Британцям і англійцям можна знайти нових Монтґомері і Ейзенгавера, а потім з’ясувати, де в Криму і на Азові будуть плацдарми Сорд, Голд, Джуно, Омаха і Юта. Огляд подій тижня в Україні.
Ювілей тижня
У голлівудських блокбастерах така кількість лідерів держав збирається в один час і в одному місці для того, щоб легіон терористів (часто за допомогою «крота» з оточення когось із сильних світу цього) захопив президентів, прем’єрів та вінценосних персон і почав качати права всій планеті. Потім з’являється відставний морський піхотинець (часто з алкогольними і/або сімейними проблемами), який рятує тих високоповажних людей, що залишилися живими, а нутрощами поганців урізноманітнює декорації. На півночі Франції нічого такого драстичного не сталося, а ювілейні заходи, присвячені 80-річчю висадки під час Другої світової війни, пройшли в міру пафосно і без порушення регламенту.
Не називаючи прізвища того, хто спричинив в Європі нову війну (президента РФ на такі імпрези не кличуть з 2019 року), формальний господар і президент Франції наголосив про недопустиме для сучасного цивілізованого світу бажання декого «змінювати кордони силою, або переписувати історію». Лідер Сполучених Штатів був трохи конкретнішим: «В Україну вдерся тиран, який прагне панування. Українці воюють з надзвичайною мужністю, потерпають від великих втрат, але ніколи не відступають».
Гедлайнери зустрічі в Нормандії Макрон і Байден зробили війну в Україні домінантною темою. Але якщо в другого акцентувалося на геополітиці: «Автократи світу уважно спостерігають за тим, що відбувається в Україні, щоб побачити, чи дозволимо ми цій незаконній агресії відбутися без протидії. Ми не можемо цього допустити, здатися тим, хто залякує, схилятися перед диктаторами – це просто немислимо», – то перший натиснув на емоції і подякував українцям за відвагу і прагнення до свободи.
Потім була спільна заява урядів майже двадцяти країн із згаданим лейтмотивом «кордони неможливо змінювати силою» і запевнення на адресу Президента України щодо підтримки стільки, скільки буде потрібно. Сам Зеленський, відповідаючи на запитання, чи хотів би висадки військ союзників на території України на кшталт тієї, що була в Нормандії в 1944 році, відповів, що сподівається на це.
Вибачення тижня
Вітчизняні медіа надали великого розголосу особистій зустрічі Зеленського і Байдена в Парижі. Особливо відзначалося вибачення президента США за зволікання американського Конгресу з виділенням коштів на військову допомогу Україні. Байден перевів стрілки на «деяких дуже консервативних» членів Конгресу – і тепер виходить, що кота за хвіст тягнули парламентарі, а не господар Білого дому. У Парижі американський лідер вчергове запевнив українського колегу «США будуть з вами» й оголосив про виділення Україні нового пакета військової допомоги ще на 225 мільйонів доларів. Згодом у Пентагоні конкретизували, що до пакета допомоги ввійдуть ракети для ЗРК HAWK, зенітні ракети Stinger, боєприпаси для систем HIMARS, 155-мм гаубиці, артилерійські снаряди калібру 155 і 105 мм, 81-мм мінометні системи, бронетранспортери М113, ракети BGM-71 TOW, протитанкові комплекси Javelin і АТ-4.
Менше уваги ЗМІ надали тому, що напередодні особистої зустрічі президентів Байден дав інтерв’ю ABC News на цвинтарі американських вояків у Нормандії, які загинули під час операції «Оверлорд» (в бутність президентом Дональд Трамп не захотів віддати шану загиблим краянам, назвавши їх «невдахами»). На адресу президента РФ Байден сказав: «Я знаю його понад 40 років. Він турбував мене протягом 40 років. Він не порядна людина. Він диктатор, і йому доводиться боротися за те, щоб зберегти свою країну і при цьому не припинити цей напад». Українцям ж було адресовано: «Ми не дозволяємо завдавати удари на 200 миль вглиб Росії, і ми не дозволяємо завдавати удари по Москві, по Кремлю». Тут уже киванням на Конгрес в майбутньому не виправдаєшся.
Схід тижня
Близький Схід для шостого Президента України є складною темою. Злостивці пригадуватимуть напівлегендарну поїздку в Оман на початку повномасштабного вторгнення або відмову Саудівської Аравії взяти участь у Саміті миру (відмова між тим пояснюється елементарно – в найближчий вік-енд мусульмани святкують курбан-байрам, і приносити в жертву барана в Швейцарії буде не дуже зручно).
Тепер Зеленський знову відвідав Аравійський півострів, і пересудів стосовно цієї поїздки вдалося уникнути. В Катарі Президент України зустрівся з шейхом Тамімом бін Хамадом Аль Тані, якого називає «другом» і «Його Високістю». Говорили про повернення на батьківщину викрадених росіянами українських дітей, в чому, за словами Зеленського, Катар нам допомагає. Також зачепили економічні й безпекові питання та участь катарської делегації на згаданому Саміті миру. Очевидно, катарці в Лозанні курбан-байрам таки відсвяткують.
Офіс тижня
Про Папу Римського Франциска тепер говоритимуть не лише як про оратора, що дозволяє собі говорити про росіян як про нормальних людей, але і як про політика, який не гребує спілкуванням з посадовцями середньої ланки країни, що потерпає від російської агресії. Керівник Офісу президента України з приводу зустрічі з понтифіком звітував, що розповів йому про філософію Формули миру Президента Володимира Зеленського і переконав, «чому виключно Формула пропонує шлях до справедливого миру». Так само, як його шеф в Катарі з шейхом, у Ватикані Єрмак з Папою говорили про повернення українських дітей, які були примусово вивезені з країни.
Для любителів конспірології цікавим моментом є те, що офіційний Ватикан лише повідомив про цю зустріч без жодних подробиць.
11.06.2024