ракет на мільярди доларів, які очікують на відправку в Україну через президентський механізм скорочення зброї із запасів.

 

 

12:30 Ізраїль лобіює в США збереження російських військових баз у відповідь на зростання впливу Туреччини в регіоні, пише Reuters. Напружені відносини між Ізраїлем і Туреччиною загострилися після початку війни в Газі, й ізраїльські офіційні особи заявили Вашингтону, що нові ісламістські сили в Сирії, підтримувані Анкарою, можуть становити загрозу для безпеки Ізраїлю.

 

 

11:30 Міністр оборони США Піт Хеґсет попередив мексиканських офіційних осіб, що якщо Мексика не вживе заходів проти змови між урядом країни і наркокартелями, то США можуть вжити односторонніх військових дій. Це шокувало й обурило керівництво Мексики, оскільки було сприйняло як загрозу військових дій на території країни. Міністерство оборони США відмовилося від коментарів, а держсекретар США Марко Рубіо наголосив на важливості тиску на мексиканські збройні сили для припинення діяльності наркокартелів, які загрожують безпеці США.

 

 

11:10 Впродовж лютого, у порівнянні з січнем, дещо зменшилася кількість бойових зіткнень: 3274 проти 5087 – натомість зросла кількість ворожих авіаударів по позиціях наших військ і прифронтових населених пунктах: у лютому російська тактична авіація скинула понад 3522 КАБи, в січні застосувала загалом близько 2400 керованих авіаційних бомб, повідомили в Генеральному штабі ЗСУ.

 

 

10:30 Вночі (із 19:30) росіяни атакували 154 ударними БпЛА типу Shahed та безпілотниками-імітаторами різних типів із напрямків: Орел, Брянськ, Курськ, Міллєрово, Приморсько-Ахтарськ РФ.

Станом на 08:30 підтверджено збиття 103 ударних БпЛА типу Shahed та безпілотників інших типів у Харківській, Полтавській, Сумській, Київській, Чернігівській, Черкаській, Кіровоградській, Дніпропетровській, Донецькій, Херсонській, Одеській та Миколаївській областях.

51 ворожий безпілотник-імітатор локаційно втрачений (без негативних наслідків) – разом 100%.

Внаслідок ворожої атаки постраждали Харківщина, Одещина, Сумщина, Чернігівщина, Черкащина та Київщина.

За минулі сім днів було збито 794 із 1370 запущених по Україні БПЛА, ще 555 локаційно втрачені (упали чи повернулися в Росію) (разом – 99%).

 

 

 

10:00 Оцінка Генерального штабу ЗСУ загальних бойових втрат росіян з 24.02.22 по нині:

 

 

 

 

 

Зі всієї наявної на початок повномасштабного вторгнення в РФ техніки за час війни знищено:

299,5% танків (з них 2,2% за минулий тиждень),

122,5% бойових броньованих машин (з них 0,6% за минулий тиждень),

776,0% артилерійських систем (з них 10,2% за минулий тиждень),

117,1% РСЗВ (з них 0,4% за минулий тиждень),

 76,4% засобів ППО (з них 1,2% за минулий тиждень),

 29,6% літаків (з них 0% за минулий тиждень),

 37,1% гелікоптерів (з них 0% за минулий тиждень),

651,7% автомобільної техніки (з них 14,0% за минулий тиждень).

 

 

 

09:30 Інтенсивність російських ракетних та авіаційних ударів по позиціях наших військ та населених пунктах (за даними зведень Генерального штабу ЗСУ):

 

 

 

09:25 Інтенсивність російських атак (за даними зведень Генерального штабу ЗСУ):

 

 

 

09:20 Підсумкова інформація Генерального штабу ЗСУ про минулу добу російського вторгнення:

 

Протягом минулої доби зафіксовано 91 бойове зіткнення.

