18:45 Орбан не має мандата на перемовини з Путіним, заявив Зеленський.
"У мене не було розмови з прем’єр-міністром Угорщини. Я думаю, що несерйозно дізнаватися зі ЗМІ про ті чи інші ініціативи, які пов’язані з життям українців. Я вже говорив, що у прем’єр-міністра Угорщини, при всій повазі до угорців, до ставлення угорців до українських біженців, немає жодного мандата на перемовини. Його відносини з Путіним занадто теплі для того, щоб ставити Путіна на місце".
18:10 Уряд Молдови вважає дуже ймовірним припинення постачання російського газу з нового року, заявила президентка Молдови Мая Санду. Раніше в країні запровадили режим надзвичайного стану в енергетиці, що триватиме 60 днів – уряд пішов на такий крок через невизначеність з постачанням російського газу після припинення транзиту через Україну з 1 січня 2025 року.
17:35 Данія виділить понад 280 млн євро на посилення протиповітряної оборони та бойової авіації України, повідомили у міністерстві оборони Данії. У межах 23-го пакета допомоги Данія виділяє кошти, серед іншого, на посилення української протиповітряної оборони й експлуатацію українських винищувачів F-16.
17:00 Україна не займатиметься продовженням транзиту російського газу, заявив Зеленський.
"Ми не будемо займатися продовженням транзиту російського газу, ми не будемо давати можливості заробляти додаткові мільярди на нашій крові. Будь-яка країна світу, яка може отримати щось дешеве від Росії, врешті-решт стане (питання – завтра чи через місяць, рік) залежною від Російської Федерації. Це їхня політика. Тому транзитувати російський газ ми не будемо".
16:25 Україна отримає 18,1 мільярда євро макрофінансової допомоги від Європейської комісії, повідомив прем'єр-міністр Денис Шмигаль з посиланням на комісара ЄС з питань економіки та продуктивності Валдіса Домбровскіса. Зазначається, що перший транш надійде в січні 2025 року.
15:50 Велика Британія може розглянути варіант відправки своїх військовослужбовців в Україну для навчання особового складу Збройних Сил України, заявив британський міністр оборони Джон Гілі.
15:15 На зустрічі європейських лідерів у генсека НАТО Марка Рютте жодних рішень щодо України ухвалено не було, повідомив прем'єр-міністр Нідерландів Дік Схооф. За словами прем’єра, було зрозуміло, що "в такій маленькій компанії ви не приймаєте жодних рішень" – замість цього дискусії були зосереджені на тому, як допомогти Україні.
14:40 Російська армія в період з 21 вересня 2022 року по 31 жовтня 2024 року нарахувала втрат мобілізованих солдатів на війні у кількості 98 641 особа, повідомили в Головному управлінні розвідки Міноборони.
Найбільших втрат серед мобілізованих зазнали:
угруповання військ “Центр” ЗС РФ – 21 710;
угруповання військ “Запад” ЗС РФ – 20 155;
угруповання військ “Восток” ЗС РФ – 16 770;
угруповання військ “Юґ” ЗС РФ – 16 465;
угруповання військ “Днєпр” ЗС РФ – 10 449;
угруповання військ ЗС РФ у Запорізькій області – 10 120;
угруповання військ “Сєвєр” ЗС РФ – 2972.
Вказана статистика не враховує втрат російських загарбників з числа контрактників, строковиків, найманців та інших іррегулярних формувань агресора.
14:10 В Україні надалі фіксуються найвищі показники довіри до військових, але є значні відмінності у рівні довіри відповідно до категорій військових: 96% довіряють ветеранам АТО, які зараз знову воюють; 91% довіряють ветеранам нинішньої війни; 88% довіряють ветеранам АТО (ООС) 2014–2021 рр; 94% довіряють військовим ЗСУ, які служать на передовій; 76% довіряють тим, хто служить у тилу (не ТЦК – військовослужбовцям ТЦК довіряють – 29%, не довіряють 67%), свідчать результати опитування Соціологічної групи "Рейтинг".
