539-й день війни Росії в Україні. Хроніка

21:51 Контейнеровоз Joseph Schulte, котрий першим після виходу Росії з "зернової ініціативи" вийшов із Одеси у бік Середземного моря, дійшов до територіальних вод Румунії, повідомив директор Інституту стратегічних чорноморських досліджень Андрій Клименко. "Лінія треку судна дозволяє зробити висновок, що він йшов новим коридором і лише двічі на коротких відрізках маршруту виходив за межі територіального моря України. Цим доведено, що "зерновий коридор" з українських портів можливий без Росії", – прокоментував Клименко.

 

 

 

20:19 Найголовніше завдання України після виходу з Одеси першого після припинення "зернової ініціативи" судна є гарантування безпеки суден та екіпажів, заявив перший заступник міністра аграрної політики Тарас Висоцький. "Нам важливо в цій ситуації гарантувати питання безпеки для суден та їхніх екіпажів. Дійсно, наші військові проклали маршрут і дозволили вихід суден, які були заблоковані там раніше і які не потрапляють у зернову ініціативу. Надалі буде проведено чіткий аналіз, як відбуватиметься цей процес, і, відповідно, наступні кроки", - сказав Висоцький в етері телемаратону. Він нагадав, що в держбюджеті України на поточний рік передбачено 20 млрд грн для страхування суден, які будуть готові експортувати сільгосппродукцію з чорноморських портів. "Крок за кроком Україна робить усе можливе в рамках своїх ресурсів для того, щоб забезпечити експорт Чорним морем української сільгосппродукції", - прокоментував він вихід контейнеровоза Joseph Schulte з порту "Одеса". Судно під прапором Гонконгу прямує встановленим для цивільних суден тимчасовим коридором.

 

 

19:15 Вечірнє зведення Генштабу ЗСУ:

 

Протягом доби ворог завдав 7 ракетних та 67 авіаційних ударів, здійснив 30 обстрілів з реактивних систем залпового вогню по позиціях наших військ та населених пунктах. Внаслідок російських терористичних атак, на жаль, є загиблі та поранені серед цивільного населення, зокрема й діти. Руйнувань зазнала портова інфраструктура на Одещині, а також житлові будинки та інша цивільна інфраструктура.

Сьогодні нашою протиповітряною обороною знищено 2 крилаті ракети Х-59 та 13 ворожих БпЛА “Shahed-136/131”.

Ймовірність завдання ракетних та авіаційних ударів по всій території України залишається високою.

Протягом доби відбулось понад 15 бойових зіткнень.

На Волинському та Поліському напрямках оперативна обстановка без суттєвих змін.

На Сіверському та Слобожанському напрямках противник здійснив мінометні та артилерійські обстріли понад 15 населених пунктів, це, зокрема, Тимоновичі, Блешня Чернігівської області; Шалигине, Попівка, Миропілля Сумської області та Одноробівка, Стогнії, Уди, Зелене, Гатище на Харківщині.

На Куп’янському напрямку противник вів безуспішні наступальні дії в районі Сеньківки Харківської області. Артилерійських і мінометних обстрілів противника зазнали населені пункти Вільшана, Петропавлівка, Чернещина Харківської області.

На Лиманському напрямку артилерійських обстрілів противника зазнали близько 20 населених пунктів, зокрема, Невське, Діброва, Білогорівка Луганської області та Сівесрьк, Верхньокам’янське, Свято-Покровське, Виїмка Донецької області.

На Бахмутському напрямку противник вів безуспішні наступальні дії в районі Богданівки Донецької області. Від ворожих артилерійських обстрілів противника постраждали понад 15 населених пунктів, серед них Оріхово-Василівка, Григорівка, Богданівка, Калинівка, Іванівське, Ступочки Донецької області.

На Авдіївському напрямку під щільним вогнем авіації та артилерії противника, наші захисники продовжують стримувати наступ російських військ в районі Авдіївки Донецької області. Артилерійських обстрілів зазнали понад 10 населених пунктів, серед них Олександропіль, Новокалинове, Авдіївка, Сєверне, Первомайське, Невельське Донецької області.