За уточненою інформацією, вчора противник завдав по позиціях українських підрозділів та населених пунктах одного ракетного удару із застосуванням однієї ракети, а також 100 авіаударів, зокрема, скинув 152 КАБ. Крім цього, здійснив понад 5600 обстрілів, з них 121 – із реактивних систем залпового вогню, та залучив для уражень 2449 дронів-камікадзе.

Агресор завдавав авіаударів в районах населених пунктів Юнаківка, Басівка Сумської області; Калинове, Чорноглазівка, Орішанка, Довжик, Безруки Харківської області; Краматорськ, Білокузьминівка, Красноторка, Костянтинівка, Звірове, Леонтовичі, Зелений Гай, Андріївка-Клевцове Донецької області; Січневе Дніпропетровської області; Залізничне, Гуляйполе, П’ятихатки Запорізької області; Антонівка, Понятівка Херсонської області.

Вчора авіація і ракетні війська та артилерія Сил оборони уразили 11 районів зосередження особового складу та озброєння і військової техніки, три артилерійські системи та склад боєприпасів противника.

Минулої доби на Харківському напрямку відбулася одна ворожа атака в районі населеного пункту Вовчанськ.

На Куп’янському напрямку за добу відбулося дві атаки окупантів. Сили оборони відбивали штурмові дії противника поблизу Загризового та Лозової.

На Лиманському напрямку ворог атакував двічі. Намагався просунутись уперед неподалік Іванівки та Ямполівки.

Також вчора ворог двічі штурмовими діями намагався витіснити наших захисників з позицій в районах Білогорівки та Верхньокам’янського на Сіверському напрямку.

Минулої доби на Краматорському напрямку відбулося дві штурмових дії загарбників у районі населеного пункту Оріхово-Василівка.

На Торецькому напрямку українські воїни відбили 16 атак в районах населених пунктів Кримське, Дачне, Торецьк та Леонідівка.

На Покровському напрямку наші захисники зупинили 26 штурмів агресора у районах населених пунктів Баранівка, Єлизаветівка, Промінь, Лисівка, Новоукраїнка, Піщане, Котлине, Надіївка та Андріївка.

На Новопавлівському напрямку Сили оборони відбили вісім ворожих наступальних дій. Зусилля ворог зосереджував у районах населених пунктів Костянтинопіль та Скудне.

За підтримки штурмової та бомбардувальної авіації ворог тричі намагався посунути наших оборонців із займаних позицій на Гуляйпільському напрямку, в районах Привільного та Рівнополя.

На Оріхівському напрямку, в районах П’ятихаток та Кам’янського, загарбники здійснили три атаки позицій наших захисників.

На Придніпровському напрямку окупаційні війська активних наступальних дій не проводили.

На Курському напрямку минулої доби наші оборонці відбили 18 атак противника, ворог завдав 527 артилерійських обстрілів, з них 18 - із реактивних систем залпового вогню, здійснив 25 авіаційних ударів, скинувши 31 КАБ.

На Волинському та Поліському напрямках ознак формування наступальних угруповань ворога не виявлено.

На кордоні з Чернігівською та Сумською областями противник з території рф активно застосовує артилерію та авіацію по районах українських населених пунктів.

Наші воїни завдають окупаційним військам відчутних втрат в живій силі та техніці, активно підривають наступальний потенціал ворога у тилу.

Загалом минулої доби втрати російських загарбників становили 1050 осіб. Також українські воїни знешкодили 11 танків, 15 бойових броньованих машин, 61 артилерійську систему, реактивну систему залпового вогню, засіб ППО, 128 БпЛА та 107 одиниць автомобільної техніки окупантів.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

09:15 Інтенсивність російських атак на різних напрямках (за даними зведень Генерального штабу ЗСУ):

 

 

 

09:10 Станом на 06:00 в Чорному морі на бойовому чергуванні російські кораблі відсутніповідомили у Військово-морських силах ЗСУ.

 

 

09:05 Ключові висновки аналізу поточної ситуації від американського Інституту вивчення війни за минулу добу:

• Президент України Володимир Зеленський і президент США Дональд Трамп провели гостру зустріч у Білому домі 28 лютого.