13:50 Бійці бригади "Форпост" Державної прикордонної служби України під час бою захопили в полон російського окупанта – він розповів, що солдатам РФ наказали вбивати українських військовополонених.
13:30 Безглуздо тиснути на Зеленського, щоб він розглянув можливість мирних переговорів, коли Путін не демонструє бажання припинити війну, заявила висока представниця ЄС із зовнішньої політики та політики безпеки Кая Каллас. Вона зазначила, що ЄС не повинен недооцінювати власну силу та переоцінювати силу Росії, а повинен зробити все, щоб "зміцнити Україну прямо зараз, бо що сильнішими вони будуть на полі бою, то сильнішими вони будуть за столом переговорів – якщо вони дійдуть до цього".
12:55 Верховна Рада ухвалила в цілому закон про ліквідацію МСЕК з 2025-го року, повідомив народний депутат від "Голосу" Ярослав Железняк. "За" відповідне рішення проголосували 259 нардепів.
12:20 Росія виводить системи протиповітряної оборони та інше сучасне озброєння з баз у Сирії та перекидає їх до Лівії, пише The Wall Street Journal з посиланням на джерела. Видання зазначає, що РФ намагається зберегти вплив на Близькому Сході після падіння режиму Башара Асада.
11:45 Верховна Рада з другої спроби відкликала Бойка з комітету з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій України, повідомив народний депутат від "Голосу" Ярослав Железняк. "За" відповідне рішення проголосували 258 нардепів.
11:10 Одна з бригад українських військових пройшла підготовку у Франції, скоро французькі військові підготують ще одну бригаду з України, повідомив Зеленський.
10:35 Вперше з початку війни українська економіка виглядає здоровішою за російську, пише The Economist. Вона все ще на чверть менша, ніж до вторгнення, проте за одразу кількома ключовими показниками перевершує російську: Україна почала вигравати економічну війну проти Росії. Україна змогла домогтися цього завдяки рішенням влади і допомозі Заходу. Прогноз Нацбанку щодо зростання ВВП на 4% у 2024 році та на 4,3% у 2025 році, стабільна валюта та облікова ставка на близькому до мінімуму за 30 місяців рівні в 13,5% – в Росії ж ставка незабаром має сягнути 23%, щоб зупинити падіння рубля, банки виглядають тендітними, а ВВП має зрости лише на 0,5–1,5% у 2025 році.
The Economist виділяє три етапи в економіці України з 2022 року.
На першому, коли тривали важкі бої, дії Нацбанку були підпорядковані воєнним цілям: він профінансував половину дефіциту бюджету, запровадив суворий контроль за рухом капіталу, наповнив банки ліквідністю. Інфляція різко зросла, а ВВП скоротився на третину.
Другий етап збігся з контрнаступом України в Херсонській і Миколаївській областях у серпні 2022 року. ВВП стабілізувався. Україна змогла знову експортувати зерно. Центробанк став боротися з інфляцією, припинив фінансувати дефіцит бюджету, відновив валютні резерви і послабив контроль за рухом капіталу. Виробництва перенесли в безпечнішу західну частину країни, а ресурси перерозподілили з урахуванням затяжного характеру конфлікту. Влітку 2023 року, коли Росія відмовилася продовжувати зернову угоду, Україна сама відкрила морський коридор, який дав їй змогу зберегти приплив валюти й експортувати не тільки зерно, а й метали та мінерали.