На Мар’їнському напрямку Сили оборони продовжують стримувати наступ російських військ в районі міста Мар’їнка Донецької області. Ворог завдав авіаційного удару в районі Новомихайлівки Донецької області. Артилерійських обстрілів зазнали понад 10 населених пунктів, зокрема, Красногорівка, Мар’їнка, Новомихайлівка, Костянтинівка, Катеринівка та Курахове Донецької області.

На Шахтарському напрямку ворог завдав авіаційних ударів в районах Урожайного та Благодатного Донецької області. Артилерійських обстрілів зазнали понад 10 населених пунктів, серед них Водяне, Богоявленка, Вугледар, Пречистівка, Велика Новосілка, Благодатне та Урожайне Донецької області.

На Запорізькому напрямку від ворожих артилерійських обстрілів противника постраждали понад 20 населених пунктів, серед них Чарівне, Гуляйпілське, Омельник, Новоандріївка, Малі Щербаки, П’ятихатки Запорізької області.

На Херсонському напрямку артилерійських обстрілів ворога зазнали понад 10 населених пунктів, серед них Хрещенівка, Новодмитрівка, Миколаївка, Садове, Зеленівка Херсонської області та місто Херсон.

Противник посилив фільтраційні заходи на тимчасово окупованій території Херсонської області. Так, в період з 15 по 26 серпня встановлено заборону на будь-які переміщення цивільного населення в районі між Голою Пристанню та Кінбурнською косою. Проводяться масові обшуки житлових приміщень та перевірка телефонів. Основну увагу приділяють мешканцям, які мають сім-картки українських операторів.

Водночас, Сили оборони України продовжують ведення наступальної операції на Мелітопольському та Бердянському напрямках, закріплюються на досягнутих рубежах, здійснюють заходи контрбатарейної боротьби.

Авіація Сил оборони протягом доби завдала 9 ударів по районах зосередження особового складу, озброєння та військової техніки противника та 1 по зенітно-ракетному комплексу.

Підрозділи ракетних військ і артилерії протягом доби уразили 1 зенітно-ракетний комплекс противника.

 

18:31 У Білорусі зареєстрували ТОВ "Група «Вагнер»". Згідно з відомостями в єдиному держреєстрі юросіб та індивідуальних підприємців, діяльність компанії означена так: "Інші види освіти, які не включені до інших угруповань". Власником ТОВ вказано громадянина Росії Максима Петрова. Місце реєстрації – село Цель, де й розташовано польовий табір "вагнерівців". За цією ж адресою зареєстрували компанію ТОВ "Конкорд Менеджмент і Консалтинг", що на 100% належить Євґєнію Пріґожину.

 

 

18:06 У Росії помер заступник міністра оборони Ґєннадій Жидко. Він був начальником головного військово-політичного управління відомства; у травні-липні 2022 року командував окупаційним угрупуванням ЗС РФ в Україні.

 

 

17:49 "Укргідроенерго" подало аварійну заявку для збереження і підняття рівня води на Київському водосховищі, заявив гендиректор компанії Ігор Сирота. "Ми подали аварійну заявку, щоб не спрацьовувати воду у Київському водосховищі. І почали потроху її накопичувати. Укргідроенерго намагається підняти рівень води на Київському та Канівському водосховищі та створити резерв", – сказав Сирота в етері телемаратону. З його слів, сьогодні відмітки про рівень води на всіх водосховищам нижчі, ніж були минулого року у цей період. Це пов'язано з підривом Каховського водосховища, зі спекою, а також із проведенням ремонтної кампанії на 9 енергоблоках. "Ми маємо дефіцит в енергомережі й намагаємося своїми силами його покривати, Зокрема, за рахунок гідроенергетики – більшу частку, ніж цього хотілося б", – додав він.

 

 

17:14 У Запоріжжі перейменували майже 70 вулиць і провулків, назви яких були пов'язані з РФ чи СРСР. "У нас, в українців, у запоріжців, є власна історія, власні неймовірні особистості і власні видатні події", – прокоментував секретар Запорізької міської ради Анатолій Куртєв. Зокрема, в місті не буде вулиць Московської та Курської, і площі Пушкіна – натомість будуть вулиці Князя Володимира, отамана Івана Підкови, полку Чорних запорожців тощо.

