«Видавництву Старого Лева» — 20 років!

 

У грудні 20 років виповнюється одному з найбільших видавництв України – «Видавництву Старого Лева». За час його існування видано більше тисячі назв книг для дорослих та дітей українських та іноземних авторів. Серед них Cофія Андрухович, Мар'яна Савка, Галина Вдовиченко, Олег Сенцов, Кадзуо Ішіґуро, Ернест Гемінґвей, Саллі Руні, Туве Янссон. Книги Видавництва виходять у  40 країнах світу та здобули більше 200 міжнародних та українських нагород.

 

 

Одне з моїх найулюбленіших видавництв, просто таки взірцеве щодо роботи з авторами, промоції творів, добору текстів святкує гарний, легкий ювілей: 20 років. Сьогоднішню Україну неможливо уявити без Видавництва Старого Лева, без численних видань найрізноманітніших жанрів, завжди добре відредагованих і зі смаком оформлених. Ці книжки приємно взяти до рук, до них хочеться повертатися знову і знову. Хай живе ВСЛ! Многая літа! Многая назви і наклади! Многая, многая, многая віддані читачі та автори, до яких належу і вдячний я.

Костянтин Москалець

 

«Понад 20 років ми видаємо книжки для українського читача. Спершу це були головним чином дитячі видання. Але потім ми зрозуміли, що цього замало, адже й дорослі хочуть естетичних і важливих книжок. Тож, створюючи книги для цілої родини, ми побачили, яким важливим є наш спільний шлях із читачем пліч-о-пліч. Так і йдемо, розуміючи, що цей спільний шлях, власне, і є нашою місією. Разом із нашими читачами та чималою спільнотою професіоналів – авторів, ілюстраторів, перекладачів, редакторів – ми постійно перебуваємо в русі, ми творимо новий малюнок майбутнього, в якому люди читають, обговорюють знакові книжки, ухвалюють важливі самостійні рішення. У певному сенсі, видавати книжки для нас – це розділяти власні цінності із суспільством, допомагати людям тримати свій форпост гідності, незалежності, небайдужості. За цей час на наших книжках виросло багато людей нового мислення, що творять майбутнє країни і людства. А цех професіоналів книжкової справи суттєво збільшився. Наші автори та художники стали відомими в цілому світі, а ми продаємо права на українські книжки у десятки країн світу», – розповідає головна редакторка та співзасновниця видавництва Мар'яна Савка.

 

«Видавництво Старого Лева»  заснували у Львові  Мар'яна Савка та Юрій Чопик 13 грудня 2001 року. Першою книжкою, яка побачила світ у видавництві, стала «Малятам і батькам» відомої галицької господині Дарії Цвєк. Відтоді команда Старого Лева створює книги для всієї родини: картонки, казки, віршики для малят, повісті для школярів, підліткову серію, нон-фікшн для різного віку, поезію, романи, атласи, альбоми та розмальовки-антистрес.

 

За 20 років «Видавництво Старого Лева» встигло попрацювати з більш, ніж 560 українськими авторами, перекладачами та ілюстраторами: Софією Андрухович, Мар'яною Савкою, Галиною Вдовиченко, Олегом Сенцовим, Доржем Бату, Оксаною Луцишиною, Андрієм Бондарем, Ілларіоном Павлюком, Творчою майстернею «Аґрафка» (Романа Романишин та Андрій Лесів), Юрієм Іздриком, Наталкою Сняданко, Катериною Міхаліциною, Мирославом Лаюком, Танею Малярчук, Станіславом Асєєвим, Леонідом Ушкаловим, Сергієм Осокою, Василем Махном, Костянтином Москальцем, Євгенією Кузнєцовою, Андрієм Бачинським, Володимиром Єрмоленком, Вахтангом Кебуладзе, Наталею Іваничук, Віктором Морозовим, Ганною Лелів, Павлом Мигалем, Андрієм Маслюхом, Анною, Вовченко, Галиною Кирпою, Мартою Сахно, Віктором Шовкуном, Анастасією Стефурак, Володимиром Штанком, Катериною Штанко, Дашою Раковою, Юлією Пилипчатіною, Максимом Паленком, Грасею Олійко, Наталкою Гайдою, Оксаною Булою, Катериною Сад, Ростиславом Попським.