Тепер починається третій етап, коли економіка України стикається з найбільшими загрозами: гострою нестачею електрики, людей і грошей. Росія атакує українську енергосистему, але зараз Україна краще підготовлена до цього, збільшила імпорт електрики з ЄС на чверть, виробники продуктів переробляють відходи в біогаз, фермери користуються дизельними генераторами, а середні підприємства використовують газові генератори, вітрову і сонячну енергію. Найгостріша проблема – брак людей. Мобілізація, міграція та війна призвели до скорочення робочої сили на одну п'яту. На одну вакансію в середньому надходить лише 1,3 заявки проти двох у 2021 році. Цивільна і військова влада сперечаються через масштаби мобілізації. Навіть критично важливі галузі можуть дати бронь тільки половині своїх співробітників, а наймати більше жінок складно: кількість жінок, які поїхали за кордон, майже така сама, як кількість чоловіків, які вирушили на фронт. Третя проблема – брак грошей. Невеликий бізнес насилу отримує кредити, фінансування довгострокових капітальних витрат практично неможливе, а різке зростання витрат на ведення бізнесу вдарило по його прибутковості. Витрати бюджету значно більші, ніж доходи. Майже весь дефіцит українського бюджету в приблизно 20% ВВП у 2025 році буде покритий із зовнішніх джерел. Й участь США в цій допомозі не можна сприймати як гарантовану, пише видання. Якщо Вашингтон відмовиться від допомоги, 2025 року допомога від інших членів G7 покриє дефіцит, проте 2026 року Україна може опинитися у скрутному становищі.
10:20 Сьогодні вночі силами й засобами Військово-Морських сил ЗСУ та Служби безпеки України, у взаємодії з іншими складовими Сил оборони, завдано ураження по інфраструктурі та виробничих потужностях АТ «Новошахтинський завод нафтопродуктів», що у Ростовській області РФ, повідомили в Генштабі ЗСУ. Це єдиний НПЗ, що працює в Ростовській області, він використовується для забезпечення потреб збройних сил РФ, спеціалізується на виробництві мазуту, пічного, судового та дизельного пального, прямогонного бензину. Проєктна потужність переробки сягає 7,5 млн тонн нафти на рік. Підтверджується пожежа в районі об’єкта, а саме на установці каталітичного крекінгу ЕЛОУ-АВТ-2.5.
10:15 Президент України Володимир Зеленський у межах робочого візиту до Брюсселя обговорив із лідерами Європи захист українських енергооб'єктів.
10:00 Оцінка Генерального штабу ЗСУ загальних бойових втрат росіян з 24.02.22 по нині:
Зі всієї наявної на початок повномасштабного вторгнення в РФ техніки за час війни знищено:
280,2% танків (з них 1,1% за минулий тиждень),
114,1% бойових броньованих машин (з них 0,7% за минулий тиждень),
526,5% автомобільної техніки (з них 8,3% за минулий тиждень),
687,4% артилерійських систем (з них 3,2% за минулий тиждень),
113,1% РСЗВ (з них 0,3% за минулий тиждень),
72,0% засобів ППО (з них 0,2% за минулий тиждень),
29,6% літаків (з них 0% за минулий тиждень),
36,9% гелікоптерів (з них 0% за минулий тиждень).
09:55 Майбутній спецпредставник президента США Дональда Трампа з питань України Кіт Келлог відвідає Київ, підтвердив президент Володимир Зеленський. Візит відбудеться на початку наступного року.
09:50 Міністр оборони Великої Британії Джон Хілі анонсував надання Україні нового пакета оборонного обладнання на суму 225 мільйонів фунтів стерлінгів та підтримав ідею направлення військових країни до України в рамках навчальної місії. До додаткового оборонного пакета від Лондона для України мають увійти:
– обладнання для посилення військово-морського флоту України, включаючи малі катери, розвідувальні безпілотні літальні апарати, надводні кораблі без екіпажу, баражуючі боєприпаси та протимінні безпілотні літальні апарати (92 млн фунтів стерлінгів),
– на обладнання протиповітряної оборони, включаючи радари, наземне обладнання-"приманку" та системи електронної боротьби з дронами (68 млн фунтів стерлінгів),
– на забезпечення підтримки та запчастин для систем, раніше поставлених в Україну (26 млн фунтів стерлінгів),
– на забезпечення понад 1000 систем радіоелектронної боротьби з безпілотниками та на спільну закупівлю респіраторів та обладнання для посилення захисних можливостей ЗСУ (39 млн фунтів стерлінгів).