 

 

16:58 Командувач Сухопутних військ ЗСУ Олександр Сирський відвідав військовослужбовців, які ведуть оборону на підступах до Куп'янська. Він констатував, що обстановка на куп'янському напрямку ускладнилася. "Противник штурмовими загонами, що комплектуються переважно в’язнями, щоденно, на різних напрямках, намагається прорвати оборону наших військ, маючи на меті блокування, а згодом і захоплення Куп‘янська", – прокоментував він. З його слів, за результатами роботи з командирами прийнято ряд важливих рішень, які забезпечать надійність оборони. 

 

На лиманському напрямку противник здійснює перегруповування, замінює частини, що втратили боєздатність, і не полишає планів на нові наступальні дії. "Наша задача максимально скористатися цією ситуацією та суттєво покращити своє положення", – оцінив Сирський. На бахмутському напрямку ситуація складна, але контрольована: "Ворог контратакує, здійснює мінування, інтенсивно обстрілює та застосовує авіацію. Разом з тим, у таких складних умовах наші війська поступово просуваються вперед".

 

 

16:23 Прес-служба НАТО назвала "помилкою" заяву посадовця альянсу Стіана Єнссена про те, що Україні можуть запропонувати членство в Альянсі при відмові від частини своїх територій, передає "Радіо Свобода". Раніше сам Єнссен уточнив у коментарі виданню VG, що його заява "була частиною більшої дискусії щодо можливих майбутніх сценаріїв в Україні". "Я не повинен був так говорити. Це була помилка", – визнав він.

 

 

15:52 Після російського ракетного удару по Львову двох людей виписали із лікарень, а четверо все ще шпиталізовані, повідомив голова Львівської обласної військової адміністрації Максим Козицький. "В одного постраждалого перелом, в іншого - закрита черепно-мозкова травма. Ще двоє - з гіпертонічним кризом", - написав Козицький у Facebook. Він зазначив, що у Львові пошкоджено близько 100 будинків. Про необхідність у відселенні та забезпеченні тимчасовим житлом заявили чотири сім'ї (12 осіб). Із резервного фонду виділять 20 млн грн для ліквідації наслідків ракетного удару.

 

 

15:18 Литва закриває два пункти пропуску на кордоні з Білоруссю через загрозу національній безпеці та для недопущення контрабанди.

 

 

14:49 Запорізька обласна військово-цивільна адміністрація закликала не піддаватися паніці через поширення інформації про якийсь спланований теракт на Запорізькій атомній електростанції. Адміністрація зазначає, що ці чутки не підтверджуються. "Навіщо українські ЗМІ поширюють російські наративи та сіють паніку в суспільстві - відкрите питання", - ідеться у коментарі.

 

 

14:20 Головною статтею видатків загального фонду державного бюджету є грошове утримання військовослужбовців – на це йде третина всіх видатків (518,8 млрд грн із 1640,1 млрд грн), свідчать дані місячної звітності Державної казначейської служби України від 15 серпня 2023 року.

 

У структурі видатків найбільше спрямовано:

669,9 млрд грн (у липні – 100,5 млрд грн) – на оплату праці з нарахуваннями або 40,8% від загального обсягу видатків, витрачених за січень-липень 2023 року. Зокрема, на грошове утримання військовослужбовців спрямовано 518,8 млрд грн (у липні – 76,9 млрд грн).

