Фрагмент зниклого континенту

 

Під канадським островом Баффіонова земля розташована частина зниклого континенту – Північноатлантичного кратону. Понад три мільярди років тому він був однією з перших ділянок суші на планеті. Характерний мінераловий підпис цього прадавнього континенту науковці виявили зараз у кімберлітичній породі. Нововиявлений фрагмент становить десяту частину давньої суші.
Зображення: University of British Columbia / iStock​.


 

До 3,2 мільярдів років тому наша Земля була світом води. Лише з активізацією тектоніки плит виникли перші гори та частини континентальної кори. Лише після цього більші частини суші піднялися з моря – коли саме це сталося, залишаться нез’ясованим. Очевидно, що деякі з цих праконтинентів-кратонів, які залягають глибоко під землею, в процесі геологічної історії розбилися та сильно змінилися.

 

До цих загублених праконтинентів належить також Північноатлантичний кратон – суша, що остаточно розбилася 150 мільйонів років тому. Її рештки сьогодні розташовані на північному заході Шотландії, у Південній Гренландії та на північному сході Канади, але досі знайшли ще не всі фрагменти цього давнього кратону.

 

«Знайти втрачені частини континенту – це як знайти частину пазла, – пояснює провідна авторка дослідження Мая Копилова (Maya Kopylova) з Університету Британської Колумбії. – Без усіх фрагментів цієї суші наукове уявлення про прадавню землю – неповне».

 

Тож тим ціннішою є знахідка Копилової та її команди, яку вони зробили в зразках кімберліту з півдня Баффінової землі. Зразки походять з кернів, які отримав підприємець, коли шукав можливі родовища діамантів, і передав геологам.

 

Аналізи засвідчують: вкраплення, які містяться у Баффіновій землі, демонструють виразний підпис – вони подібні на мінерали, відомі з гренландської частини Північноатлантичного кратону, повідомили науковці. «Мінеральний склад цього кратону настільки унікальний, що не може бути жодного сумніву, – каже Копилова. – Старі кратони, що межували з цим на півночі Канади – Північ Квебеку, Північ Онтаріо та Нунавут – мають цілком іншу мінералогію».

 

Тож науковці припускають: частина кори, що лежить під Баффіновою землею, та її верхня мантія первинно були частиною Північноатлантичного кратону. Тобто це раніше не виявлений фрагмент прадавньої суші.

 

Новий фрагмент становить приблизно 10% давньої суші, повідомили Копилова та її команда. Перш ніж Північноатлантичний кратон розбився, ідентифікована нині частина, ймовірно, межувала із тією, що сьогодні розташована під Гренландією.

 

Відкриття засвідчило ще одне: це вперше геологи зібрали континентальний пазл за допомогою породи, що залягає так глибоко. Адже первинно вулканічний кімберліт перед затвердінням добував свої мінерали з верхньої кори, тобто з глибини до 200 кілометрів, тобто з мантії. «З цими пробами ми можемо реконструювати форму прадавньої суші на основі глибинної породи, – сказала Копилова. – Так ми картуємо та розуміємо верхню тонку кору нашої планети й буквально отримаємо глибинні знання».

 

 

Nadja Podbregar

Fragment eines verschwundenen Kontinents entdeckt

University of British Columbia, 20/03/2020

Зреферувала С.К.

02.04.2020