20:40 Передачу Україні літаків Gripen також потрібно буде погоджувати з іншими країнами, пояснив заступник керівника Офісу Президента Андрій Сибіга в ефірі телемарафону: "Навіть в таких літаках, як Gripen, є певні складові, які вимагають згоди інших союзників. Завжди це процес, і ми, власне, перебуваємо в такому процесі. Зараз ми вже на етапі переведення в практичну площину питань, пов'язаних з літаками.
19:15 Вечірнє зведення Генерального штабу ЗСУ:
Протягом доби ворог завдав 5 ракетних та 44 авіаційні удари, здійснив 17 обстрілів з реактивних систем залпового вогню по позиціях наших військ та населених пунктах. Внаслідок російських терористичних атак, на жаль, є загиблі та поранені серед цивільного населення. Руйнувань зазнали житлові будинки та інша цивільна інфраструктура.
Ймовірність завдання ракетних та авіаційних ударів по всій території України залишається високою.
Протягом доби відбулось 26 бойових зіткнень.
На Волинському та Поліському напрямках оперативна обстановка без суттєвих змін.
На Сіверському та Слобожанському напрямках противник завдав авіаційного удару в районі Костянтинівки Сумської області. Ворог здійснив мінометні та артилерійські обстріли понад 15 населених пунктів, це, зокрема, Карповичі, Блешня Чернігівської області; Костянтинівка, Миропільське, Попівка Сумської області та Вільча, Лошакове, Гатище, Охримівка Харківської області.
На Куп’янському напрямку противник завдав авіаційного удару в районі Кислівки Харківської області. Артилерійських і мінометних обстрілів противника зазнали населені пункти Кучерівка, Петропавлівка, Кислівка Харківської області.
На Лиманському напрямку ворог завдав авіаційних ударів в районах Білогорівки, Серебрянського лісництва Луганської області та Тернів Донецької області. Артилерійських обстрілів противника зазнали близько 10 населених пунктів, зокрема, Невське, Білогорівка Луганської області та Верхньокам'янське, Спірне, Роздолівка Донецької області.
На Бахмутському напрямку противник вів безуспішні наступальні дії в районах північніше Богданівки, північніше та південніше Кліщіївки Донецької області. Завдав авіаційного удару в районі Кліщіївки Донецької області. Від ворожих артилерійських обстрілів противника постраждали понад 10 населених пунктів, серед них Кліщіївка, Біла Гора, Богданівка Донецької області.
На Авдіївському напрямку артилерійських обстрілів зазнали населені пункти Новокалинове, Авдіївка, Сєверне, Карлівка Донецької області.
На Мар’їнському напрямку Сили оборони продовжують стримувати наступ російських військ в районі Мар’їнки Донецької області. Ворог завдав авіаційних ударів в районах Красногорівки, Новомихайлівки Донецької області. Артилерійських обстрілів зазнали населені пункти Красногорівка, Мар’їнка, Побєда, Катеринівка, Новомихайлівка Донецької області.
На Шахтарському напрямку ворог здійснив безуспішні спроби відновити втрачене положення в районі Урожайного. Завдав авіаційного удару в районі Великої Новосілки. Артилерійських обстрілів зазнали Водяне, Вугледар, Пречистівка, Золота Нива, Благодатне, Урожайне Донецької області.
На Запорізькому напрямку противник завдав авіаційних ударів в районах Малої Токмачки, Роботине Запорізької області. Від артилерійських обстрілів противника постраждали понад 15 населених пунктів, серед них Новодарівка, Полтавка, Малинівка, Гуляйполе, Новоданилівка, Кам'янське Запорізької області.
На Херсонському напрямку від артилерійських обстрілів противника постраждали понад 10 населених пунктів, серед них Токарівка, Дудчани, Велетенське Херсонської області.
Водночас, Сили оборони України продовжують ведення наступальної операції на Мелітопольському та Бердянському напрямках, закріплюються на досягнутих рубежах, здійснюють заходи контрбатарейної боротьби.
Авіація сил оборони протягом доби завдала 7 ударів по районах зосередження особового складу, озброєння та військової техніки противника та 1 по зенітно-ракетному комплексу.
Підрозділи ракетних військ і артилерії протягом доби уразили 5 артилерійських засобів на вогневих позиціях, 3 пункти управління та 3 засоби протиповітряної оборони противника.
