Мозок у жінки і чоловіка відрізняється

 

Мозок жінок і чоловіків відрізняється, доводять сучасні дослідження. Згідно з отриманими даними, у жінок більше сірої речовини, зокрема в лобовій і в тім’яній частках. У чоловіків натомість сірої речовини більше в деяких ділянках позаду головної кори та по боках, зокрема в первинному зоровому центрі. З цією схемою узгоджуються також відмінності генетичної експресії статевих хромосом у ділянці мозку.

 


Зображення: Jolygon/ iStock​.

 

Наскільки суттєвими є відмінності між чоловіками та жінками? Очевидно, що, крім суспільного впливу, в них інакші поведінка, когнітивні процеси та стан здоров’я. Так, навіть новонароджені хлопчики й дівчатка поводяться дещо інакше, жіночий мозок в середньому – активніший і по-іншому опрацьовує соціальну інформацію, ніж чоловічий. Натомість хвороби, наприклад аутизм або Паркінсона, частіше розвиваються у чоловіків, а жінки частіше страждають від депресії.

 

Науковці вже тривалий час сперечаються, чи за цими статевими відмінностями ховаються суто морфологічні ознаки: тобто чи існує суто чоловічий або жіночий мозок? Якщо деякі дослідження натрапляли на докази такої диференціації – зокрема в мережевих структурах, – то інші називають існування жіночого та чоловічого мозку міфом. Мовляв, спільних ознак надто багато.

 

Аби це з’ясувати, науковці з Національного інституту розумового здоров’я в місті Бетесда (США) організували ще одні масштабні пошуки морфологічних статевих відмінностей в людському мисленнєвому органі. Для цього науковці проаналізували мозкові фото 976 дорослих чоловіків та жінок, чию мозкову морфологію та активність вивчали в межах проєкту Human Connectome (HCP). Дослідники порівняли об’єм сірої речовини в різних ділянках кори головного мозку.

 

Й отримали цікаві результати: «Ми з’ясували, що дорослий мозок демонструє стереотипну схему статевих відмінностей у розподілі сірої речовини в мозкових регіонах», – сказали вчені. А саме об’єм сірої речовини у жінок більший у частині префронтальної кори, орбітофронтальної кори, а також в частині тім’яної та скроневої доль. Натомість у чоловіків кора головного мозку була товстіша у задніх частинах мозку, зокрема у первинному зоровому центрі.

 

При цьому можна розпізнати схему вищих функцій: «Ділянки чоловічого мозку, в яких об’єм сірої речовини був більшим, залучені переважно до розпізнавання об’єктів та в опрацюванні облич, – повідомили вчені. – Натомість у жінок ущільнення кори пов’язані з контролем завдань, імпульсів та опрацюванням конфліктів».

 

Але на основі чого формуються ці відмінності в об’ємі сірої речовини? У дослідженнях на мишах вже з’ясували, що ця локальна відмінність пов’язана зі специфічно статевою генетичною експресією. Чи так є і в людей, перевірили вчені, порівнявши карти генетичної експресії для 1317 проб мозкової тканини від шести померлих донорів.

 

Результат: і в генетичній активності в мозкових клітинах проявилася чітка схема. «Ділянки кори головного мозку з відносно високою експресією статевих гормонів були розташовані в тих ділянках, де у чоловіків помітили більший об’єм сірої речовини, ніж у жінок», – сказали науковці. У жінок ділянки, в яких було більше сірої речовини, навпаки, – засвідчили нижчу активність Х та Y-хромосом.

 

Загалом, на думку Разнагана (Raznahan), керівника дослідження, та його команди, отримані результати означають: мозок чоловіків та жінок відрізняється навіть анатомічно – і ця відмінність щодо регіонів ущільнення сірої речовини тісно пов’язана з активністю статевих гормонів.

 

Вчені вважають, що ці специфічні статеві відмінності мали б хоч частково бути вродженими. «Ми не думаємо, що фактори навколишнього середовища становлять основний рушій цих великою мірою відтворюваних схем в об’ємі сірої речовини», – констатують науковці.

 

У якій мірі та в який спосіб помічена відмінність корелює зі статевими відмінностями в поведінці, когнітивних функціях та в ментальному здоров’ї, потрібно ще з’ясувати.

 


Nadja Podbregar
Gehirn von Mann und Frau ist doch verschieden
NIH/ National Institute of Mental Health, 21/07/2020
Зреферувала С.К.

27.07.2020