09:45 Інтенсивність російських ракетних та авіаційних ударів по позиціях наших військ та населених пунктах (за даними зведень Генерального штабу ЗСУ):
09:40 Інтенсивність російських атак (за даними зведень Генерального штабу ЗСУ):
09:35 Підсумкова інформація Генерального штабу ЗСУ про минулу добу російського вторгнення:
Протягом минулої доби зафіксовано 250 бойових зіткнень.
За вчора противник завдав по позиціях українських підрозділів та населених пунктах три ракетні удари (три ракети), 35 авіаційних ударів, скинувши 36 КАБів. Крім цього, здійснив понад 4250 обстрілів, з них 178 – із реактивних систем залпового вогню.
Агресор завдавав авіаударів в районах населених пунктів, зокрема, Олександрівка, Вовчанські Хутори, Уди та Улакли.
Вчора авіація та ракетні війська і артилерія Сил оборони завдали чотирьох ударів по районах зосередження особового складу та ОВТ противника та по трьох інших важливих об’єктах ворога.
На Харківському напрямку відбулося одне бойове зіткнення в районі Вовчанська.
На Куп’янському напрямку кількість атак за добу склала 26. Сили оборони відбивали штурмові дії противника біля Петропавлівки, Колісниківки та Лозової.
На Лиманському напрямку ворог атакував 24 рази неподалік Греківки, Новоєгорівки, Надії, Ямполівки та Тернів.
П’ять спроб атакувати позиції наших військ відбили українські захисники на Сіверському напрямку поблизу Верхньокам’янського.
На Краматорському напрямку противник п’ять разів намагався просуватись в районі Часового Яру, Григорівки та в напрямку Білої Гори.
На Торецькому напрямку ворог здійснив 13 атак неподалік Торецька, Диліївки та Щербинівки.
На Покровському напрямку наші захисники відбили 48 штурмових дій в районах населених пунктів Миролюбівка, Промінь, Лисівка, Даченське, Зелене, Нововасилівка, Чумацьке та Новооленівка, де загарбники, за підтримки авіації, намагалися витіснити наші підрозділи із займаних рубежів.
На Курахівському напрямку Сили оборони відбили 25 атак біля Сонцівки, Старих Тернів, Курахового та Дачного, де ворог намагався прорвати оборону наших військ.
На Времівському напрямку ворог також здійснив 25 штурмових дій неподалік Костянтинопольського, Розливу, Великої Новосілки, Благодатного, Нового Комара та Сторожевого.
Один раз окупант намагався прорватися до Новоандріївки на Оріхівському напрямку, отримав відсіч.
На Придніпровському напрямку відбулося п’ять бойових зіткнень з ворогом в острівній зоні дельти Дніпра. Противник успіху не мав.
Сили оборони України продовжують операцію в Курській області. Авіація ворога продовжує бити по власній території. За минулу добу російські літаки завдали 21 авіаудару, скинувши при цьому 31 КАБ. Українські захисники відбили 68 штурмових дій загарбників.
На Волинському та Поліському напрямках ознак формування наступальних угруповань ворога не виявлено.
На кордоні з Чернігівською та Сумською областями противник зберігає військову присутність, здійснює обстріли населених пунктів з території рф, проводить диверсійно-розвідувальну діяльність, нарощує щільність мінно-вибухових загороджень вздовж державного кордону України.
Водночас наші воїни продовжують активними діями завдавати окупаційним військам відчутних втрат в живій силі та техніці, виснажуючи ворога вздовж усієї лінії бойового зіткнення.