406,3 млрд грн (у липні – 65,3 млрд грн) – на оплату використання товарів і послуг або 24,8% від загального обсягу видатків. У тому числі:

276,9 млрд грн – для підтримки Збройних Сил України. Це придбання військової техніки, озброєння, боєприпасів, продукції оборонного призначення, засобів індивідуального захисту (шоломів, бронежилетів та іншого спеціального екіпірування), пально-мастильних матеріалів, продуктів харчування;

78,6 млрд грн – перераховано Національною службою здоров’я України на реалізацію програми державних гарантій медичного обслуговування населення;

304,6 млрд грн (у липні – 40,3 млрд грн) – на соціальне забезпечення (виплату пенсій, допомоги, стипендій) або 18,6% від загального обсягу видатків. У тому числі:

158,6 млрд грн – трансферт Пенсійному фонду для фінансового забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій;

105,5 млрд грн – для виплати Міністерством соціальної політики на соціальний захист дітей та сімей, захист громадян, які потрапили у складні життєві обставини, для підтримки малозабезпечених сімей;

92,3 млрд грн (у липні – 7,8 млрд грн)  – на трансферти місцевим бюджетам або 5,6% від загального обсягу;

128,1 млрд грн (у липні – 11,3 млрд грн) – на обслуговування державного боргу або 7,8% від загального обсягу.

 

 

13:50 У Херсоні росіяни вдарили по освітньому закладу та території лікарні – поранено трьох людей. Один із постраждалих – 55-річний пацієнт медзакладу, який проходив курс лікування ішемічного інсульту; у нього травма грудної клітини. Одного чоловіка травмовано внаслідок обстрілу Зеленівки, ще одного – у Хрещенівці, повідомила Херсонська ОВА.

 

 

13:39 35-та окрема бригада морської піхоти імені Михайла Остроградського опублікувала відео боїв під час звільнення Урожайного.

 

 

13:16 Прокуратура скерувала до суду кримінальну справу щодо колишнього народного депутата-"регіонала" – його судитимуть за заклики до зміни кордонів України та шахрайство. Росіяни розглядали кандидатуру політика на посаду "гауляйтера Харківщини". Із 2019 року колишній нардеп переховується у Росії, але після початку повномасштабного вторгнення він через зв'язки передавав дані про рух підрозділів ЗСУ. Прокуратура не розголошує імені обвинуваченого, але якщо судити по ретушованій знимці, то йдеться про Дмитра Святаша.

 

 

12:31 Телекомпанія CNN показала кадри липневої атаки на Кримський міст експериментальним морським безпілотником. Голова СБУ Василь Малюк розповів CNN, що дрон називається Sea Baby і його розробляли без залучення «жодної приватної компанії». Sea Baby атакував не лише Кримський міст, а й великий десантний корабель «Олєнєгорскій горняк» і нафтовий танкер SIG.

 

 

12:11 Від початку повномасштабної війни різниця між тими, хто виїхав та в’їхав до України, становила 2,7 млн осіб, 2,4 млн є громадянами України, решта – іноземці, підрахувала платформа для роботи з відкритими даними "Опендатабот" на основі даних Держприкордонслужби. Загалом за півтора року, з січня 2022 по червень 2023 року, державні кордони України перетнули 50 млн разів: 26,36 млн осіб на виїзд, 23,66 млн осіб – на в'їзд.

Ці дані про осіб, які офіційно перетнули кордон України, значно різняться від показників ООН, де говорять про 6,24 млн українських біженців.

 

 

11:53 Енергетики ввели в роботу після реконструкції гідроагрегат однієї з ГЕС потужністю понад 57 МВт, а здійснені на цій же станції заходи з відновлення пошкодженого в результаті ракетних і дронових обстрілів обладнання збільшили можливість видачі потужності ГЕС на 100 МВт – сумарно видачу електроенергії в енергосистему України збільшено на 157 МВт, повідомили в Міненерго. Вийшов з ремонту також блок, який додасть до енергосистеми 125 МВт потужності. Через обстріли залишається знеструмленою частина абонентів у Донецькій, Харківській, Запорізькій, Сумській, Херсонській та Чернігівській областях.

Комерційний імпорт електроенергії за минулу добу становив 5,873 ГВт·год. Експорт відсутній.

 

 

11:32 Протягом минулої доби російські війська з різних видів озброєння (міномети, танки, артилерія, РСЗВ, БПЛА, тактична авіація) обстріляли 139 населених пунктів на території 10 областей України, підтверджено ураження 125 об’єктів інфраструктури. За попередньою інформацією, є загиблі та поранені серед цивільного населення, кількість жертв уточнюється.