19:00 Пост Міністерства оборони України:
Жорна нашої помсти мелють повільно...
Але неухильно...
Міністерство оборони України
18:27 Росія наближається до того критичного моменту, коли їй вже не вистачатиме достатньої кількості озброєння для продовження військових операцій, заявив полковник Петро Черник в ефірі телемарафону, передусім із бронетанковою зброєю – оскільки в них залишився один "Уралвагонзавод", який виробляє танки, зокрема Т-90, в обсягах заледве сягає 300 штук річно. Продукувати нові артилерійські установки, такі як 2С19 "Мста-С", росіяни не зможуть: "У них залишилося лише шість-вісім верстатів, котрі можуть висвердлювати стволи".
До "технологічного упадку" рухається літак Ту-95МС, кожне підняття якого в повітря – це навантаження на саму конструкцію: "Так, у них є близько 60 цих машин. За методом канібалізму будуть ліпити якісь такі, що зможуть бути функціональні".
За словами Черника, у стратегічному плані в росіян "все йде вниз", окрім ракетного озброєння: "Отут, на превеликий жаль, вони змогли поставити на конвеєр в межах до 100 ракет і за принципом "виготовили – застосували" будуть нас тероризувати до кінця цієї війни".
Водночас Черник зауважив: враховуючи те, що за 1,5 року Збройними Силами України було знищено понад чотири тисячі танків та понад вісім тисяч бойових броньованих машин, то "ми розуміємо, що такі самі показники у них ще є на складах, а навіть більше. І це все доведеться знищити".
17:11 Україна не планує втручатися в роботу Курської атомної електростанції, запевнив секретар Ради національної безпеки і оборони України Олексій Данілов. Натомість дії російської сторони непередбачувані, російський диктатор Путін "на початку своєї діяльності підривав у себе вдома будинки з живими людьми, тому від них можна очікувати все, що завгодно. Ми атакуємо ті об’єкти, які мають безпосереднє відношення до військової справи, і тут не маємо питати ні в кого дозволу. Робимо ми це нашою зброєю, яка з кожним днем стає все краща і краща".
16:34 Україна наполягатиме на передачі Швецією винищувачів Gripen, заявив Президент України Володимир Зеленський на спільному брифінгу з прем’єр-міністром Швеції Ульфом Крістерссоном. У рамках візиту Президента України до Швеції це одна із ключових тем переговорів:
"Це гордість Швеції. Я впевнений, що Гріпени можуть зробити нашу свободу значно більш захищеною. Тестові випробування Гріпенів за участі українців – наших пілотів, уже почалися. Сьогодні ми детально обговорили майбутні кроки щодо можливості відкрити тематику отримання шведських Гріпенів".
16:00 Збільшилася відома кількість жертв російського обстрілу Чернігова – семеро загиблих та 117 постраждалих, повідомив в.о. міського голови Ломако.
15:49 95% БПЛА Shahed-136, випущених росіянами по Україні у серпні, були знищені, підрахував військовий експерт Олександр Коваленко (121 з 128); у липні цей показник був на рівні 83% (205 з 246), у червні – 84% (166 з 197), у травні – 91% (377 із 413).
15:32 Вранці безпілотники атакували російський військовий аеродром Сольці у Новгородській області на віддалі 660 км від кордону з Україною. Український телеграм-канал Monitor пише, що пошкоджено два дальні стратегічні бомбардувальники-ракетоносці Ту-22М3, здатні нести гіперзвукові крилаті ракети Х-22.
14:45 На околиці Києва пролунали вибухи, пізніше міністр внутрішніх справ Ігор Клименко пояснив, що експерти Державного науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС проводили експертизу вибухонебезпечних предметів, які детонували.
14:21 Російська армія завдала ракетного удару по драмтеатру в центрі Чернігова, коли там проводилася виставка дронів і зустріч їхніх виробників та навчальних шкіл з аеророзвідки. Про захід було публічно повідомлено, але точне місце проведення знали лише його учасники, пише Марія Берлінська.
13:59 Внаслідок ракетного удару росіян по драмтеатру в Чернігові наразі відомо про 6 загиблих, зокрема дитину, і 42 поранених, повідомив міністр внутрішніх справ Ігор Клименко в ефірі телемарафону.
