1098-й день війни Росії в Україні. Хроніка

17:10 Польща готує 46-й пакет військової допомоги Україні сумою у 200 млн євро, повідомив міністр оборони Польщі Владислав Косіняк-Камиш.

"Сорок шостий внесок – і ми будемо продовжувати допомагати, я хотів би про це заявити. Ми будемо навчати українських військових, і цю місію ми виконали. З 80-90 тисяч солдатів, яких готують країни ЄС, Польща підготувала близько третини – 28 тисяч солдатів. Ми готові навчати далі на нашій території. Ми є лідером у цій сфері".

 

 

16:35 Велика Британія планує збільшити видатки на оборону до 2,5% ВВП до 2027 року, заявив британський прем'єр-міністр Кір Стармер. Прем’єр зазначив, що до кінця терміну повноважень парламенту в 2029-му вони мають сягнути 3% ВВП.

 

 

16:00 Німеччина обговорює створення фонду на 200 млрд євро для підтримки армії й України, пише Bloomberg з посиланням на джерела. Як зазначається, представники християнських демократів Мерца і соціал-демократів обговорюють способи обійти жорсткі обмеження на державні запозичення в Німеччині, щоб вивільнити ресурси для застарілої армії країни. Маючи менш як дві третини місць, основні партії не мають голосів, щоб послабити конституційні обмеження на державні запозичення.

 

 

15:25 26 лютого лідери держав Європейського Союзу візьмуть участь у відеоконференції, під час якої заслухають звіт президента Франції Емманюеля Макрона про його візит у Сполучені Штати, повідомив президент Європейської ради Антоніу Кошта.

 

 

14:50 У Німеччині проти ідеї Трампа повернути Росію в G7, повідомив міністр фінансів Німеччини Йорг Кукіс. Міністр зазначив, що пропозиція Трампа не отримає необхідної одностайності.

 

 

14:15 Під час візиту колегії єврокомісарів у Київ 24 лютого Україна не отримувала від Європейського Союзу пропозицію нової взаємовигідної угоди щодо українських критичних матеріалів, адже партнерство в цій сфері між Україною та ЄС вже триває, пояснив речник Єврокомісії Тома Реньє.

 

 

14:05 Керівництво Російської Федерації бачить свою країну як імперію, схожу на зразок Радянського Союзу, але з країнами Варшавського договору, заявив голова ГУР Кирило Буданов:

"Якщо йдемо найгіршим, як то кажуть, це не сценарій, просто найгірший варіант уявімо, і от сталося так, що три країни (Росія, Білорусь, Україна) об'єдналися в єдину. При тому, що це майже неможливо. Наступною буде Польща якраз. Я вам прямо це кажу. І не треба цього боятися, це треба усвідомлювати. Далі будуть: Чехія, Угорщина, Болгарія. Всі підуть назад. Країни Варшавського блоку – це, як то кажуть, "завдання мінімум", якщо утворюється імперія. А там вже як вийде".

 

 

13:55 Верховна Рада 25 лютого після вчорашньої невдалої спроби проголосувала за постанову "Заява про підтримку демократії в Україні в умовах агресії РФ", в якій йшлося про те, що парламент оголосить вибори президента, щойно на території Україні "буде забезпечено всеохоплюючий, справедливий і сталий мир": "за" проголосували 268 депутатів.

 

 

13:20 Російська авіація о 12:30 завдала п’ять ударів по Золочівській громаді Харківської області, використовуючи керовані авіабомби, повідомив голова Харківської ОВА Олег Синєгубов. Перші два удари були завдані по селищу Золочів, перший КАБ влучив у гаражі, пошкодивши два 4-поверхові та чотири 2-поверхові будинки, а також електропідстанцію. Внаслідок вибуху знищено один автомобіль, ще три пошкоджено, поранення отримала жінка. Другий удар припав на територію приватного домоволодіння, де були пошкоджені близько 20 будинків, господарські споруди та енергомережі, теж постраждала жінка. Третій КАБ вдарив по відкритій території села Уди, четвертий удар припав на відкриту територію села Миронівка, п’ята авіабомба – по околиці села Рідне. За попередніми даними, жертв та серйозних пошкоджень немає.