 

 

 

11:12 Вчора вечірній максимум споживання збільшився на 3% у порівнянні з понеділком через посилену роботу кондиціонерів, повідомили в Укренерго. Через бойові дії в Україні загалом знеструмленими залишається 401 населений пункт.

 

 

11:00 Щоденний рапорт розвідки міністерства оборони Великої Британії:

Росія майже напевно почала розгортати вітчизняні ударні безпілотні літальні апарати одностороннього ураження на основі іранської розробки "Шахед". Російські війська імпортують системи іранського виробництва з вересня 2022 року.

Власне виробництво, ймовірно, дозволить Росії налагодити надійніше постачання цих БПЛА. Ефективність цієї зброї була різною, й Україна довела своє вміння нейтралізовувати більшість атакувальних БПЛА.

Росія, ймовірно, прагне досягти самодостатності в постачанні цих БПЛА в найближчі місяці. Однак поки що вона залишається залежною від іранських компонентів, як і цілісних БПЛА, що постачаються переважно через Каспійське море.

 

 

10:43 Орієнтовну дату запуску в Україні ізраїльської системи раннього оповіщення про повітряну небезпеку поки що не визначено, тестування окремих її елементів очікується наприкінці вересня, повідомив посол України в Ізраїлі Євген Корнійчук. Обіцяна на травень Україні ізраїльським урядом система раннього оповіщення ще не запрацювала, оскільки досі тривають процедури адаптації. Її не варто сприймати як протиповітряну оборону, бо здебільшого це програмний продукт, який, використовуючи нашу систему обладнання, зможе точніше інформувати про потенційні об’єкти ураження та локалізацію. Тобто якщо десь із території Росії у повітря підніметься винищувач чи буде запущено ракету або дрон, система зможе спрогнозувати, куди прямує цей об’єкт, – відповідно, сигнал повітряної тривоги лунатиме не по всій країні, а у конкретній області чи навіть місті.

Корнійчук зазначив: «Ми вже другий рік просимо не подарувати, а продати нам системи протиракетної оборони, щоб у першу чергу врятувати цивільне населення від російського терору. Проте і попередній уряд, і теперішній продовжують ігнорувати наші запити про допомогу».

 

 

10:31 Перше судно скористалося тимчасовим коридором для торговельних суден до/з портів Великої Одеси, повідомив  віцепрем’єр з відновлення – міністр розвитку громад, територій та інфраструктури Олександр Кубраков. Контейнеровоз «JOSEPH SCHULTE» під прапором Гонконгу, який перебував у порту Одеса з 23 лютого 2022 року, вийшов з порту та рухається встановленим для цивільних суден тимчасовим коридором до/з чорноморських морських портів України курсом на Босфор. На борту – понад 30 тис. тонн вантажу (2114 контейнерів), зокрема з продовольством.

Коридор першочергово буде використовуватися для евакуації суден, які перебували в українських портах Чорноморськ, Одеса та Південний на момент повномасштабного вторгнення російської федерації.

Згідно з навігаційним дорученням ВМС ЗСУ №6, тимчасові маршрути руху цивільних суден до/з чорноморських морських портів України почали діяти з 8 серпня 2023 року. Україна запропонувала цей маршрут у своєму зверненні до Міжнародної морської організації (IMO). Рада ІМО визнає міжнародне право України на вільне торговельне судноплавство і закликає росію припинити будь-які погрози та дотримуватися міжнародних конвенцій.

Востаннє судно виходило в рамках зернової угоди 16 липня з порту Одеса. Після зриву зернової угоди РФ вдалася до системних повітряних атак портової інфраструктури для зупинки українського агроекспорту. Водночас спостерігаються інформаційні спекуляції та спроби провокацій у Чорному морі для впливу на рух суден до українських портів.

 

 

10:14 Станом на 09:00 в Чорному морі на бойовому чергуванні перебуває 7 російських кораблів, серед яких немає носіїв крилатих ракет "Калібр", повідомили у Військово-морських силах ЗСУ.