13:39 Президент Володимир Зеленський повідомив про робочий візит разом із першою леді до Швеції. Плануються зустрічі з премʼєр-міністром Ульфом Крістерссоном, королем Карлом XVI, королевою Сільвією, спікером Андреасом Норленом та головами парламентських партій. Широкий порядок денний, але топ-пріоритет – оборонна співпраця, зокрема потужні шведські CV-90, також і виробництво CV-90 в Україні.
12:21 Російські війська вранці вдарили по центру Чернігова, ймовірно, балістичною ракетою. Є поранені та загиблі, повідомляє "Суспільне".
12:10 Протягом минулої доби російські війська із різних видів озброєння (міномети, танки, артилерія, РСЗВ, БПЛА, тактична авіація) обстріляли 125 населених пунктів на території 11 областей України, підтверджено ураження 123 об’єктів інфраструктури. За попередньою інформацією, є загиблі та поранені серед цивільного населення, кількість жертв уточнюється.
12:00 "Укрзалізниця" відкрила продаж квитків на новий міжнародний поїзд №119/120 Київ – Холм, який курсуватиме з 3 вересня, повідомила "Укрзалізниця".
Відправлення з Києва о 06:28, з Рiвного – об 11:27, з Ковеля – о 13:31, прибуття до Холма – о 17:27. З Холма польський інтерсіті IC21100 відправляється до Варшави о 18:12, прибуває у Варшаву о 21:02.
Зворотне відправлення з Холма о 10:23 (інтерсіті IC12100 відправляється з Варшави о 06:05 і прибуває до Холма о 08:42), прибуття до Києва о 22:45.
11:23 Станом на 10:00 в Чорному морі на бойовому чергуванні перебуває 6 російських кораблів, серед яких немає носіїв крилатих ракет "Калібр", повідомили у Військово-морських силах ЗСУ.
11:11 На Бахмутському напрямку Сили оборони продовжують тиснути на ворога, утримувати ініціативу і вражати його, повідомив речник Східного угруповання військ ЗСУ Сергій Череватий в ефірі телемарафону: "Ворог намагається потужно відбивати наші атаки, передусім використовуючи артилерію. За цю добу ворог здійснив 578 обстрілів, 10 авіанальотів. Загалом відбулося 11 боєзіткнень, в ході яких ми знищили 75 окупантів, 152 зазнали поранення, трьох взяли в полон. Крім того, було знищено 2 ворожі бронеавтомобілі, бойову машину піхоти, бойову машину десанту, самохідну артилерійську установку "Гіацинт", один самохідний міномет "Тюльпан", гаубицю Д-30, склад з боєприпасами, склад з паливо-мастильними матеріалами, радіолокаційну станцію "Зоопарк" і 2 безпілотники.
10:37 Російські війська відчувають логістичне "провалля" і починають економити снаряди, відзначила начальниця Об'єднаного координаційного пресцентру Сил оборони півдня Наталія Гуменюк в ефірі телемарафону: у деякі дні минулого тижня "провалля" в показниках обстрілів було до 40 обстрілів на добу, а зараз окупанти намагаються знову підтягнути цей показник до 80, "але при цьому кількість снарядів у цих обстрілах значно менша, ніж та, яка була в минулі тижні, попередні, коли вони обстрілювали 70–80 обстрілів на добу і використовували 500 і більше снарядів. Зараз на рівні 80 обстрілів вони використовують 300 снарядів, до прикладу".
10:00 Щоденний рапорт розвідки міністерства оборони Великої Британії:
Протягом останнього тижня більша частина лінії фронту залишалася статичною. Однак на півдні українські війська продовжили просування вздовж річки Мокрі Яли, звільнивши, незважаючи на запеклий опір з боку росіян, село Урожайне.
На півночі російські війська продовжували зондувальні атаки в районі Куп'янська, але не досягли значних успіхів.
По всьому фронту обидві сторони стикаються зі схожими проблемами: намагаються розгромити добре укріплені позиції, маючи при цьому обмежені сили, щоб розпочати нові атаки.
09:55 Російські війська атакували дронами-камікадзе один з інфраструктурних об'єктів на Житомирщині, внаслідок падіння уламків виникла пожежа, повідомив начальник Житомирської ОВА Віталій Бунечко. Жертв і постраждалих немає.
