Проти ректора Почаївської семінарії ініціювали справу через розпалювання ворожнечі.

 

Національна поліція України прийняла до розгляду заяву про відкриття кримінального провадження щодо ректора Почаївської семінарії, архієпископа Шумського УПЦ МП Йова (Смакоуза) через розпалювання ним міжнаціональної ворожнечі. Батюшка Московського патріархату образливо відгукнувся про акцію галицьких активістів під Почаївською лаврою, запропонувавши їм "смоктати гуцульські смерічки".

 

Про це в коментарі Z повідомила голова політради Української галицької партії Ірина Моряк.

 

 

У заяві, поданій до головного управління Національної поліції в Києві, Моряк заявляє про наявність у діях ректора Почаївської семінарії ознак кримінального правопорушення, передбаченого ст.161 Кримінального кодексу – "вчинення умисних дій, спрямованих на розпалювання національної, расової чи релігійної ворожнечі та ненависті, на приниження національної честі та гідності, або образа почуттів громадян у зв'язку з їхніми релігійними переконаннями".

 

29 листопада активісти Української галицької партії збирали у Почаєві підписи під колективним зверненням до очільників Православної Церкви України та Української греко-католицької Церкви з закликом розглянути ініціативу про перехід Церков на сучасний григоріанський календар та святкування Різдва 25 грудня.

 

Через кілька днів ректор Почаївської духовної семінарії УПЦ МП Йов (під ніком Viktor Job) опублікував у Facebook коментар, у котрому в образливій формі запропонував активістам вибратися на Гуцульщину. «…Слышал после всенощной, что там какая-то "партия гуцулов" агитировала, чтобы у нас все было не так, как у москалей… Хочется послать их по-доброму на их родные полонины сосать родные смерички та в трембиты дуть…» – написав Viktor Job.

 

Станом на цей момент коментар недоступний у Facebook – втім, активісти зберегли копію.

 

 

Зі слів Ірини Моряк, активісти вбачають у словах архієпископа дискримінацію за ознаками віросповідання та територіально-етнографічної приналежності.

 

"Насамперед, подібні висловлювання зазіхають на права громадян на свободу світогляду і висловлювань, які ґарантовані кожній людині Конституцією України і законом про свободу совісті та релігійні організації. Він не просто нав'язує свою точку зору і говорить про неприйнятність чужої думки, а й ображає громадян через їхні релігійні переконання. Ми нікого ні до чого не примушуємо. Водночас наша аргументація – давайте святкувати Різдво зі світом, бо це питання цивілізаційного вибору України. Власне, кожна людина в Україні, незалежно від свого віросповідання, має право на власні переконання", – каже Моряк у коментарі Z.

 

Водночас активістка додала, що при самій Почаївській лаврі акцію сприйняли достатньо привітно. "Ми були там два дні. Багато людей нас підтримували, з цікавістю вступали у розмову про дату святкування Різдва. Ми не відчули жодної зневаги і не чули жодного випадку погроз чи вживання нецензурної лексики. Найгіршу реакцію продемонстрував ректор семінарії", – додала Ірина Моряк.

 

Правоохоронці мали внести відомості про скоєння злочину в Єдиний реєстр досудових розслідувань упродовж доби з моменту надходження скарги.

 

Українська галицька партія також звернулася з офіційним листом до Міністерства культури, в котрому закликала ініціювати звернення до суду щодо припинення діяльності Почаївської семінарії російської православної Церкви в Україні (РПЦвУ – УПЦ МП), а очільника цієї релігійної організації в рамках відповідної компетенції притягнути до відповідальності за здійснення публічних висловлювань, що посягають на свободу і гідність інших осіб.

 

13.12.2019