 

«Видавництво Старого Лева» знайомить українського читача з найкращими творами світової класики та найактуальнішими виданнями сьогодення, ретельно обраними з усього світу. Передусім видає багато книг авторів із англомовних країн: США, Канада, Британія, Ірландія, Австралія, і навіть Сингапур. На другому місці — франкомовні країни: Франція, Швейцарія, канадський Квебек. Також має багато перекладених книг із скандинавських країн — Норвегії та Швеції. У книжковому портфелі Видавництва є твори Ернеста Гемінґвея, Кадзуо Ішіґуро, Елізабет Ґілберт, Дена Аріелі, Бодо Шефера, Террі Пратчетта, Жоеля Діккера, Джеремі Стронґа, Мілана Кундери, Генрі Марша, Саллі Руні, Арундаті Рой, Туве Янссон, Вітольда Шабловського, Філіпа Сендса, Шона Кові, Меґан МакДоналд.

 

За роки роботи Видавництва було налагоджено процес продажу прав на видання українських книг закордоном. Підписано 258 контрактів на вихід книг Старого Лева за кордоном – у 38 країнах світу. Лідерами з купівлі прав на українські видання є Південна Корея, Словаччина, Чехія, Польща, Німеччина, Італія та Франція. Також серед країн-видавців США, Японія, Чилі, Велика Британія, Данія.  

 

Книжкою, яку продано в найбільшу кількість країн є книжка-картинка про звук, слух, тишу, голос та  мовчання авторства Творчої майстерні «Аґрафка» (Романа Романишин та Андрій Лесів) «Голосно, тихо, пошепки», яка стала переможцем премії «Bologna Ragazzi Award 2018» – найпрестижнішої міжнародної нагороди у галузі дитячої літератури. Вона вийшла у 26 країнах світу.

 

У 2015 року «Видавництво Старого Лева» відкрило у Львові першу книгарню. Відтоді з’явилася ціла мережа монобреднових книгарень-кав’ярень: зараз обрати книжки, посмакувати кавою та відвідати цікаві літературні зустрічі можна у затишних закладах Старого Лева у Львові, Києві, Одесі і Дніпрі.

 

Книжки видавництва здобули більше ніж 200 міжнародних та українських нагород. Серед них Bologna Ragazzi Award (Творча майстерня «Аґрафка» – «Голосно, тихо, пошепки», «Я так бачу», «Війна, що змінила Рондо», «Зірки і макові зернята»), Літературна премія Центральної Європи Angelus (Ґоран Войнович «Югославія, моя батьківщина»), Nami Concours у Південній Кореї (українське видання книги «Куди і звідки» Творчої майстерні «Аґрафка», українське видання роману «Прощавай, зброє» Ернеста Гемінґвея та збірка поезій Олени Гусейнової «Супергерої»), Французька премія Le Prix Tatoulu (французьке видання книги «Війна, що змінила Рондо» Творчої майстерні «Аґрафка»), Little Hakka International Picture Book Award у Китаї (книга «Голосно, тихо, пошепки» Творчої майстерні «Аґрафка»), European Design Awards (Творча майстерня «Аґрафка» за дизайн поетичної книжки Мар'яни Савки «Оптика Бога» та книгу «Куди і звідки»), а також 8 разів входили до престижного каталогу «Білі круки» від International Youth Library.

 

Багаті книги та автори Старого Лева і на українські нагороди: Книга року ВВС, Шевченківська премія, Премія Ю. Шевельова, Премія Міста літератури ЮНЕСКО, Книга року, ЛітАкцент року, Премія Г. Сковороди, Премія імені Шолом-Алейхема, нагороди від фестивалів Book Forum, Книжковий Арсенал та інші.

 

Зважаючи на карантинні обмеження у Львові, святкування 20-го Дня народження Старого Лева планується на 15-16 січня.

 

«Ми хочемо, аби наші читачі були у центрі літературного життя світу, а ми розвивали український книжковий ринок і водночас разом розбудовували українську читацьку спільноту – це наші щоденні завдання. Головне ж серед них – плекати український культурний продукт найвищого ґатунку», – підсумовує Мар’яна Савка.

 

 

11.12.2021