Короткострокові прогнози погоди кращі, ніж середньострокові економічні
У сезон відпусток доводиться уважно стежити за погодою. Сучасні люди роблять це, дивлячись не на небо, а на смартфон. Yahoo! Weather, найпопулярніший додаток з прогнозом погоди, підкаже вам, якою є ймовірність дощу щогодини.
Але вам не треба знати, якою ймовірність дощу. Дощ або буде, або ні, і ви хочете знати, який з цих варіантів дійсно матиме місце. І ви можете ніколи не дізнатися, чи такий прогноз був точним. Як дощ, так і його відсутність, сумісні з твердженням, що ймовірність дощу була 10%.
Британська метеорологічна служба дає деякі поради в інтерпретації цих прогнозів. Вона припускає, що якщо ймовірність дощу є 10%, то ви можете бути готові повісити простирадло або скатертину для просушування, але не сорочку, у якій збираєтеся піти на важливу вечерю. Хоча й ця порада може бути корисною, проте, вона не пояснює значення твердження, що ймовірність дощу становить 10%.
Аналіз ймовірності походить з азартних ігор, у яких правила є достатньо простими і настільки чітко визначеними, що гру можна повторювати у більш-менш ідентичній формі багато разів поспіль. Якщо ви підкидаєте багато разів монетку, то вона випадатиме аверсом вгору у близько 50% випадків. Якщо ви спробуєте зробити це самі, то зможете підтвердити цей факт емпіричними доказами. Можливо, ще більше вражає те, що теорія ймовірності каже вам, що якщо ви систематично підкидатимете цю монетку циклами по 50 разів, то аверс випаде 23 або більше разів у приблизно 67% випадків, і ви можете також перевірити цей прогноз емпіричним методом.
Звісно, буде натяжкою, хоча, можливо, і не дуже великою, поширювати цей аналіз на одиничні події, і стверджувати, що ймовірність того, що Англія виграє жеребкування на п'ятому тестовому матчі проти Австралії на турнірі з крикету The Ashes, становить 50%. І що ймовірність, що господарі виграють жеребкування принаймні 23 рази за одне десятиліття турнірів з п'яти тестових матчів становить 67%. Жеребкування перед початком спортивних змагань повторюються на подібних заходах, і теорія та досвід підтверджують ймовірнісний підхід.
Можливо, можна застосувати цей підхід і до ймовірності випадіння дощу. Метеорологічна служба може скласти свій прогноз та уявлення про погоду на завтра. Історичні записи можуть показати, що дощ падає у 10% подібних днів. Труднощі полягають у визначенні того, що саме слід розуміти під "подібними днями". "Типовий квітневий день в Англії" є доволі невизначеним поняттям.
Проте, насправді синоптики зовсім інакше роблять свою роботу. Їхній аналіз спирається на складні комп'ютерні моделі, і вони коригують припущення цих моделей для створення багатьох різних прогнозів. Що вони мають на увазі, коли кажуть, що ймовірність дощу становить 10%, так це те, що дощ падатиме у 10% отриманих симуляцій. Валідність такого прогнозу залежить від двох доволі неправдоподібних припущень; що модель правильно описує фізичний світ, і що низка припущень, зроблених моделювальниками, правильно відбиває весь спектр можливих припущень.
Незважаючи на ці труднощі – і прилюдне глузування, яке можна порівняти з тим, на яке наражаються економічні прогнозисти – синоптики доволі добре роблять свою справу. Звичайно, короткострокові прогнози погоди кращі, ніж середньострокові економічні. Ці моделі прогнозування погоди постійно калібрують та коригують з огляду на величезну кількість даних, які погода підкидає щогодини, і фізична система, яка регулює погоду, є відносно постійною, навіть якщо наше розуміння її є обмеженим.
Натомість, важкі рецесії, бульки на ринках активів і банкрутства банків є відносно рідкісними явищами, і калібрування економічних моделей стало означати коригування їх й такий спосіб, щоб краще пояснювати минуле, аніж їхній ґрунтовний перегляд – для того щоб краще передбачати майбутнє. Останнє є особливо небезпечним методом, коли є багато підстав вважати, що базова структура економіки перебуває у стані постійного руху.
Що далі відходить людина від механізмів, які добре відомі, та подій, які часто повторюються, то менш доречним є використання ймовірнісної термінології. Що означає фраза: "Я на 90% впевнений, що вимирання динозаврів було викликано зіткненням небесного тіла із Землею у районі півострову Юкатан"? Зовсім не те, як я думаю, що у 90% випадків вимирання динозаврів, причиною був астероїд, що зіткнувся із Землею на території нинішньої Мексики. Існує різниця – про яку часто забувають – між ймовірністю та ступенем впевненості у прогнозі. Це одна з причин, чому нам краще вдається уникати дощу, ніж фінансових криз.
John Kay
Spotting a banking crisis is not like predicting the weather
The Financial Times, 14.08.2013
Зреферував Омелян Радимський