 

 

10:05 Оцінка Генерального штабу ЗСУ загальних бойових втрат росіян з 24.02.22 по нині:

 

 

 

Зі всієї наявної на початок повномасштабного вторгнення в РФ техніки за час війни знищено:

126,5% танків (з них 1,3% за минулий тиждень),

  48,3% бойових броньованих машин (з них 0,4% за минулий тиждень),

127,0% автомобільної техніки (з них 2,1% за минулий тиждень),

167,2% артилерійських систем (з них 4,0% за минулий тиждень),

  64,1% РСЗВ (з них 0,3% за минулий тиждень),

  34,6% засобів ППО (з них 1,1% за минулий тиждень),

  25,2% літаків (з них 0% за минулий тиждень),

  35,2% гелікоптерів (з них 0,1% за минулий тиждень).

 

 

 

09:47 Під час ведення наступальних дій підрозділи Сил оборони України опанували населений пункт Урожайне, закріплюються на досягнутих рубежах і продовжують ведення наступальної операції на Бахмутському, Мелітопольському та Бердянському напрямках, повідомив речник Генерального штабу ЗСУ Андрій Ковальов. Українські військові завдають вогневого ураження артилерією по виявлених цілях противника, здійснюють заходи контрбатарейної боротьби.

На Куп’янському та Лиманському напрямках українські війська продовжують стримувати наступ росіян, на Куп’янському напрямку Сили оборони відбили атаки в районі південно-східніше Вільшан та східніше Петропавлівки. Ворог вів також безуспішні наступальні дії в районах Мар’їнки та Красногорівки.

 

 

09:40 Сили оборони звільнили село Урожайне Донецької областіповідомила заступниця міністра оборони України Ганна Маляр.

 

 

09:35 Вночі росіяни двічі атакували Одеську область, внаслідок влучення в одному з портів Дунаю пошкоджено складські приміщення та зерносховищапоінформував голова обласної військової адміністрації Олег Кіпер у середу вранці. Загиблих і постраждалих немає.

 

 

09:30 Вночі року російські війська атакували портову інфраструктуру Одещини ударними БпЛА типу «Shahed-136/131», повідомили в командуванні Повітряних сил ЗСУ. Пуски «шахедів» здійснювались у кілька хвиль із південно-східного напрямку (Приморсько-Ахтарськ, Чауда). Силами та засобами Повітряних сил у взаємодії з протиповітряною обороною Сил оборони України знищено 13 ворожих БпЛА у межах Одеської та Миколаївської областей.

 

 

09:20 Ключові висновки аналізу поточної ситуації від американського Інституту вивчення війни за минулу добу:

• Українські війська 15 серпня провели контрнаступальні операції щонайменше на трьох ділянках фронту і, як повідомляється, просунулися в Луганській області та на заході Запорізької області. У Генштабі України повідомили, що українські війська продовжували контрнаступальні дії на Бахмутському, Мелітопольському та Бердянську напрямках. Координати, опубліковані вчора російським мілблогером, показують, що українські сили просунулися на південь від Діброви (7 км на південний захід від Кремінної). Геолокаційні кадри, опубліковані позавчора, показують, що українські сили просунулися до Роботиного, а подальші російські й українські рапорти, опубліковані вчора, свідчать про те, що українські сили направили додаткові контрнаступальні бригади в район заходу Запорізької області. Український полковник Петро Черник заявив, що український контрнаступ на півдні України просувається повільно, тому що українські війська мають подолати триешелоновану лінію російської оборони. Черник заявив, що російська лінія оборони включає першу лінію мінних полів шириною в кілька кілометрів; другу лінію зосередження артилерії, техніки й особового складу; і третю лінію тилових позицій, призначену для збереження ресурсів. Черник зазначив, що українські контрбатарейні заходи особливо важливі для того, щоб не допустити ураження російською артилерією української техніки розмінування. Заяви Черника узгоджуються з попередніми оцінками ISW про те, що доктринально обґрунтована еластична оборона Росії уповільнює просування українських військ на півдні України.

• Російські війська в ніч з 14 на 15 серпня завдали масштабного ракетного удару по об’єктах переважно в тилових районах України.