09:50 Вночі Хмельниччина знову була атакована ворогом, у кількох селах Хмельницького району вибуховою хвилею пошкоджено 30 будинків, вибито вікна і двері в 32 домоволодіннях, повідомив перший заступник начальника обласної військової адміністрації Сергій Тюрін. Дві жінки були поранені уламками скла, ще шестеро людей звернулися до лікарні в шоковому стані.
09:45 Оцінка Генерального штабу ЗСУ загальних бойових втрат росіян з 24.02.22 по нині:
Зі всієї наявної на початок повномасштабного вторгнення в РФ техніки за час війни знищено:
127,0% танків (з них 1,2% за минулий тиждень),
48,6% бойових броньованих машин (з них 0,5% за минулий тиждень),
127,9% автомобільної техніки (з них 2,2% за минулий тиждень),
169,2% артилерійських систем (з них 4,5% за минулий тиждень),
64,1% РСЗВ (з них 0,1% за минулий тиждень),
34,6% засобів ППО (з них 0,6% за минулий тиждень),
25,2% літаків (з них 0% за минулий тиждень),
35,5% гелікоптерів (з них 0,3% за минулий тиждень).
09:40 Вночі росіяни атакували з північного напрямку з району Курська 17 БпЛА «Shahed-136/131», 15 з них знищено силами та засобами Повітряних сил у взаємодії з ППО інших складових Сил оборони України у північних та центральних, а також і західних областях, повідомили в командуванні Повітряних сил ЗСУ.
09:30 Ключові висновки аналізу поточної ситуації від американського Інституту вивчення війни за минулу добу:
• Газета The Washington Post повідомила 17 серпня, що за оцінками американської розвідки український контрнаступ не зможе досягти Мелітополя на заході Запорізької області і не досягне своєї головної мети – розірвання російського сухопутного коридору до Криму. Як повідомляється, у неперевіреній оцінці розвідки йдеться, що ефективні російські оборонні операції та щільні мінні поля стримували і стримуватимуть українське просування. Як повідомляється, анонімні офіційні особи США заявили, що українські сили просунуться в межах кількох миль від Мелітополя, але не далі. Просування України в межах кількох миль від Мелітополя призведе до того, що критично важливі автомобільні та залізничні сполучення, на які Росія покладається для постачання своїх сил, потраплять у зону дії українських артилерійських систем, серйозно підірвавши здатність Росії продовжувати їх використовувати з цією метою. З опублікованих звітів незрозуміло, чому аналітики американської розвідки дійшли висновку, що захоплення Мелітополя є єдиним способом, яким Україна може розірвати російський сухопутний коридор. Фактично ISW оцінило, що Україна має багато варіантів переривання критично важливих російських наземних комунікацій уздовж північного узбережжя Азовського моря, лише одним із яких є захоплення Мелітополя. Зокрема, 15 серпня держсекретар США Ентоні Блінкен висловив думку, яка відрізняється від передбачуваної оцінки розвідки, заявивши, що перспективи контрнаступу України для досягнення значних «стратегічних здобутків» залишатимуться неясними принаймні місяць або довше.
• Наразі передчасно робити висновки про загальний успіх українських контрнаступальних операцій, що тривають на кількох напрямках і переслідують кілька різних цілей. ISW постійно оцінює, що український контрнаступ буде тривалою нелінійною серією операцій, які, ймовірно, продовжуватимуть відбуватися у фазах різного темпу. Український контрнаступ не є окремим набором запланованих операцій, і поточні контрнаступальні операції, ймовірно, створюють більш сприятливі умови для більших значущих операцій. ISW продовжує оцінювати, що українські контрнаступальні операції значно погіршують оборону російських сил і що загальне ослаблення лінії російської оборони створює можливості для того, щоб будь-який український прорив став потенційно значущим в оперативному плані.
