20:05 Вечірнє зведення Генерального штабу ЗСУ:
Протягом доби відбулось 31 бойове зіткнення. Загалом ворог завдав 134 ракетні та 60 авіаційних ударів, здійснив 36 обстрілів з реактивних систем залпового вогню по позиціях наших військ та населених пунктах. Внаслідок російських терористичних атак, на жаль, є загиблі та поранені серед цивільного населення. Руйнувань та пошкоджень зазнали приватні житлові будинки, лікарні, інша цивільна та промислова інфраструктура.
На Волинському та Поліському напрямках оперативна обстановка без суттєвих змін. Ознак формування наступальних угруповань не виявлено. Визначені підрозділи збройних сил білорусі виконують завдання у прикордонних з Україною районах.
На Сіверському та Слобожанському напрямках противник зберігає військову присутність у прикордонних районах, проводить диверсійно-розвідувальну діяльність, здійснює обстріли населених пунктів з території рф, нарощує щільність мінно-вибухових загороджень вздовж державного кордону України. Артилерійських та мінометних обстрілів ворога зазнали понад 20 населених пунктів, серед них Красні Лози, Залізний Міст, Блешня Чернігівської області; Степок, Запсілля, Басівка, Попівка Сумської області; Уди, Гур’їв Козачок, Красне Перше, Амбарне Харківської області.
На Куп’янському напрямку українські захисники відбили 7 атак ворога в районі населеного пункту Синьківка Харківської області, де ворог, за підтримки авіації, безуспішно намагався прорвати оборону наших військ. Також противник завдав авіаційного удару в районі населеного пункту Іванівка Харківської області. Під артилерійським та мінометним вогнем опинилися близько 10 населених пунктів, зокрема Дворічна, Синьківка, Петропавлівка, Іванівка Харківської області.
На Лиманському напрямку ворог наступальних (штурмових) дій не вів. Завдав авіаційних ударів в районах населених пунктів Макіївка, Невське, Серебрянське лісництво Луганської області та Терни, Серебрянка Донецької області. Від ворожих артилерійських та мінометних обстрілів постраждали понад 10 населених пунктів, серед них Невське, Білогорівка Луганської області та Торське, Серебрянка, Верхньокам'янське, Спірне, Роздолівка Донецької області.
На Бахмутському напрямку Силами оборони відбито атаку противника в районі Андріївки Донецької області, де противник намагався відновити втрачене положення. Під артилерійським та мінометним вогнем опинилися понад 10 населених пунктів, зокрема Богданівка, Іванівське, Кліщіївка, Андріївка, Нью-Йорк Донецької області.
На Авдіївському напрямку нашими захисниками відбито 3 атаки ворога в районах Степового, Авдіївки та ще 12 атак в районах Сєверного, Первомайського та Невельського Донецької області, де ворог безуспішно намагався покращити тактичне положення. Противник завдав авіаційних ударів в районах населених пунктів Олександропіль та Новобахмутівка Донецької області. Артилерійських та мінометних обстрілів зазнали близько 10 населених пунктів, серед них Бердичі, Степове, Авдіївка, Сєверне, Первомайське Донецької області.
На Мар’їнському напрямку Сили оборони продовжують стримувати ворога в районах Мар’їнки та Новомихайлівки Донецької області, де противник здійснив 5 безуспішних атак на позиції наших захисників. Під артилерійським та мінометним вогнем окупантів опинились такі населені пункти Донецької області, як Красногорівка, Георгіївка, Побєда, Новомихайлівка, Парасковіївка.
На Шахтарському напрямку ворог наступальних (штурмових) дій не вів. Артилерійських та мінометних обстрілів зазнали близько 10 населених пунктів, зокрема Водяне, Вугледар, Пречистівка, Урожайне Донецької області.
На Запорізькому напрямку Сили оборони відбили атаку противника західніше Вербового Запорізької області. Артилерійських та мінометних обстрілів зазнали понад 25 населених пунктів, серед них Полтавка, Малинівка, Мала Токмачка, Новоданилівка, Кам’янське, Степногірськ Запорізької області.