 

 

13:10 Верховна Рада достроково припинила повноваження народного депутата Ірини Кормишкіної (фракція “Слуги народу”) у зв’язку з її особистою заявою. 16 жовтня 2024 року НАБУ і САП повідомили Кормишкіній, яка раніше мала прізвище Аллахвердієва, про підозру в незаконному збагаченні. За даними слідства, у 2021–2022 рр. вона набула у власність активи на суму понад 20 млн грн. За них згодом було придбано будинок на Одещині, в якому народна обраниця наразі проживає. Водночас її офіційний дохід за цей період та заощадження становили не більш як 2,7 млн грн, які підозрювана використовувала на інші цілі.

 

 

12:25 Чисельність населення на підконтрольній території України сягає близько 31,5 млн людей, повідомила директорка Інституту демографії та соціальних досліджень Елла Лібанова, зазначивши: якби тренди, які ми спостерігали в Україні впродовж 1991–2014 років, продовжувалися, то станом на середину 2024-го року в Україні б мешкало приблизно 41,5 млн осіб. 4,5 млн українців – це воєнні мігранти, які «аргументовано перебувають за межами України», з них третина – діти та підлітки до 18 років, 6% – особи, старші 65 років, близько 66% – жінки, 22% воєнних мігрантів – чоловіки працездатного/мобілізаційного віку.

 

 

12:10 Вночі (із 19:00) росіяни атакували 213 ударними БпЛА типу Shahed і безпілотниками-імітаторами різних типів із напрямків: Орел, Брянськ, Курськ, Приморсько-Ахтарськ РФ, а також завдав удару 7 крилатими ракетами Х-101 із літаків стратегічної авіації Ту-95мс.

Станом на 11:00 підтверджено збиття шести крилатих ракет Х-101 та 133 ударних БпЛА типу Shahed та безпілотників інших типів у Полтавській, Сумській, Київській, Чернігівській, Черкаській, Кіровоградській, Житомирській, Миколаївській та Дніпропетровській областях.

79 ворожих безпілотників-імітаторів локаційно втрачено (без негативних наслідків) – разом 99,5%.

Внаслідок ворожої атаки постраждали Київщина та Житомирщина.

За минулі сім днів було збито 739 із 1315 запущених по Україні БПЛА, ще 548 локаційно втрачені (упали чи повернулися в Росію) (разом – 98%).

 

 

 

11:40 Загальна вартість відновлення в Україні станом на 31 грудня 2024 року становить $524 млрд протягом наступного десятиліття, що приблизно у 2,8 раза перевищує прогнозований номінальний ВВП України за 2024 рік, оприлюднили уряд України, Група Світового банку, Європейська комісія та ООН. Торік оцінка потреб становила $486 млрд, ще роком раніше – $411 млрд. Оцінка RDNA4, яка охоплює завдану шкоду за майже три роки з 24 лютого 2022 року по 31 грудня 2024 року, демонструє, що пряма шкода в Україні наразі сягнула $176 млрд порівняно зі $152 млрд у оцінці RDNA3, оприлюдненій у лютому 2024 року. Найбільш постраждалими є житловий сектор, транспорт, енергетика, торгівля та промисловість, а також освіта. Згідно з поточною оцінкою, 13% загального житлового фонду було пошкоджено або зруйновано, від чого постраждали понад 2,5 млн домогосподарств. В енергетичному секторі кількість пошкоджених або зруйнованих об'єктів зросла на 70% з моменту проведення RDNA3, включно з виробництвом, передачею, розподільчою інфраструктурою та централізованим теплопостачанням. Близько 72% від загальної шкоди припадає на всі сектори, розташовані найближче до лінії зіткнення (Донецької, Харківської, Луганської, Запорізької та Херсонської областей), а також Київської області.

Потреби на відбудову та відновлення у житловому секторі становлять майже $84 млрд, у транспортному – майже $78 млрд, енергетика і видобувна галузь – майже $68 млрд, торгівля і промисловість – понад $64 млрд, сільське господарство – понад $55 млрд, витрати лише на розчищення залишків руйнувань та управління ними сягають майже $13 млрд.

 

 

11:05 Через наслідки попередніх дронових атак на енергооб’єкти в Одеській області застосовуються мережеві обмеження зі знеструмленням частини споживачів – як промислових, так і побутових,  повідомили в "Укренерго".