• Росія продовжує демонструвати поглиблення відносин з американськими супротивниками, незважаючи на зусилля російського президента Путіна продемонструвати готовність Росії до переговорів зі Сполученими Штатами.

• Росія продовжує приєднуватися до супротивників Сполучених Штатів, підкреслюючи важливість зміцнення та підтримки союзників і партнерів США, включаючи Україну.

• Українська влада посилює співпрацю з Південною Кореєю на тлі поглиблення російсько-північнокорейських зв'язків та нещодавніх повідомлень про нову хвилю розгортання північнокорейських військ у Курській області.

• Українські війська завдали ударів по тилових російських військових об'єктах в окупованій Україні.

• Міністерство закордонних справ Росії оголосило 28 лютого, що Сполучені Штати схвалили призначення нинішнього директора Північноамериканського департаменту МЗС Дарчієва послом Росії в США.

• Президент Росії Путін доручив окупаційному голові Криму Аксьонову створити національний проєкт «Кадри» для інтеграції російських ветеранів у російську економіку, ймовірно, на підтримку зусиль Кремля, спрямованих на запобігання виникненню підривних ветеранських громадських організацій.

 

 

07:15 Державний секретар США Марко Рубіо вважає, що президент України Володимир Зеленський повинен вибачитися за те, що нібито перетворив зустріч у Білому домі з президентом США Дональдом Трампом і віцепрезидентом Джей Ді Венсом "на фіаско для нього": "Йому не потрібно було йти туди і ставати антагоністом".

 

 

07:10 Президент США Дональд Трамп після суперечки з президентом України Володимиром Зеленським у Білому домі очікує від нього слів про бажання укласти мир, перестати говорити про Путіна "все те негативне" та погодитися на негайне припинення вогню: "Я хочу припинення вогню зараз… Ми або закінчимо війну, або дамо їм битися і подивимося, що з цього вийде". Він вважає, що у Зеленського нема козирів у поточній ситуації, і без допомоги США Україна не виграє, а її надавати він не збирається: "Президент Путін захоче його укласти мир. І ви бачили те, що я бачив сьогодні. [Зеленський] – це людина, яка хоче, щоб ми підписалися і продовжували воювати. Але ми цього не зробимо. Не за цю країну".

 

 

07:05 Керівники Євросоюзу, лідери та міністри європейських країн, опозиційної демократичної партії США та інші високопосадовці підтримали Україну після гострої розмови українського й американського президентів. 

 

 

07:00 Після перерваної зустрічі у Білому домі з президентом США Дональдом Трампом Володимир Зеленський дав інтервʼю телеканалу Fox News, розпочавши із подяки двопартійній підтримці з боку Конгресу за їх допомогу Україні і зазначив: "Ми були завжди дуже вдячні від усіх людей. Ви допомогли нам вижити. Зрештою, ми стратегічні партнери, і навіть у такому жорсткому діалозі я вважаю, що ми повинні бути дуже чесними і дуже прямими, щоб зрозуміти одне одного, тому що це дійсно для нас дуже необхідно". Зеленський сказав, що ставиться до президента США Дональда Трампа з "усією повагою" і що "ніхто не хоче закінчити війну більше, ніж ми, тому що ми в Україні, ми у цій війні, ми в цій битві". Україна готова до підписання цієї угоди, і "це буде першим кроком до гарантій безпеки", однак цього недостатньо, тож він хотів поділитися цими думками з Трампом під час зустрічі. Зеленський сказав, що не знає, чи конфронтація з президентом і віцепрезидентом США була спланована, але висловив переконання, що відносини із Трампом після суперечки в Білому домі "можна врятувати", оскільки це "вище, ніж стосунки двох президентів, – це стосунки двох народів", додавши, що хотів би, щоб Трамп був на боці України, а не посередині.

 

 

01.03.2025