В зоні відповідальності ОСУВ “Одеса” на Херсонському напрямку артилерійських обстрілів противника зазнали Іванівка, Антонівка, Новотягинка, Херсон Херсонської області; Солончаки Миколаївської області.
Ворог не відмовляється від наміру вибити наші підрозділи із плацдармів на лівобережжі Дніпра. Так, протягом доби противник здійснив 9 безуспішних штурмових дій на позиції наших військ, але наші підрозділи й надалі утримують зайняті позиції та завдають противнику значних втрат.
Протягом доби авіація Сил оборони завдала ударів по 10 районах зосередження особового складу, озброєння та військової техніки та по 3 зенітно-ракетних комплексах противника.
Підрозділи ракетних військ уразили 2 райони зосередження особового складу, озброєння та військової техніки, 3 артилерійські засоби, 5 складів боєприпасів та ще 2 інші важливі цілі противника.
19:30 Росія працює над зменшенням підтримки України у Франції, – пише The Washington Post з посиланням на документи Кремля та інтерв'ю з європейськими посадовцями. Згідно з отриманими документами, кремлівським політтехнологам доручено сприяти політичному розбрату у Франції через соціальні мережі та французьких політичних діячів, лідерів громадської думки й активістів. Мета Москви – підірвати підтримку України і послабити рішучість НАТО, свідчать документи. Серед тез, які мали посилити кремлівські стратеги, було твердження, що західні санкції проти Росії завдали шкоди французькій економіці через зниження обсягів торгівлі, що створює ризик кризи.
18:25 Зеленський провів Ставку щодо підсумків року і стратегії на наступний, – повідомляє пресслужба Президента. Він зазначив, що з урахуванням висновків цього року, прогнозів і можливостей визначили стратегію застосування Сил оборони на прийдешній рік.
17:40 У 2023 році винищувачі НАТО понад 300 разів перехоплювали російські військові літаки, – заявили в пресслужбі Північноатлантичного альянсу. Як повідомляється, більшість перехоплень відбулось над Балтійським морем. В Альянсі зазначили, що порушення повітряного простору НАТО російськими військовими літаками залишалися рідкісними і переважно короткочасними, а більшість перехоплень були безпечними і професійними.
16:55 Законопроєкт про мобілізацію не буде голосуватися в нинішньому вигляді, – повідомив радник керівника Офісу президента Михайло Подоляк в ефірі телематарону. Однак, за його словами, нинішня війна потребує правильного юридичного оформлення і щодо мобілізаційних процесів, а закон, який сьогодні використовується, не відповідає нинішнім реаліям.
"Чи буде він у такому вигляді? Ні. Безумовно, для того і вноситься певний законопроєкт – для обговорення. Після того, як буде все враховано, будуть внесені відповідні зміни, ми отримаємо більш-менш оптимальний законопроєкт, який враховує, що в нас довга, масштабна, інтенсивна війна, і РФ не буде десь там зупинятись – вона буде тиснути, доки не програє цю війну...
Попри те, що традиційно для України спочатку багато хейту, багато хайпу, токсичності, скандалів, але поступово, побачите, цей законопроєкт буде обговорено і врегульовано так, щоб там були відповідні правильні нормативні позиції. Після цього, безумовно, парламент буде його голосувати в першому, другому читанні, і будемо мати новий закон про мобілізацію".
16:05 Членство України в ЄС – питання років, не десятиліть, – вважає віцепрезидентка Єврокомісії з питань цінностей та прозорості Вера Юрова. Віцепрезидентка зазначає, що з моральної точки зору було б дуже проблематично сказати Україні спочатку врегулювати територіальні проблеми, а потім говорити про вступ.
"Правильно, що зусилля українців йдуть у двох напрямках. З одного боку, це надзвичайні зусилля, спрямовані на перемогу у війні, навіть незважаючи на те, що ресурси на російській стороні набагато більші, особливо людські. Водночас Україна робить неймовірну роботу з впровадження реформ, яких вона потребує і яких прагне в умовах війни.
