На стосунки впливають гени

 

Якість наших романтичних стосунків, вочевидь, залежить і від генотипу. Адже науковці ідентифікували ген, що впливає на відносини та на ставлення партнерів одне до одного. Відповідно, С-варіант цього гену пов’язаний з лагідними, привітними та гармонійними стосунками, натомість носії А-варіанту схильні до замкнутих та негативних реакцій.
Зображення: PeopleImages/ iStock​.


 

Знайти належного партнера та мати щасливі стосунки – це і мистецтво, й удача. Наскільки добре союз функціонує, залежить від психологічних чинників, а також від типу сварок між партнерами. Але й біологія впливає на поведінку людей, доводять дослідження.

 

Важливу роль у цьому відіграє “гормон обіймів” окситоцин, що посилює з’вязок і породжує довіру, а також надягає “рожеві окуляри”, крізь які партнер постає в кращому світлі.

 

Але що регулює вплив окситоцину на стосунки? Вже тривалий час учені припускають, що причина ховається в генетичних чинниках. Але про які конкретно гени йдеться та який механізм їхнього впливу, досі залишається неясно.

 

Один із генетичних претендентів на вплив – ген CD38. Його детальніше проаналізували Ґентіана Садікай (Gentiana Sadikaj) та її колеги з Університету Макгілла в Монтреалі. Раніше дослідження на мишах вже надали перші свідчення того, що варіанти цього гену впливають на соціальну поведінку мишей та їхній метаболізм окситоцину. У людей носії С-варіанту гену CD38 як щодо сім’ї, так і загалом поводяться лагідніше, більш вдячно, демонструють позитивніші реакції, порівняно з носіями А-варіанту цього гену, засвідчили попередні розвідки.

 

Для свого експерименту Садікай та її команда дослідили вплив цих генетичних варіантів на романтичні стосунки. Науковиця поєднала результати психологічних поведінкових досліджень 111 гетеросексуальних пар та аналізи їхніх генотипів (щодо гену CD38).

 

Результат: “Ми простежили визначальний вплив генетичного варіанту на партнерські стосунки: учасники з геном типу СС у своїх повсякденних інтеракціях поводилися з партнером чуттєвіше, лагідніше та позитивніше, ніж носії генного типу АС та АА”, – повідомили вчені. Також носії гену СС сприймали свої стосунки стабільнішими та позитивнішими і демонстрували меншу непевність щодо прихильності свого партнера, ніж носії змішаного типу або чистого типу А.

 

Цікаво, що позитивні відчуття та поведінка впливали також і на сприйняття партнера. Носії С-варіанту вважали, що поведінка їхнього партнера була лагіднішою та прихильнішою, незалежно від того, який генетичний тип мали їхні кохані.

 

Загалом пари, в яких носіями генного типу СС були обоє, проявляли більшою мірою позитивну партнерську поведінку, ніж змішані пари або такі, де обоє партнерів були носіями генного типу А.

 

Тож ми вперше демонструємо, що ген CD38, пов’язаний з викидом окситоцину та соціальною поведінкою в гризунів, і в людей впливає на повсякденні стосунки, – констатують Садікай та її колеги. – Повсякденні взаємодії важливі для якості стосунків, тож позначаються на партнерстві загалом”.

 

При цьому власний тип гену важливий і для особистої поведінки, і для сприйняття партнера та стосунків загалом. Однак як саме ген CD38 здійснює свій вплив і як впливає на “гормон обіймів” окситоцин, досі не з’ясовано. Все ж здається, що аналізовані генетичні варіанти становлять собою лише один із багатьох впливів, що визначають та формують людські стосунки. Тобто ген CD38 не є ні панацеєю, ні вироком для взаємин.

 

 

Nadja Podbregar

Partnerschaft: Gentyp beeinflusst die Beziehung

Nature Scientific Reports, 24. August 2020, doi: 10.1038/s41598-020-69520-y

Зреферувала С. К.

01.09.2020