• Кремль використовує московський форум «Армія-2023» (14–20 серпня) для зміцнення двосторонніх військово-політичних відносин з іншими державами та позиціонування себе як надійного й технологічно розвиненого партнера. Міністр оборони Китаю генерал-полковник Лі Шанфу виступив на форумі, щоб відзначити російсько-китайську стратегічну співпрацю та продемонструвати готовність до подальшої співпраці. Президент Росії Путін і міністр Шойґу виступили здебільшого з шаблонними коментарями, стверджуючи, що російський уряд ефективно відповідає зусиллям Росії з формування збройних сил, зображуючи західні й українські ресурси обмеженими та сприяючи міжнародній співпраці проти Заходу.

• Афілійовані з "групою Ваґнера" джерела дискредитують приватні військові компанії, афілійовані з міністерством оборони Росії.

• Фінансист "групи Ваґнера" Пріґожин продовжує коментувати питання "Ваґнера" на африканському континенті, залишаючись активним в інформаційному просторі, але помітно утримується від коментарів щодо війни в Україні.

• Російське видання «Коммерсант» повідомило, що російська влада розробляє механізм повного контролю та відключення цивільних мереж мобільного зв’язку в разі оголошення надзвичайної ситуації, можливо пов’язаної з проукраїнськими рейдами на кордоні.

• Російські війська вели наступальні операції на лінії Куп’янськ–Сватове–Кремінна, поблизу Бахмута, на лінії Авдіївка–Донецьк і в районі межі Донецької та Запорізької області, а також, як повідомляється, просунулися поблизу Сватового і Бахмута.

• Російський батальйон «Восток», який, зокрема, воює поблизу Урожайного, 15 серпня заявив, що російські війська повністю втратили Урожайне, і звинуватив цьому нестачу піхоти і техніки, але ISW ще не знайшло візуального підтвердження того, що російські сили повністю вийшли з міста.

• Повідомляється, що в Україну введено добровольче формування суб'єкта Російської Федерації "Башкортостанський полк".

• Російська влада продовжує інтегрувати окуповані українські території в російську культурно-освітню сферу.

 

 

09:01 Інтенсивність бойових зіткнень та російських ударів за даними зведень Генерального штабу ЗСУ:

 

 

 

 

08:45 Ранкове зведення Генерального штабу ЗСУ:

 

Сьогодні вночі російська федерація завдала чергового авіаційного удару по Україні, застосувавши іранські ударні дрони “Shahed-136/131”. Інформація щодо наслідків цієї терористичної атаки наразі уточнюється.

Протягом минулої доби російські окупанти завдали удару по території України ракетами повітряного та морського базування. Загалом зафіксовано пуски щонайменше 28 крилатих ракет різних типів: 4 крилаті ракети Х-22, 20 крилатих ракет Х-101/Х-555 та 4 крилаті ракети типу “Калібр”. Нашою протиповітряною обороною було знищено 16 крилатих ракет Х-101/Х-555та “Калібр”. Крім цього було зафіксовано щонайменше 8 пусків ворожих зенітних керованих ракет С-300 та С-400 по Дніпропетровській та Запорізькій областях.

Загалом протягом минулої доби ворог завдав 42 ракетні та 56 авіаційних ударів, здійснив 36 обстрілів з реактивних систем залпового вогню по позиціях наших військ та населених пунктах. Внаслідок російських терористичних атак, на жаль, є загиблі та поранені серед цивільного населення, зокрема й діти. Руйнувань зазнали житлові будинки та інша цивільна інфраструктура.

Ймовірність завдання ракетних та авіаційних ударів по всій території України залишається високою.

Протягом минулої доби відбулось близько 30 бойових зіткнень.

На Волинському та Поліському напрямках оперативна обстановка без суттєвих змін.

На Сіверському та Слобожанському напрямках противник завдав авіаційних ударів в районі Атинського, Яструбиного та Павлівки Сумської області. Здійснив мінометні та артилерійські обстріли понад 30 населених пунктів, це, зокрема, Тимоновичі, Хотіївка, Грем'яч Чернігівської області; Ситне, Шалигине, Степне, Угроїди, Попівка Сумської області та Гранів, Плетенівка, Охрімівка, Крейдянка, Вільхуватка на Харківщині.