Досі ми вимагали прийняття двох антикорупційних законів, закону проти лобізму та закону про меншини. Однак після відкриття переговорів про вступ почнеться набагато більше роботи, всі українські закони мають бути адаптовані до європейського законодавства. Це початок дійсно складного процесу, й українці повідомляють, що вони до нього готові".
15:20 У 2023 році українці донатили втричі більше, ніж торік, – повідомили в monobank. Згідно з статистикою, у 2023 році кількість донатів збільшилась до 27,4 млрд проти 8,5 млрд минулого року. Кількість донорів за 2023 рік становить 5,4 млн осіб проти 3 млн у 2022 році. Також збільшився і середній донат – у 2022 році він становив 258 грн, а у 2023-му – 349 грн.
14:45 Сили безпеки та оборони завдали ракетний удар по військових об'єктах у Бєлгороді, – повідомляє РБК-Україна посилаючись на джерела в спецслужбах. Як зазначає джерело, "це спільні заходи, що стали наслідками варварських обстрілів Дніпра, Харкова, Одеси та вбивства мирних мешканців". Неефективна робота російської протиповітряної оборони, за словами джерела, вже завдала руйнувань цивільній інфраструктурі міста.
14:15 1 січня в Києві буде оголошене днем жалоби, повідомив міський голова Віталій Кличко. Атака на столицю 29 грудня стала найбільшою за кількістю жертв серед мирних мешканців столиці. На цей час 16 тіл загиблих дістали з-під завалів складського приміщення в Шевченківському районі. Рятувальники продовжують працювати і до завтра розбиратимуть завали.
13:50 У Дніпрі пролунав вибух: підрозділом Повітряного командування "Схід" знищено керовану авіаційну ракету Х-59.
13:25 Нині вночі Сили оборони завдали удару безпілотниками по військових об'єктах у кількох областях РФ, повідомили джерела у спецслужбах. Для атаки – тільки по військових об'єктах ворога – використали понад 70 дронів різного типу, вибухи пролунали у Москві, Бєлгороді, Тулі, Твері, а найгучніше у Брянську, де група БПЛА вдарила по заводу "Кремній Ел", що є одним із найбільших виробників електроніки для воєнної техніки РФ, зокрема ракет великої дальності та систем ППО "Панцир". Російська ППО змогла збити певну частину безпілотників, але значна кількість з них ефективно спрацювала по цілях.
13:15 В аварійний ремонт протягом доби виходили два блоки ТЕС. Один із них уже повернуто до роботи. У резерві є 2 блоки ТЕС та потужності ГАЕС. Дефіциту електроенергії в енергосистемі немає. Енергосистема збалансована. Графіки відключень електроенергії не застосовуються, повідомили в Міненерго.
12:40 Щоденний рапорт розвідки міністерства оборони Великої Британії:
Протягом 2023 року середньодобова кількість російських втрат (вбитих і поранених) в Україні зросла майже на 300 осіб на день порівняно з 2022 роком.
Збільшення середньодобових втрат, про яке повідомляє українська влада, майже напевно відображає деградацію російських збройних сил і перехід до менш якісної, але більш чисельної масової армії після "часткової мобілізації" резервістів у вересні 2022 року. Ймовірно, Росії знадобиться від п'яти до десяти років, щоб відновити когорту висококваліфікованих і досвідчених військових підрозділів.
Якщо втрати триватимуть такими ж темпами протягом наступного року, то до 2025 року Росія втратить понад пів мільйона військовослужбовців убитими і пораненими за три роки війни. Це порівняно з 70 тисячами втрат Радянського Союзу під час дев'ятирічної радянсько-афганської війни.
12:15 Протягом минулої доби російські війська із різних видів озброєння (міномети, танки, артилерія, РСЗВ, БПЛА, тактична авіація) обстріляли 128 населених пунктів на території 11 областей України, підтверджено ураження 115 об’єктів інфраструктури. За попередньою інформацією, є загиблі та поранені серед цивільного населення, кількість жертв уточнюється.