Загалом, минулої доби втрати російських загарбників склали 1530 осіб. Також українські воїни знешкодили п’ять танків, 27 бойових броньованих машин, 14 артилерійських систем, один засіб ППО, 51 БпЛА оперативно-тактичного рівня, 68 автомобілів та чотири одиниці спеціальної техніки ворога.
09:25 Лідери Європейського Союзу на саміті мають намір надіслати "чіткий сигнал" Дональду Трампу про свою подальшу підтримку України та обговорять проблеми безпеки та економіки, пов'язані з його поверненням у Білий дім, пише на Reuters.
09:20 Щонайменше сто північнокорейських військових, дислокованих на Росії, загинули, і ще тисяча були поранені під час запеклих боїв з українськими військами в Курській області, заявив член парламенту Південної Кореї Лі Сон Гвон, посилаючись на дані розвідки. Важкі втрати пояснюються відсутністю у північнокорейських військ досвіду застосування безпілотників і незнанням відкритої місцевості, на якій їм доведеться брати участь у бою.
09:15 Вночі (із 20:00) росіяни завдали удару двома балістичними ракетами «Іскандер-М» із Криму та Ростовської обл., керованою авіаційною ракетою Х-59/69 із повітряного простору Курської обл. та 85 ударними БпЛА типу «Shahed» і безпілотниками інших типів із районів Брянськ, Курськ, Міллерово, Орел РФ.
Станом на 08:30 підтверджено збиття 45 ударних БпЛА типу «Shahed» та безпілотників інших типів у Полтавській, Сумській, Харківській, Київській, Хмельницькій, Чернігівській, Черкаській, Кіровоградській, Дніпропетровській та Миколаївській областях. Внаслідок активної протидії Сил оборони 40 ворожих безпілотників-імітаторів – локаційно втрачені (без негативних наслідків) – разом 100%.
Внаслідок ракетного удару пошкоджено приватні, багатоквартирні будинки та муніципальне майно на Сумщині та Дніпропетровщині. Попередньо без жертв та постраждалих.
За минулі сім днів було збито 337 із 679 запущених по Україні БПЛА, ще 336 локаційно втрачені (впали) чи покинули територію України (разом – 99%).
09:10 Станом на 06:00 в Чорному морі відсутні російські кораблі на бойовому чергуванні, повідомили у Військово-морських силах ЗСУ.
09:05 Ключові висновки аналізу поточної ситуації від американського Інституту вивчення війни за минулу добу:
• Як повідомляють, 18 грудня українські війська завдали удару по хімічному заводу в Ростовській області.
• Європейські союзники України продовжують надавати фінансову та оборонно-промислову підтримку для підтримання військових зусиль України.
• Начальник російського генерального штабу генерал армії Герасімов значно завищив статистичні дані про територіальні захоплення Росії у 2024 році.
• ФСБ оголосила 18 грудня, що російська влада затримала підозрюваного, який заклав саморобний вибуховий пристрій, в результаті якого 17 грудня в Москві загинули начальник сил ядерного, біологічного, хімічного захисту Росії генерал-лейтенант Кірілов і його помічник майор Полікарпов.
• Міністерство оборони Росії все частіше примушує призовників підписувати контракти на військову службу для участі в бойових діях в Україні, ймовірно, з метою створення більшої кількості штурмових сил і підтримання темпів російських наступальних операцій в Україні.
08:55 Армія оборони Ізраїлю завдала ударів по позиціях хуситів у Ємені, відповівши на низку атак дронами, а також ракетний удар цієї ночі.
08:50 Єменські хусити випустили ракету по Ізраїлю, протиповітряна оборона ЦАХАЛ збила об'єкт, ціль не входила у повітряний простір країни.
08:45 Інтенсивність російських атак на різних напрямках (за даними зведень Генерального штабу ЗСУ):
08:40 Російські війська завдали ударів з артилерії поблизу села Цвіркуни Харківського району, внаслідок обстрілу поранені четверо людей, повідомив начальник Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов.