На Куп’янському напрямку противник вів безуспішні наступальні дії в районах південно-східніше Вільшанів та східніше Петропавлівки Харківської області. Завдав авіаційних ударів в районах Іванівки, Загризового, Вільшанів Харківської області та Стельмахівки Луганської області. Артилерійських і мінометних обстрілів противника зазнали населені пункти Куп'янськ, Піщане, Чернещина Харківської області.

На Лиманському напрямку противник завдав авіаційних ударів в районах Білогорівки Луганської області та Сіверська, Спірного, Веселого Донецької області. Артилерійських обстрілів противника зазнали населені пункти Колодязі та Сіверськ Донецької області.

На Бахмутському напрямку противник завдав авіаційних ударів в районах Васюківки, Кліщіївки, Андріївки та Північного Донецької області. Від ворожих артилерійських обстрілів постраждали понад 15 населених пунктів, серед них Міньківка, Григорівка, Бахмут, Іванівське, Предтечине та Диліївка Донецької області.

На Авдіївському напрямку ворог вів безуспішні наступальні дії в районі південніше Авдіївки Донецької області. Завдав авіаційних ударів в районах Авдіївки та Невельського. Артилерійських обстрілів зазнали понад 10 населених пунктів, серед них Новокалинове, Семенівка, Яснобродівка, Карлівка, Невельське Донецької області.

На Мар’їнському напрямку, сили оборони продовжують стримувати наступ російських військ в районі міст Мар’їнка та Красногорівка Донецької області. Ворог завдав авіаційного удару в районі Красногорівки Донецької області. Артилерійських обстрілів зазнали понад 10 населених пунктів, зокрема Красногорівка, Побєда, Новомихайлівка, Антонівка та Єлизаветівка Донецької області.

На Шахтарському напрямку ворог здійснив безуспішні спроби відновити втрачене положення в районі Урожайного Донецької області. Завдав авіаційних ударів у районах Великої Новосілки, Макарівки, Старомайорського та Урожайного Донецької області. Артилерійських обстрілів зазнали понад 10 населених пунктів, серед них Богоявленка, Золота Нива, Урожайне, Благодатне, Нескучне та Рівнопіль Донецької області.

На Запорізькому напрямку ворог завдав авіаційних ударів в районах Омельника, Малої Токмачки, Новоданилівки та Роботиного Запорізької області. Від ворожих артилерійських обстрілів постраждали понад 25 населених пунктів, серед них Левадне, Гуляйполе, Білогір'я, Лук'янівське, П'ятихатки, Плавні Запорізької області.

На Херсонському напрямку противник завдав авіаційних ударів в районах Миколаївки та Садового Херсонської області. Артилерійських обстрілів ворога зазнали такі населені пункти як Понятівка, Херсон, Новодмитрівка Херсонської області та Очаків Миколаївської області.

Водночас, Сили оборони України продовжують ведення наступальної операції на Мелітопольському та Бердянському напрямках, закріплюються на досягнутих рубежах, здійснюють заходи контрбатарейної боротьби.

На тлі зниження бойового духу особового складу військових підрозділів окупаційних військ, командування ворога все частіше вдається до постановочних зйомок своїх успіхів. Так, в тимчасово окупованому населеному пункті Козачі Лагері Херсонської області відмічено підготовку до проведення зйомок російською знімальною групою пропагандистського відео за сюжетом “Знищення 150 військовослужбовців української диверсійно-розвідувальної групи у місцевому сільському будинку культури”. Однак у даній будівлі, станом на 13 серпня цього року, перебуває особовий склад окупаційних військ у кількості до 25 військовослужбовців армії рф із числа колишніх ув’язнених.

Авіація сил оборони протягом минулої доби завдала 7 ударів по районам зосередження особового складу, озброєння та військової техніки противника.

Підрозділи ракетних військ і артилерії протягом доби уразили 4 артилерійських засоби на вогневих позиціях, 1 зенітно-ракетний комплекс та ще один важливий об’єкт противника.

 

16.08.2023