11:35 50% росіян бажають у новому році "миру, мирного неба і закінчення СВО", 6% – "перемоги", свідчать результати опитування недержавної російської соціологічної служби Russian Field, в якому респондентів питали, що б вони побажали росіянам у 2024 році. 2% респондентів назвали варіант "щоб обрали Путіна", 1% – "нового президента", 40% респондентів побажали б здоров'я, 14% – "терпіння, оптимізму, не здаватися, не сумувати", 10% – "грошей і підвищення зарплат".
11:05 Вночі російські війська атакували десятьма БпЛА типу «Shahed» із мису Чауда (Крим). Протиповітряна оборона збила п’ять безпілотників (50%) в межах Миколаївської (один БПЛА), Херсонської (два БПЛА) та Хмельницької областей. Основний удар – прифронтова зона Херсонщини.
За минулі сім днів збито 126 зі 165 (76%) запущених по Україні БПЛА.
10:35 Оцінка ситуації на фронті станом на кінець минулої доби від OSINT-групи DeepState:
• Білоруський, Сіверський та Білгородський відтинки — без змін.
• Сватівський відтинок — росіяни намагалися вчергове лізти в Синьківку і вчергове провалилися. Силами 30 ОМБр та 14 ОМБр вдалося завдати значної шкоди ворогу. Біля Іванівки втрачені позиції вдалося знову повернути давно. Східніше Тернів ворог продовжує тиск на наші позиції. Західніше Діброви було зупинено танковий удар ворога. Дійшло до того, що танки противника просто каталися в тилу, де їх вже знищували. В Серебрянському лісництві традиційно тягни-штовхай, Сили Оборони в тяжких умовах і за численної переваги ворога зуміли відстояти більшість позицій.
• Бахмутський напрямок — росіяни намагаються покращити тактичне положення біля Спірного, але суттєвого успіху не мають, а північніше села навпаки Сили Оборони зуміли їх трохи відкинути. Важка ситуація біля Богданівки, ворог продовжує розширювати зону контролю. Біля кладовища та басейну ситуація досі мінлива, але ініціатива на боці росіяна. Противник не може зайняти висоти біля Кліщіївки, проте бої тривають досі.
• Авдіївський відтинок — кожен день у Степовому починається з атаки ворожої техніки та піхоти. Сьогодні, вчора і позавчора — всі спроби було відбито. Втрати у росіян колосальні. Деякий акцент їх атак змістився північніше, де вони намагаються вийти до Бердичів. Боротьба йде за кожну посадку, тут втрати обопільно великі для обох сторін. На тижні були спроби, в тому числі танками, атакувати позиції Сил Оборони північніше Водяного та Опитного. Росіяни зайняли одну позицію і потерпіли щонайменше три невдачі при атаці, втративши і танки, і частину особового складу. Південний-захід Мар'їнки ворог атакує в бік Георгієвки. На Новомихайлівці ситуація нарешті більш-менш стабільна, хоч і не спокійна.
• Бердянський відтинок — без змін.
• Запорізький відтинок — ворог проводить чимало штурмових дій і несе значні втрати, але поки не видно, щоб особовий склад у них закінчувався.
• Таврійський відтинок — стан справ не змінюється, все те саме, що і у попередніх зведеннях. Ворог намагається просто виснажити наш гарнізон на лівому березі.
Загалом в другій половині грудня на фоні першої половини місяця ситуація дещо стабілізувалася. Росіяни продовжують стирати значні резерви. Недооцінка ворога біля Бахмута ще принесе нам свої гіркі плоди, а вдалі дії підрозділів Сил Оборони біля Степового можна назвати зразковими. Біля Тернів та Діброви росіяни ввели значні ресурси, які треба ще перемолоти.