 

 

11:00 Споживання електроенергії демонструє тенденцію до зниження, повідомили в "Укренерго". Сьогодні станом на 09:30 його рівень був на 4,1% нижчим, ніж у цей же час попереднього дня, в понеділок. Причина таких змін – суттєве потепління у частині регіонів України.

Вчора добовий максимум споживання був зафіксований увечері. Він був на 1,5% нижчим, ніж максимум попереднього робочого дня, 21 лютого. 

 

 

10:20 Рязанський нафтопереробний завод у Росії призупинив роботу після вчорашньої атаки українських дронів, пише Reuters: загорівся головний блок первинної перегонки нафти CDU-6, що має потужність близько 170 тисяч барелів на добу (48% від загальної потужності переробки нафти на заводі). Поки CDU-6 перебуває на ремонті, завод може запустити інші установки первинної перегонки – CDU-4 та CDU-3 потужністю близько 145 тисяч барелів на добу. У 2024 році завод переробив 13,1 мільйона тонн нафти (262 тисячі барелів на добу), що становить майже 5% від загального обсягу нафтопереробки в Росії.

 

 

10:10 Під час візиту до Києва 24 лютого єврокомісар з питань промислової стратегії Стефан Сежурне запропонував українським урядовцям взаємовигідну угоду щодо українських критичних мінералів.

 

 

10:00 Оцінка Генерального штабу ЗСУ загальних бойових втрат росіян з 24.02.22 по нині:

 

 

 

 

 

Зі всієї наявної на початок повномасштабного вторгнення в РФ техніки за час війни знищено:

297,7% танків (з них 1,8% за минулий тиждень),

122,0% бойових броньованих машин (з них 0,4% за минулий тиждень),

767,7% артилерійських систем (з них 9,9% за минулий тиждень),

117,0% РСЗВ (з них 1,0% за минулий тиждень),

 76,1% засобів ППО (з них 0,9% за минулий тиждень),

 29,6% літаків (з них 0% за минулий тиждень),

 37,1% гелікоптерів (з них 0% за минулий тиждень),

641,1% автомобільної техніки (з них 12,6% за минулий тиждень).

 

 

 

09:55 Внаслідок нічної масованої атаки в Житомирській області пошкоджено дві будівлі, поранено жінку, повідомив голова Житомирської обласної військової адміністрації Віталій Бунечко.

 

 

09:50 Вночі російські шахеди атакували Київську область, у двох районах зафіксовані руйнування житлової інфраструктури, поранено жінку, повідомив виконувач обов'язків голови Київської ОВА Микола Калашник.

 

 

09:45 Агентство з управління персоналом США, що наглядає за федеральними працівниками, дозволило ігнорувати електронний лист від Ілона Маска з вимогою обґрунтувати свою роботу з погрозою звільнення у разі невиконання тесту, пише Reuters. В електронному повідомленні Маска, який очолює Департамент ефективності державного управління (DOGE), була вказівка до кожного з 2,3 мільйона державних службовців США надати підсумок своєї роботи з 5 пунктів.

 

 

09:40 Рада безпеки ООН 10 голосами "за" прийняла резолюцію щодо "миру в Україні", запропоновану США. Її підтримали Росія та Китай, проти не виступив ніхто, п'ять європейських країн (Велика Британія, Франція, Греція, Словенія, Данія) утримались. Резолюція складається лише з кількох рядків і містить заклик до "припинення конфлікту" та "встановлення стійкого миру" між Україною та РФ. В документі не згадується факт російської агресії проти України, не міститься заклику до виводу російських військ з окупованої території та відновлення територіальної цілісності України. Ця резолюція Радбезу ООН стала першою резолюцією, ухваленою з моменту повномасштабного вторгнення РФ в Україну, – попередні резолюції, що містять осуд агресії, ветувалися Росією.

 

 

09:35 Інтенсивність російських ракетних та авіаційних ударів по позиціях наших військ та населених пунктах (за даними зведень Генерального штабу ЗСУ):

 

 

 

09:30 Інтенсивність російських атак (за даними зведень Генерального штабу ЗСУ):

 

 

 

09:25 Підсумкова інформація Генерального штабу ЗСУ про минулу добу російського вторгнення:

 

Протягом минулої доби зафіксовано 98 боєзіткнень.