08:35 Росіяни атакували ракетами Кривий Ріг, унаслідок ударів є руйнування інфраструктури, багатоповерхівок, лікарні та школи, повідомив голова Дніпропетровської обласної військової адміністрації Сергій Лисак.
06:45 Нічне зведення Генерального штабу ЗСУ:
19.12.2024Станом на 22:00 відбулося 224 бойових зіткнення.
Російські загарбники завдали по території України одного ракетного удару із використанням однієї ракети, 32 авіаційних ударів, скинувши 31 керовану авіаційну бомбу. Крім цього, залучили для ураження 529 дронів-камікадзе та здійснили понад 3200 обстрілів по позиціях наших військ і населених пунктах.
На Харківському напрямку противник один раз штурмував позиції наших підрозділів у районі Вовчанська, Сили оборони відбили спробу окупантів просунутись вперед.
За попередніми підрахунками за сьогодні на даному напрямку противник втратив 44 військовослужбовці вбитими та пораненими, також українські воїни знищили три артилерійські системи, одиницю автомобільного транспорту, 17 БпЛА та дві одиниці спеціального транспорту окупантів, окрім того, пошкодили автомобіль та три одиниці спеціальної техніки.
На Куп’янському напрямку ворог проводив наступальні дії біля Петропавлівки, Колісниківки та Лозової. Українські захисники зупинили 18 ворожих атак.
На Лиманському напрямку російські загарбники 21 раз штурмували позиції Сил оборони поблизу Греківки, Новоєгорівки, Надії, Ямполівки та Тернів, отримали відсіч, триває три боєзіткнення.
Чотири спроби атакувальних дій ворожих військ відбили українські захисники на Сіверському напрямку, наразі точиться бій поблизу Верхньокам’янського.
П’ять разів противник намагався просуватись в районі Часового Яру, Григорівки та в напрямку Білої Гори, один бій ще не закінчився.
На Торецькому напрямку відбулося 13 боєзіткнень. Ворог штурмував позиції українських підрозділів біля Торецька, Диліївки та Щербинівки. Десять атак агресора відбито, бої продовжуються.
На Покровському напрямку, від початку цієї доби, противник 45 разів атакував у районах Миролюбівки, Променя, Лисівки, Даченського, Зеленого, Нововасилівки, Чумацького та Новооленівки. Наші захисники відбили 38 штурмів, ще сім боєзіткнень продовжуються.
Сьогодні на цьому напрямку, за попередніми даними, було знешкоджено 255 окупантів, з них 110 - безповоротно. Також знищено квадроцикл та обладнання супутникового зв’язку противника.
На Курахівському напрямку ворог здійснив 22 спроби прорвати нашу оборону поблизу населених пунктів Сонцівка, Старі Терни, Курахове та Дачне. Вісімнадцять боєзіткнень завершено, ще чотири - досі продовжуються.
На Времівському напрямку противник 24 рази атакував наші підрозділи біля Костянтинопольського, Розливу, Великої Новосілки, Благодатного, Нового Комара та Сторожевого. Українські захисники стійко тримають оборону, досі триває десять бойових зіткнень.
На Оріхівському напрямку ворожі підрозділи намагалися прорватися до Новоандріївки, зазнали втрат та відступили.
Двічі ворог марно атакував наших оборонців на Придніпровському напрямку.
На Курщині Сили оборони відбили 55 штурмів російських загарбників, три боєзіткнення тривають досі.
Сьогодні варто відзначити воїнів 38-ї окремої бригади морської піхоти, 77-ї окремої аеромобільної Наддніпрянської бригади, 1-ї Президентської бригади оперативного призначення імені гетьмана Петра Дорошенка, 425-го окремого штурмового батальйону, які ефективно нищать ворога, завдаючи йому вагомих втрат у живій силі та техніці.