10:05 В Одесі, Дніпрі та Запоріжжі 30 грудня оголосили днем жалоби за загиблими під час вчорашньої ракетної атаки: у Запоріжжі загинуло дев'ять людей, у Дніпрі - шість, в Одесі – чотири. У Києві загинуло 13 осіб, у Львові _ одна людина.
09:40 Оцінка Генерального штабу ЗСУ загальних бойових втрат росіян з 24.02.22 по нині:
Зі всієї наявної на початок повномасштабного вторгнення в РФ техніки за час війни знищено:
174,8% танків (з них 3,2% за минулий тиждень),
63,7% бойових броньованих машин (з них 1,0% за минулий тиждень),
187,2% автомобільної техніки (з них 3,7% за минулий тиждень),
273,7% артилерійських систем (з них 3,9% за минулий тиждень),
84,2% РСЗВ (з них 0,6% за минулий тиждень),
44,0% засобів ППО (з них 0,6% за минулий тиждень),
26,4% літаків (з них 0,2% за минулий тиждень),
36,4% гелікоптерів (з них 0% за минулий тиждень).
09:35 Станом на 8:00 в Чорному морі на бойовому чергуванні перебуває 8 російських кораблів, серед яких три носіїв крилатих ракет "Калібр", загальний залп становить до 16 ракет, попередили у Військово-морських силах ЗСУ.
09:30 Ключові висновки аналізу поточної ситуації від американського Інституту вивчення війни за минулу добу:
• Вранці 29 грудня російські війська здійснили найбільшу з початку повномасштабного вторгнення серію ударів по Україні з використанням ракет і безпілотників.
• Комплекс ударів, які російські війська завдали 29 грудня, схоже, став кульмінацією кількох місяців російських експериментів з різними комбінаціями безпілотників і ракет, а також спроб випробувати українську протиповітряну оборону.
• Росія продовжуватиме завдавати масштабні удари по Україні, намагаючись підірвати український моральний дух і знизити здатність України вести воєнні дії проти Росії. Російські війська, ймовірно, проведуть інтенсивні удари в найближчі дні новорічних свят, як вони це робили минулого року, намагаючись підірвати моральний дух українців. Російські війська все ще можуть вирішити завдати масштабних ударів по українській енергетичній інфраструктурі в найближчі місяці, хоча ISW все ще оцінює, що спроби Росії зламати волю України до боротьби навряд чи матимуть успіх. Російські війська, ймовірно, також мають намір завдати ударів по житлових районах, щоб викликати суспільне невдоволення у зв'язку з регулярними інформаційними операціями, які мають на меті використати і посилити соціальну напругу в Україні.
• Нинішні російські запаси ракет і безпілотників та темпи їх виробництва, ймовірно, не дозволяють російським військам здійснювати регулярні широкомасштабні ракетні удари, але, ймовірно, дозволяють здійснювати регулярні удари з безпілотників, що може пояснити нещодавню тенденцію російських ударів по Україні. Заступник начальника ГУР України генерал-майор Вадим Скібіцький заявив 6 листопада, що у жовтні 2023 року російські війська виробили 115 високоточних ракет великої дальності, у тім числі 30 крилатих ракет "Іскандер-М", 12 крилатих ракет "Іскандер-К", 20 крилатих ракет "Калібр", 40 крилатих ракет Х-101, 9 крилатих ракет Х-32 та 4 балістичні ракети "Кинджал". Скібіцький також заявив 6 листопада, що в листопаді російські війська мали в резерві загалом 870 високоточних оперативно-стратегічних і стратегічних ракет і що ця кількість зросла на 285 ракет у період з серпня по листопад. Хоча українські офіційні особи нещодавно заявили, що російські війська частково відновили свої запаси крилатих ракет, заяви Скібіцького про нещодавні обсяги російських ракетних резервів і щомісячні темпи виробництва вказують на те, що російські війська не здатні витримати повторні великомасштабні ракетні удари, які можна порівняти з серією ударів 29 грудня. Наприклад, під час ударів 29 грудня, які включали п'ять ракет "Кинжал", було використано приблизно місячний обсяг виробництва цієї системи, про який повідомляється в Росії. Росія здатна виробляти безпілотники "Шахед-136/131" значно швидше, однак переважно завдяки створенню і розширенню заводу з виробництва безпілотників у особливій економічній зоні "Алабуга" в Республіці Татарстан. Інститут науки і міжнародної безпеки повідомив 13 листопада, що навіть після місячної затримки виробництва завод в Алабузі планує випустити 1400 безпілотників "Шахед-136" в період з лютого по жовтень 2023 року та загалом 6000 безпілотників до вересня 2025 року. [28] Таким чином, російські війська, ймовірно, зможуть завдавати більш послідовні удари "шахедами", ніж ракетні удари, про що раніше заявляли українські офіційні особи.
