64 нових референтних геноми

 

20 років після Проєкту геному людини науковці отримали нову, детальнішу картину генетичної різноманітності людини  завдяки 64 новим референтним (еталонним) геномам. Вони охоплюють структурні варіації, які неможливо було виявити з допомогою попередніх технік. Так з’явилася можливість детально порівнювати різні популяції людей, а також виявляти, яка частка генів людини походить від кожного з батьків, розповідають науковці в журналі «Science».
Зображення: Ktsimage/ thinkstock.


 

Код життя – це те, що нас робить людьми: ДНК в клітинах організму визначає наш вигляд, наш стан здоров’я і частково наші духовні здібності. Прочитати цей код ученим вдалося 20 років тому в Проєкті геному людини. Тоді з фрагментів різних ДНК-зразків дослідники зіставили перший, ще не повний референтний ген людини. Відтоді вчені розшифрували безліч інших геномів, щоб виявити гени хвороб, відмінності між індивідами та популяціями.

 

Проблема полягає ось у чому: за такого способу спочатку зчитують короткі фрагменти ДНК, завдовшки близько ста основ, а потім їх зіставляють з допомогою референтного геному. Так практично неможливо виявити повторювані послідовності основ або довші структурні відмінності. Лише недавно науковці розробили такі методи секвенування, з якими можна відтворювати довші фрагменти ДНК.

 

«Розшифрування першого людського геному було важливим кроком вперед, але той геном був неповний, – сказав Чарльз Лі (Charles Lee) з Лаборатрії геномної медицини імені Джексона. – Окрім варіацій окремих основ, ми сьогодні знаємо, що генетична відмінність між індивідами також полягає і в структурних варіаціях». 

 

«Ці варіації впливають на генну функцію, можуть пояснювати розвиток хвороб, а також різну ефективність медикаментів, – пояснив колега Чарльза Лі Цюй Джу (Qihui Zhu). – Аби дізнатися, як відрізняються різні індивіди та різні популяції, необхідно впроваджувати ефективну геномну медицину».

 

Важливий для цього крок зробило Об’єднання науковців на чолі з Петером Ебертом (Peter Ebert) з Дюссельдорфського університету імені Гайнріха Гейне. Науковці застосовували нові методи секвенування, щоб створити точніші референтні гени людини. 

Походження зразків ДНК, використаних для еталонних геномів. Зображення: David Porubsky/ University of Washington.

 

ДНК вчені отримали від 32 людей з різних куточків Землі: піддослідні належали до 25 етнічних груп Африки, Північної Америки, Східної та Південної Азії, а також Європи. У своєму проєкті вчені піддали геном так званому Long-Read-секвенуванню. Водночас в кожної особи дослідники виявили частки геному, успадковані від батька та матері. Адже в кожній клітині ми маємо 23 пари хромосом і в кожній парі одна хромосома походить від батька, інша – від матері.

 

«Для кожної людини, що взяла участь у дослідженні, ми ідентифікували не один, а два геноми: один для кожного набору хромосом», – пояснив Ян Корбель (Jan Korbel) з Європейської лабораторії молекулярної біології. – Досі ми не могли розрізнити, чи генетичні варіанти походять з одного, чи з іншого набору хромосом. Але завдяки успішній роботі Об’єднання ми змогли розв’язати цю проблему».

 

Результатом стали 64 референтні геноми, які вперше дають змогу детально глянути на відмінності між різними популяціями, індивідами і навіть між генетичними частками всередині клітин однієї особи. «З цими новими референційними даними ми можемо досліджувати генетичні відмінності в глобальному масштабі з безпрецедентною точністю», – сказав Еберт.

 

Перше порівняння референтних геномів вже виявило понад 107 500 структурних варіацій, про 68 % з яких раніше не знали. Крім того, науковці ідентифікували 316 інверсій, фрагментів з перевернутою послідовністю основ, а ще 2,3 мільйона місць, на яких ДНК-частинок немає або вони зміщені. Крім того, йдеться про 15,8 мільйона поодиноких варіантів нуклеотидів (SNV) – позицій ДНК, де в результаті мутації одну основу заміняє інша.

 

Референтний геном також підтверджує, що Африка – колиска людства. Адже там геноми найбільше подібні своїми структурними варіаціями, що вказує на вихід зі спільного первинного генетичного джерела. Водночас більшість генів, які більше ніде не зустрічаються, присутні в африканських популяціях.

 

«Наші результати засвідчують, що геном з Африки  найглибший резервуар ще не досліджених генетичних структурних варіацій», – констатують Еберт та його колеги. На відміну від нього, на геномах більшості інших популяцій позначилася тривала історію міграції та змішування. Особливо різноманітні комбінації структурних варіацій виявили в геномі афроамериканців. «Найімовірніше, це результат трансатлантичної работоргівлі та міграцій колоніальної епохи», – пояснили вчені.

 

Цікаво також: структурні варіації розташовані в людському геномі не випадково – вони накопичуються в певних місцях, утворюючи так звані hot-spots. Ці «гарячі точки» найчастіше розміщуються на кінцях хромосом, з’ясували науковці. Із 278 зараз виявлених гарячих точок структурних варіацій майже третина віддалена від кінця хромосоми на менше ніж 5 мільйонів пар основ.

 

Друге місце концентрації хот-спотів Еберт та його команда виявили у тих регіонах хромосом, що мають особливо багато генів та відрізняються в кожної людини. Так, наприклад, три такі точки розташовані в головному комплексі гістосумісності – групі імунних генів, що важливі, зокрема, для вибору партнера серед ссавців.

 

Дослідження та порівняльні аналізи референтних генів тільки почалися. Але науковці вже певні, що вони ознаменують нову еру в дослідженнях геному. «Ці геноми зумовлять нову хвилю наукових відкриттів у сфері біології людського геному та взаємозв’язку між генетичними варіаціями й недугами», – сказав Бернардо Родріґез-Мартін (Bernardo Rodriguez-Martin) з Європейської лабораторії молекулярної біології.

 

«В організації геному ми виявили суттєві відмінності, на які досі вчені не звертали уваги, – доповнив провідний автор Еван Айхлер (Evan Eichler) з Вашингтонського університету. – Розуміння цих відмінностей покращить нашу здатність пов’язувати генетичні відкриття зі станом здоров’я та хворобами, особливо в межах групи, а цим традиційно дослідники геному нехтували».

 

 

Nadja Podbregar

64 neue Referenzgenome der Menschheit

Europäisches Laboratorium für Molekularbiologie (EMBL), Heinrich-Heine-Universität Düsseldorf,  26/02/2021, Science 2021; doi: 10.1126/science.abf7117 

Зреферувала С.К.

16.03.2021