За уточненою інформацією, вчора противник завдав по позиціях українських підрозділів та населених пунктах 85 авіаударів, скинувши 117 КАБ. Крім цього, здійснив близько п’яти тисяч обстрілів, зокрема 108 – із реактивних систем залпового вогню, та залучив для ураження 2438 дронів-камікадзе.

Агресор завдавав авіаударів, зокрема в районах населених пунктів Галаганівка Чернігівської області; Гуляйполе, Кам’янське Запорізької області.

За минулу добу ракетні війська та артилерія Сил оборони завдали ураження по трьох районах зосередження особового складу, озброєння і військової техніки, пункту управління та ворожому зенітному ракетному комплексу “Бук-M3”.

На Харківському напрямку ворог двічі намагався прорвати оборонні рубежі наших захисників поблизу Вовчанська.

На Куп’янському напрямку вчора відбулося 11 атак загарбників. Наші оборонці відбивали штурмові дії противника неподалік Петропавлівки, Загризового та Нової Кругляківки.

На Лиманському напрямку ворог атакував шість разів. Намагався вклинитися в нашу оборону поблизу населених пунктів Зелена Долина, Борівська Андріївка, Новолюбівка, Діброва та Катеринівка.

На Краматорському напрямку окупанти двічі атакували у районах Часового Яру та Ступочок.

На Торецькому напрямку ворог здійснив 11 атак в районах Торецька та Кримського.

На Покровському напрямку наші захисники зупинили 28 штурмових дій агресора у бік населених пунктів Водяне Друге, Промінь, Покровськ, Леонтовичі, Котлине, Удачне, Молодецьке, Надіївка, Троїцьке, Андріївка, Тарасівка та Улакли.

На Новопавлівському напрямку противник протягом минулого дня здійснив 13 атак в напрямку Костянтинополя та Бурлацького.

На Гуляйпільському напрямку наші оборонці відбили одну атаку поблизу Новополя.

На Оріхівському напрямку окупаційні війська тричі штурмували позиції Сил оборони в районах Малих Щербаків та Кам’янського.

Сили оборони докладають зусиль для недопущення просування противника в глибину української території та успішно відбили дві наступальні дії ворога на Придніпровському напрямку, у бік населеного пункту Садове.

На Сіверському напрямку минулої доби ворог активних дій не проводив.

На Волинському та Поліському напрямках ознак формування наступальних угруповань ворога не виявлено.

Сили оборони України продовжують операцію в Курській області. Минулої доби ворог завдав 34 авіаударів, скинувши при цьому 43 КАБ, здійснив 375 обстрілів, 17 з них – із РСЗВ. Українські захисники відбили 11 штурмових дій загарбників.

Наші воїни завдають окупаційним військам відчутних втрат в живій силі, техніці та активно підривають наступальний потенціал ворога у тилу.

Загалом минулої доби втрати російських загарбників становили 1300 осіб. Також українські воїни знешкодили 5 танків, 11 бойових броньованих машин, 26 артилерійських систем, два засоби ППО, 122 БпЛА оперативно-тактичного рівня, 138 автомобілів та дві одиниці спеціальної техніки окупантів.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

09:10 Станом на 06:00 в Чорному морі на бойовому чергуванні перебуває один російський корабель, який є носієм крилатих ракет "Калібр", загальний залп становить до 4 ракетповідомили у Військово-морських силах ЗСУ.

 

 

09:05 Ключові висновки аналізу поточної ситуації від американського Інституту вивчення війни за минулу добу:

• Три роки тому, 24 лютого 2022 року, президент Росії Путін віддав наказ про неспровоковане повномасштабне вторгнення в Україну. Україна не зазнала поразки і не була зруйнована, а залишається стійкою й інноваційною перед обличчям цієї невиправданої російської агресії.

• За останні три роки, що минули з моменту повномасштабного вторгнення Росії 24 лютого 2022 року, Росія зазнала неприйнятних втрат у живій силі та техніці.

• Генеральна Асамблея Організації Об'єднаних Націй ухвалила 24 лютого резолюцію, підтриману Україною та Європою, з нагоди третьої річниці повномасштабного вторгнення Росії в Україну, в якій визнала Росію агресором у цій війні, закликала до справедливого миру в Україні та підтримала суверенітет і територіальну цілісність України.