• Зусилля Кремля щодо достатньої мобілізації російської оборонно-промислової бази на забезпечення воєнних цілей, включно зі завданням широкомасштабних ударів, можуть бути успішнішими, ніж раніше оцінювали західні політики, частково завдяки здатності Росії закуповувати військову техніку у своїх партнерів і перерозподілу російських ресурсів для цілей військового виробництва.
• Російські війська, ймовірно, регулярно намагаються відвести і зафіксувати обмежені українські системи протиповітряної оборони від фронту, і російські удари 29 грудня відповідають нещодавнім свідченням того, що українська протиповітряна оборона може створювати суттєві труднощі для російських авіаційних операцій уздовж лінії фронту. Україні не вистачає систем протиповітряної оборони, необхідних для рівномірного прикриття всієї території України, і російські сили, ймовірно, провели послідовну серію ударів, навіть якщо і з низькою інтенсивністю, частково для того, щоби змусити українські сили зосередити ці системи ППО на захисті великих населених пунктів, віддалених від фронту, замість того, щоб забезпечувати прикриття військових операцій. За повідомленнями, російські війська зменшили свою авіаційну активність після того, як українські сили збили три російські Су-34 на півдні України в період з 21 по 22 грудня, що супроводжувалося помітним зниженням темпів російських наземних операцій на східному (лівому) березі Херсонської області. Російські війська покладалися на масове використання планерних бомб, скинутих з пілотованих літаків, для підтримки операцій в Херсонській області та на сході України, ймовірно, через повідомлення про здатність України придушувати російську артилерію великої дальності і збивати російські гелікоптери. Здатність України придушувати російську авіацію навіть на обмежених ділянках фронту, ймовірно, створить значні оперативні обмеження для російських збройних сил. Більш активне використання російськими військовими ракет під час удару 29 грудня, ймовірно, частково має на меті відновити тиск на обмежену парасольку ППО України і перешкодити українському командуванню передислокувати системи ППО з тилу до фронту.
• Західна допомога залишається життєво важливою для спроможності України захищатися від російських ударів, і припинення такої допомоги, ймовірно, створить умови для розширення російської повітряної кампанії в Україні.
• Західні лідери здебільшого розглядають масований російський удар як свідчення того, що максималістські цілі Путіна в Україні залишаються незмінними – це відповідає давній оцінці Інституту вивчення війни про те, що Путін насправді не зацікавлений у припиненні вогню або будь-якому врегулюванні конфлікту в Україні шляхом переговорів.
• Міністерство оборони Росії оголосило 29 грудня про завершення осіннього призовного циклу 2023 року, який розпочався 1 жовтня.
• Росія продовжує примусову інтеграцію окупованих районів України в російську систему, використовуючи соціальні послуги та проєкти з відновлення інфраструктури.
09:05 Інтенсивність російських атак (за даними зведень Генерального штабу ЗСУ):
08:55 Інтенсивність російських ракетних та авіаційних ударів і обстрілів з реактивних систем залпового вогню по позиціях наших військ та населених пунктах (за даними зведень Генерального штабу ЗСУ):
08:45 Ранкове зведення Генерального штабу ЗСУ:
30.12.2023Протягом минулої доби відбулося 56 бойових зіткнень. Загалом ворог завдав 150 ракетних та 74 авіаційні удари, здійснив 84 обстріли з реактивних систем залпового вогню по позиціях наших військ та населених пунктах. Внаслідок російських терористичних атак, на жаль, є загиблі та поранені серед цивільного населення. Руйнувань та пошкоджень зазнали приватні житлові будинки та інша цивільна інфраструктура.