• 18 серпня українські війська продовжували наступальні операції щонайменше на трьох ділянках фронту і, як повідомляється, просунулися далі в районі Роботиного на заході Запорізької області. У Генштабі України повідомили, що українські війська продовжують наступальні дії на Бахмутському, Бердянському та Мелітопольському напрямках. Геолокаційні кадри, опубліковані 17 і 18 серпня, показують, що українські сили утримують позиції в північно-східній частині Роботиного (10 км на південь від Оріхова), звідки, як раніше стверджували російські джерела, російські сили мали витіснити українські сили. Відео підтверджує, що нещодавнє просування України в районі Роботиного, ймовірно, було тактично значущим, і ISW раніше оцінювало, що таке просування, ймовірно, відображає значну деградацію російських сил, які захищають цей район. 18 серпня російські мілблогери заявили, що українські сили контролюють північну частину Роботиного та проводили штурм у невизначених районах на південь і південний схід від населеного пункту після того, як російські війська "тимчасово відійшли" з самого Роботиного, суґеруючи, що українські сили просунулися далі в цьому районі. Відносна швидкість цього передбачуваного просування українських військ свідчить про те, що райони на північ від населеного пункту могли бути сильніше заміновані, ніж райони, куди зараз намагаються просунутися українські сили. Геолокаційні кадри, опубліковані 18 серпня, також показують, що українські сили досягли незначних успіхів на південь від Урожайного в районі межі Донецької та Запорізької області.
• Кремль активізував зусилля, щоб посилити свій довгостроковий контроль над російським інформаційним простором, ставлячи під загрозу довіру до російських джерел, які інформують Захід про реалії бойових дій в Україні. Контроль Кремля над контентом мілблогерів замінить тактичні й оперативні звіти про війну в Україні кремлівськими наративами та зробить точне висвітлення реалій на полі бою складнішим.
• Речник українського оперативного командування "Південь" капітан першого рангу Наталія Гуменюк спростувала заяви Росії про те, що російська влада належним чином відремонтувала міст Чонгар після українського удару 6 серпня. Гуменюк заявила, що російські чиновники продовжують ремонт на мостах через Чонгар та Генічеськ і що вони відчувають труднощі з ремонтом через брак відповідних спеціалістів, готових виїжджати в небезпечні зони. Гуменюк повідомила, що російські війська намагаються використовувати альтернативні понтонні переправи на Чонгарському та Генічеському мостах для транспортування великих вантажів техніки, оскільки мости наразі не можуть витримувати великих вантажів. Гуменюк також заявила, що російська військова логістика продовжує спиратися на трасу М-17 (Армянськ–Олешки). Заява Гуменюк про те, що російські сили продовжують використовувати альтернативну понтонну переправу на мості Чонгар для важких вантажів, вказує на те, що російська влада, ймовірно, вибрала швидкий короткочасний ремонт на мосту замість тривалого капітального ремонту. Російська влада, ймовірно, вирішила надати перевагу частковому відкриттю критичних наземних ліній комунікацій над повним ремонтом мостів, які підтримують важливий військовий і цивільний транспорт.
• Російські війська 18 серпня вели наступальні дії на лінії Куп’янськ–Сватове–Кремінна, поблизу Бахмута, на лінії Авдіївка – місто Донецьк, на межі Донецької та Запорізької областей і на окремих ділянках просунулися вперед.
• Глава Росгвардії Золотов нібито намагається усунути з посади міністра оборони Шойґу. Російський адвокат Качур, якого слідчий комітет Росії заочно звинуватив у розтраті та хабарництві у 2022 році, стверджуючи, що володіє інсайдерською інформацією про внутрішню політику Кремля, повідомив, що Золотов сподівався замінити Шойґу на "одного зі своїх колишніх підлеглих і колишніх ад’ютантів Путіна" – можливо, мається на увазі нинішній губернатор Тульської області Дюмін. Джерело стверджувало, що нещодавній законопроєкт, який дозволяє росгвардії отримувати важку військову техніку, був компенсацією Кремля Золотову за відсіч його спробам усунути Шойґу. Інше російське інсайдерське джерело стверджувало 3 серпня, що Дюмін також намагається усунути Шойґу з посади міністра оборони.
09:01 Інтенсивність бойових зіткнень та російських ударів за даними зведень Генерального штабу ЗСУ:
08:45 Ранкове зведення Генерального штабу ЗСУ:
Сьогодні вночі російська федерація завдала чергового авіаційного удару по Україні застосувавши іранські ударні дрони “Shahed-136/131”. Інформація щодо наслідків цієї терористичної атаки наразі уточнюється.
