Червоне – то любов, а чорне – то журба

Дослідження, що охопило країни усього світу, доводить: люди здебільшого асоціюють кольори з тими ж емоціями. Але щодо деяких кольорів у певних країнах асоціації є специфічними.
Зображення: kamisoka / getty images / istock (фрагмент)​.


 

По-німецьки від заздрості жовтіють, по-англійськи – зеленіють. У Європі на похорон одягають чорне, в Китаї – біле. Чи культура визначає, які кольори ми пов’язуємо з певними почуттями? Чи існують асоціації, що переходять кордони?

 

Аби це з'ясувати, міжнародна команда на чолі з Крістін Мор (Christine Mohr) з Лозанського університету (Швейцарія) дослідила емоційне значення кольорів у 30 країнах. Досі дослідження брали до уваги тільки незначну кількість мов і культур, повідомили науковці. До свого вони залучили близько 4600 піддослідних, що живуть на шести континентах.

 

Піддослідним на екрані показали 12 кольорів і подали 20 назв почуттів. Завдання полягало в тому, щоб зіставити емоції з певним кольором. Також треба було зазначити, якою мірою проявляється відповідна асоціація.

 

Виявилося: найчастіше пов'язували червоний колір і любов. Інші приклади: рожевий також позначав любов, оранжевий і жовтий асоціювали з друзями та розвагами, зелений – із задоволенням, білий – з полегшенням, коричневий – із відразою, а чорний - зі страхом і жалобою. В деяких країнах люди повідомили про асоціації особливо виразні, зокрема у Фінляндії, Литві та Новій Зеландії.

 

Вчені помітили також кілька специфічних асоціацій. Наприклад, більшість пов’язували чорний і сірий з жалобою, але в Китаї ці почуття асоціювали з білим, а в Греції – з фіолетовим. А те, як сильно жовте пов’язували з дружбою, залежало від кількості сонячних годин у країні. Взагалі фіолетовий і жовтий породжували дуже різні асоціації. Але щодо більшості кольорів, зокрема рожевого, зеленого, бірюзового і чорного, ставлення звідусіль збігалися.

 

Підсумовуючи, зав'язок кольору та емоцій статистично сильно залежать від країни й мови. Іншими словами: «Учасники з різних країн розділяють схильність поєднувати емоції з однаковими кольорами, зокрема червоний з кохання і злістю». Також результати засвідчили, що чорний і червоний - це кольори, які найбільше пов’язані з емоціями, а коричневий – найменше.

 

«Асоціаціювати кольори та емоції це універсальне явище», – резюмує дослідницька група. Існує спільна основа для поєднання кольору й емоції, властива всім. Але мова, географія й культура здійснюють свій вплив. Адже в сусідніх країнах або в країнах, де говорять однією мовою, відповіді піддослідних збігалися особливо часто. Найбільші подібними в цьому питанні виявилися Франція та Швейцарія, а найбільше відмінностей вчені простежили між Нідерландами й Азербайджаном.

 

Зі слів учених, залишається неясно, чому люди, дивлячись на червоне, насправді відчувають любов або злість. Хоч кольори, як і емоції, можуть викликати фізіологічні реакції. Але чи на цьому ґрунтуються асоціації, залишається питанням відкритим.

 

Зі слів Крістін Мор та її команди, асоціація зумовлена частково універсальним людським досвідом, закладеним у когнітивній архітектурі людини, а частково вони відображають символіку, представлену в мові та культурі.

 

Команда вчених рекомендує повторити дослідження в менших спільнотах, оскільки їхні дані більшою мірою походять від людей, що мають вдома доступ до Інтернету. Всі охочі можуть взяти участь в опитуванні тут.

 

 

Christiane Gelitz

Rot wie Liebe, weiß wie Trauer

spektrum.de, 09/09/2020

Зреферувала С.К.

15.09.2020