Вночі російські окупанти вчергове атакували Україну, застосувавши 10 БпЛА типу “Shahed-136/131”. Нашою протиповітряною обороною 5 ударних дронів знищено.
Авіаційних ударів зазнали: Синьківка, Іванівка, Петропавлівка, Курилівка, Берестове Харківської області; Макіївка, Невське, Серебрянське лісництво Луганської області; Терни, Серебрянка, Олександропіль, Новобахмутівка, Новомихайлівка Донецької області; Оріхів Запорізької області.
Під артилерійським вогнем опинилися близько 110 населених пунктів Чернігівської, Сумської, Харківської, Луганської, Донецької, Запорізької Херсонської та Миколаївської областей.
В зоні відповідальності ОСУВ “Північ” на Волинському та Поліському напрямках оперативна обстановка залишається без суттєвих змін.
На Сіверському та Слобожанському напрямках противник зберігає військову присутність у прикордонних районах, проводить активну диверсійну діяльність з метою недопущення перекидання наших військ на загрозливі напрямки, нарощує щільність мінно-вибухових загороджень вздовж державного кордону в бєлгородській області.
В зоні відповідальності ОСУВ “Хортиця” на Куп’янському напрямку українські захисники відбили 7 атак ворога біля Синьківки Харківської області, де противник безуспішно намагався прорвати оборону наших військ.
На Лиманському напрямку ворог наступальних (штурмових) дій не вів.
На Бахмутському напрямку наші воїни відбили 2 атаки окупантів в районах Богданівки та Андріївки Донецької області.
В зоні відповідальності ОСУВ “Таврія” на Авдіївському напрямку українські захисники продовжують стримувати ворога, який не полишає спроб оточити Авдіївку. Наші воїни стійко тримають оборону, завдаючи загарбникам значних втрат. Так, Сили оборони протягом минулої доби відбили 8 атак ворога в районах Степового, Авдіївки та 21 атаку біля Сєверного, Первомайського та Невельського Донецької області.
На Мар’їнському напрямку Сили оборони продовжують стримувати ворога в районах Мар’їнки та Новомихайлівки Донецької області, де відбито 9 атак.
На Шахтарському напрямку окупанти наступальних (штурмових) дій не вели.
На Запорізькому напрямку Сили оборони відбили 2 атаки противника західніше та північно-західніше Вербового Запорізької області.
У зоні відповідальності ОСУВ “Одеса” на Херсонському напрямку наші воїни надалі продовжують заходи із розширення плацдарму. Незважаючи на значні втрати, ворог не полишає спроб вибити українські підрозділи із займаних позицій. Так протягом минулої доби противник здійснив понад 10 безуспішних штурмових дій.
Водночас Сили оборони України продовжують активними діями завдавати окупаційним військам втрат в живій силі та техніці, виснажують ворога вздовж всієї лінії фронту.
Протягом минулої доби наша авіація завдала ударів по 10 районах зосередження особового складу, озброєння та військової техніки та по 3 зенітно-ракетних комплексах противника.
Підрозділи ракетних військ уразили 2 райони зосередження особового складу, озброєння та військової техніки, 3 артилерійські засоби, 5 складів боєприпасів та ще 2 інші важливі цілі противника.
В окупаційних військах рф фіксуються непоодинокі випадки відмов військовослужбовців від виконання злочинних наказів та участі у бойових діях. Так, 19 грудня цього року з тимчасово окупованої території Луганської області на територію рф під конвоєм співробітників військової поліції відправлено 43 військовослужбовці зі складу 150-ої мотострілецької дивізії збройних сил рф, які відмовились від участі у бойових діях.