Протягом минулої доби ворог завдав 3 ракетних та 41 авіаційний удар, здійснив 74 обстріли з реактивних систем залпового вогню по позиціях наших військ та населених пунктах. Внаслідок російських терористичних атак, на жаль, є загиблі та поранені серед цивільного населення. Руйнувань зазнали житлові будинки та інша цивільна інфраструктура.
Ймовірність завдання ракетних та авіаційних ударів по всій території України залишається високою.
Протягом минулої доби відбулось 36 бойових зіткнень.
На Волинському та Поліському напрямках оперативна обстановка без суттєвих змін.
На Сіверському та Слобожанському напрямках противник завдав авіаційних ударів в районах Червоної Зорі та Ветеринарного Харківської області. Ворог здійснив мінометні та артилерійські обстріли понад 25 населених пунктів, це, зокрема, Карповичі, Грем’яч Чернігівської області; Середина-Буда, Рожковичі, Водолаги Сумської області та Стрілеча, Вовчанськ, Красний Яр, Землянки на Харківщині.
На Куп’янському напрямку противник вів безуспішні наступальні дії в районі Синьківки Харківської області. Завдав авіаційних ударів в районах Курилівки, Кислівки та Глушківки Харківської області. Артилерійських і мінометних обстрілів противника зазнали такі населені пункти: Кам'янка, Красне Перше, Масютівка, Кислівка, Берестове Харківської області.
На Лиманському напрямку завдав авіаційних ударів в районах Білогорівки Луганської області та Спірного Донецької області. Артилерійських обстрілів противника зазнали близько 15 населених пунктів, зокрема, Невське, Кремінна, Білогорівка Луганської області та Торське, Свято-Покровське, Спірне, Роздолівка Донецької області.
На Бахмутському напрямку противник вів безуспішні наступальні дії в районах східніше Білої Гори та Торецька Донецької області. Завдав авіаційних ударів в районах Кліщіївки та Андріївки Донецької області. Від ворожих артилерійських обстрілів противника постраждали понад 15 населених пунктів, серед них Оріхово-Василівка, Бахмут, Біла Гора, Диліївка, Плещіївка, Нью-Йорк Донецької області.
На Авдіївському напрямку противник вів безуспішні наступальні дії в районах Новокалинова та Авдіївки Донецької області. Артилерійських обстрілів зазнали понад 15 населених пунктів, серед них Новокалинове, Тоненьке, Сєверне, Невельське, Нетайлове, Карлівка Донецької області.
На Мар’їнському напрямку сили оборони продовжують стримувати наступ російських військ в районах Мар’їнки та Красногорівки Донецької області. Ворог завдав авіаційного удару в районі Красногорівки Донецької області. Артилерійських обстрілів зазнали понад 10 населених пунктів, серед них Гостре, Мар'їнка, Новомихайлівка, Костянтинівка, Антонівка Донецької області.
На Шахтарському напрямку ворог завдав авіаційного удару в районі Старомайорська. Артилерійських обстрілів зазнали понад 10 населених пунктів, серед них Вугледар, Пречистівка, Велика Новосілка, Благодатне, Урожайне, Рівнопіль Донецької області.
На Запорізькому напрямку противник завдав авіаційних ударів в районах Малої Токмачки та Роботине Запорізької області. Від артилерійських обстрілів противника постраждали понад 20 населених пунктів, серед них Левадне, Затишшя, Новоандріївка, Степове, П'ятихатки, Плавні Запорізької області.
На Херсонському напрямку Від артилерійських обстрілів противника постраждали понад 15 населених пунктів, серед них Михайлівка, Антонівка, Херсон, Дніпровське Херсонської області та Очаків Миколаївської області.
Водночас, Сили оборони України продовжують ведення наступальної операції на Мелітопольському та Бердянському напрямках, закріплюються на досягнутих рубежах, здійснюють заходи контрбатарейної боротьби.
Авіація сил оборони протягом минулої доби завдала 10 ударів по районах зосередження особового складу, озброєння та військової техніки противника та 1 удар по ворожому зенітно-ракетному комплексу.
Підрозділи ракетних військ і артилерії протягом минулої доби уразили 2 райони зосередження особового складу, озброєння та військової техніки противника, 4 артилерійські засоби на вогневих позиціях, 2 пункти управління та 2 станції радіоелектронної боротьби противника.
19.08.2023