• Нещодавні опитування показують, що росіяни все більше підтримують продовження війни в Україні до повної капітуляції України, але водночас починають відчувати економічні наслідки трьох років російської війни, що ставить під сумнів здатність президента Путіна продовжувати балансувати між «маслом і зброєю» у себе вдома в середньо- та довгостроковій перспективі.

• Президент Росії Путін наразі залишається налаштований продовжувати війну в Україні, незважаючи на зростання внутрішнього політичного й економічного тиску, і не демонструє жодних ознак того, що він переосмислює свою рішучість примусити Україну до капітуляції.

• Офіційні представники Кремля 24 лютого офіційно відкинули можливість припинення вогню на будь-яких умовах, окрім повної капітуляції України та Заходу, ще раз підкресливши небажання Росії йти на компроміси під час майбутніх мирних переговорів.

• Європейські лідери оголосили про низку нових пакетів допомоги під час свого візиту до Києва 24 лютого з нагоди третьої річниці повномасштабного вторгнення 24 лютого.

• Кремль продовжує використовувати мусульманські релігійні та культурні структури в Росії для вербування військовослужбовців.

 

 

08:45 Інтенсивність російських атак на різних напрямках (за даними зведень Генерального штабу ЗСУ):

 

 

 

06:45 Нічне зведення Генерального штабу ЗСУ:

 

Станом на 22:00 відбулося 92 бойові зіткнення.

Загарбники завдали по території України 53 авіаційні удари, застосувавши 73 КАБ. Крім цього, росіяни залучили для ураження 1171 дрон-камікадзе та здійснили понад три тисячі обстрілів по позиціях наших військ і населених пунктах.

На Харківському напрямку наші захисники відбили один ворожий штурм в районі Вовчанська, ще одне боєзіткнення триває до цього часу.

На Куп’янському напрямку противник 11 разів проводив штурми позицій наших оборонців у районах Петропавлівки та Загризового. Українські захисники відбили вісім атак, три боєзіткнення досі тривають.

На Лиманському напрямку з початку доби російські загарбники шість разів атакували позиції українців неподалік населених пунктів Зелена Долина, Борівська Андріївка, Новолюбівка, Діброва та Катеринівка.

На Краматорському напрямку наразі зафіксовано одне боєзіткнення поблизу Ступочок.

На Торецькому напрямку росіяни десять разів атакували позиції сил оборони. Основні зусилля наступу окупанти сконцентрували поблизу Торецька та Кримського. На даний час продовжуються три боєзіткнення.

Від початку цієї доби, на Покровському напрямку, росіяни 27 разів намагалися прорвати нашу оборону неподалік населених пунктів Водяне Друге, Промінь, Покровськ, Леонтовичі, Котлине, Удачне, Молодецьке, Надіївка, Троїцьке, Андріївка, Тарасівка та Улакли.

Противник зазнає значних втрат – сьогодні на цьому напрямку було знешкоджено 137 окупантів, 84 з них – безповоротно. Також знищено 18 одиниць автомобільної техніки, два мотоцикли, дві антени БпЛА, антену зв’язку та пункт управління БпЛА, крім того, значно пошкоджено міномет та два автомобілі загарбників.

На Новопавлівському напрямку ворог 13 разів атакував поблизу Костянтинополя та Бурлацького.

На Гуляйпільському напрямку наші оборонці відбили одну атаку поблизу Новополя. Авіаційного удару керованими бобмами зазнав населений пункт Гуляйполе.

На Оріхівському напрямку противник, за підтримки авіації, атакував в напрямку Кам’янського.

На Придніпровському напрямку наші війська відбили дві атаки противника у бік населеного пункту Садове.

Сили оборони України продовжують ведення операції на Курському напрямку, де противник протягом доби провів 11 штурмів позицій українських підрозділів, завдав 21 авіаційного удару 26 керованими бомбами та здійснив 329 артилерійських обстрілів, зокрема 16 з них - із РСЗВ.

На Сіверському напрямку противник наступальних дій не проводив.

На інших напрямках ситуація суттєвих змін не зазнала.

Сьогодні варто відзначити воїнів 118-ої окремої механізованої бригади та 39-ої окремої бригади берегової оборони, які ефективно нищать ворога, завдаючи йому вагомих втрат у живій силі та техніці.

25.02.2025