Карта світу Амеріго Веспуччі

 

Історики в Ростоку виявили найстарішу копію світової карти, яку накреслив Амеріго Веспуччі – відомий мореплавець, якому Америка завдячує своєю назвою. Карту помітили в книзі про подорожі мандрівника, надрукованій 1505 року. Те, що цю карту розробив Веспуччі, досі було невідомо.
Ростоцька книга «Novus Mundus», надрукована 1505 р., містить копію карти світу Веспуччі  у вигляді кольорової ілюстрації на всю сторінку. Зображення: Burke et al. /PNAS​.


 

Амеріго Веспуччі був одним із найвизначніших мореплавців серед тих, хто відкривав Новий світ. Близько 1500 року він здійснив кілька подорожей через Атлантику і доклався до відкриття Південної Америки. Веспуччі був добрим картографом, тож до описів своїх подорожей він додавав одні з перших карт нового континенту. Він був першим європейцем, хто зрозумів, що «Новий світ», який 1492 року відкрив Колумб, не міг бути частиною Азії. В знак визнання його досягнень німецький географ Мартін Вальдземюллер на своїй карті 1507 року новий континент назвав на честь Веспуччі – «Америка».

 

Проте з тих карт, які креслив Веспуччі, не збереглася жодна. Доля карт, які 1500 року Веспуччі відправляв до Італії зі своєї третьої поїздки, невідома. Зберігся тільки один лист першовідкривача, адресований його працедавцеві – Лоренцо Медічі – 18 липня 1500 року. Лист супроводжувався двома картами – сьогодні втраченими, – для яких Веспуччі розробив свої власні проєкції.

 

«З листа випливає, що Веспуччі напрацював нову кругову проєкцію, якою дуже пишався, – пояснив Ґюла Папай (Gyula Pápay) з Ростоцького університету. – Цю проєкцію він використовував тільки для зображення Старого світу. Зображаючи західну півкулю, що значною мірою була ще невідомою, він використовував сплющені карти, якими послуговувалися ще в античності». Тобто круглі карти Веспуччі використовував для зображення відомих територій, овальні – для ще невідомого.

 

Але як виглядали ці карти та їхні незвичні проєкції, досі було невідомо. Всі праці були втраченими – досі. Та зараз Папай з’ясував, що в друкованому описі подорожей Веспуччі «Novus Mundus», що зберігається в університетській бібліотеці Ростока, міститься одна з копій карт знаменитого мореплавця.

 

1505 року в Ростоку Герман Баркгузен (Hermann Barckhusen) надрукував опис подорожей Веспуччі – це єдине видання, що містить карту світу. У поясненні до карти немає імені автора, і досі її ніхто детальніше не вивчав – мапу вважали звичайним, поширеним у той час зображенням світу. Лише завдяки власному дослідженню Папаєві вдалося визначити її унікальне культурно-історичне значення.

 

Несподіваний результат: надрукована карта – це досі найстаріша та найповніша копія карти, яку створив особисто Веспуччі. «Ростоцька карта, ймовірно, – єдина збережена карта Веспуччі – нехай у вигляді копії, – сказав Папай. – При аналізі структури цієї карти світу виявилося: її створили не в Ростоку це копія карти, яку накреслив хтось з експертними знаннями картографії, опублікованої 1478 року в Римі», – пояснив історик. Але ні оригінал, ні друкований варіант цієї карти донині не дійшли. Про її існування свідчать хіба дві копії – і найстаріша та найповніша з них перебуває сьогодні в Ростоку, в надрукованому виданні «Novus Mundus».

 

 

Nadja Podbregar

Weltkarte von Amerigo Vespucci entdeckt

Universität Rostock, 20/07/2020

Зреферувала С.К.

24.07.2020